Home Materiały Partnerów Jak poprawić działanie Wi-Fi?

Jak poprawić działanie Wi-Fi?

by Magda

Dziś większość z nas korzysta w domu z Wi-Fi. Wykorzystujemy sieć do wielu czynności jak granie, oglądanie filmów odwiedzanie kasyn oferujących gra jednoręki bandyta czy po prostu przeglądanie sieci. Niestety często się zdarza, że nasze domowe połączenie szwankuje, sygnał traci na sile i jakości. Postanowiliśmy zatem podpowiedzieć, jak poprawić działanie Wi-Fi.

Zacznijmy od routera

Słabszy sygnał Wi-Fi w domu może mieć związek z routerem. Nie chodzi tu jednak o jego nieprawidłową pracę, lecz położenie. Właściwe umiejscowienie routera w domu jest wręcz kluczowe dla jakości sygnału. Zapominamy o tym, ale takie urządzenie powinno znajdować się w centralnej części domu czy mieszkania. Dzięki temu fale będą rozchodzić się równomiernie, a co za tym idzie, sygnał lepiej dotrze w każde potrzebne miejsce. Rozmieszczenie ścian, drzwi czy mebli również będzie miało wpływ na działanie routera. Oprócz tego inne urządzenia elektroniczne mogą wpływać na zakłócenia sygnału. Warto także pamiętać o tym, że urządzenie nie powinno znajdować się na podłodze, tylko jak najwyżej, zwłaszcza na biurku czy szafce.

Wymiana anteny

Jest to rozwiązanie możliwe do przeprowadzenia wyłącznie w przypadku routerów z zewnętrznymi antenami. Wiele bowiem modeli posiada wbudowany wewnętrzny moduł. Jednak w przypadku zewnętrznych anten istnieje możliwość wymiany ich na inny model. Może się okazać, że nowy element o większej mocy znacząco poprawi jakość sygnału w danym pomieszczeniu czy całym domu.

Zmieniamy częstotliwość

Nowoczesne routery umożliwiają pracę na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. W większości przypadków korzystamy z niższej częstotliwości. W bloku mieszkalnym może to stanowić problem, albowiem przy sporej ilości urządzeń z 2,4 GHz mogą się one wzajemnie zakłócać, co wpływa na zmniejszenie siły sygnału. Warto zatem pomyśleć nad tym, aby w miarę możliwości dodać 5 GHz lub całkowicie przestawić się na wyższą częstotliwość. Zmiana pasma może mieć dobry wpływ na stan naszej sieci. Trzeba jednak pamiętać, że 5 GHz mimo większej mocy ma zazwyczaj dwukrotnie mniejszy zasięg – gdzieś do 30/40 metrów. W bloku nie stanowi to problemu, lecz w domu z ogrodem może już powodować kłopoty z zasięgiem.

Zmieniamy kanał

Nasze urządzenia od Internetu mogą zazwyczaj korzystać z jednego z wybranych kanałów. Może być ich 6, 8 czy nawet kilkanaście. Im więcej urządzeń jednocześnie korzysta z tego samego kanału transmisji, tym gorzej dla nas. Na całe szczęście istnieje kilka choćby mobilnych aplikacji, dzięki którym sprawdzimy obłożenie kanałów. Jeśli okaże się, że nasz aktualny jest zatłoczony, to wtedy zmienimy go na inny. Wystarczy to zmienić w panelu administracyjnym.

Repeater

Bardzo prostym, tanim i skutecznym rozwiązaniem jest Wi-Fi repeater. Jest to urządzenie, które podłączamy do gniazdka elektronicznego. Zajmuje się ono wzmocnieniem i dalszym przekazywaniem sygnału. Można zatem umieścić je w połowie drogi między routerem a miejscem, gdzie oczekujemy mocniejszego sygnału. Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta. Należy wybrać sieć, której sygnał będzie dalej przekazywany. Dzięki temu uzyskamy szansę na to, że bez większych inwestycji nasza sieć zyska mocniejszy zasięg. Tego rodzaju urządzenie już bez trudu zakupimy w cenie około 100 złotych.

Ostateczna zmiana

Jeśli jednak z jakiegoś powodu wszystkie zalecane metody okażą się niewystarczające, to w takim wypadku prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie zamiana routera na nowy model. Dobrze jest zatem przy okazji sprawdzić, które urządzenia są dziś najbardziej polecane. 

fot: Unsplash

Graj odpowiedzialnie. Udział w grach hazardowych oraz zakładach bukmacherskich niesie ryzyko utraty środków finansowych i uzależnienia od hazardu. Sprawdź, czy kasyno lub bukmacher posiada zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów, ponieważ udział w nielegalnych grach hazardowych i zakładach bukmacherskich jest niedozwolony.

Related Articles

Leave a Comment