Ryga i jej atrakcje są możliwe to eksplorowania podczas krótkiego city-break. Historyczne miasto leżące nad Dźwiną to jedna z najciekawszych stolic krajów Bałtyckich i ma wiele miejsc, które potrafią zaskoczyć.
Do stolicy Łotwy można dojechać samochodem, autobusem lub dolecieć z lotniska Warszawa-Modlin (WMI) bezpośrednim lotem obsługiwanym przez Ryanair. Bilety są tanie (nam udało się kupić za 75 zł od osoby) a lot trwa godzinę i 15 minut. To idealne rozwiązanie, jeśli wybieramy się na krótki city-break.
RYGA ATRAKCJE – TOP 15 NAJCIEKAWSZYCH
Co zobaczyć? Ryga i jej największe atrakcje
Licząca około 700 tysięcy mieszkańców Ryga jest największym miastem w krajach bałtyckich. Jednak najciekawsze miejsca w mieście są położone bardzo blisko siebie. Historyczne stare miasto ma niecały kilometr kwadratowy powierzchni. Przed zwiedzaniem warto wybrać się do Informacji Turystycznej Riga Tourism Information Centre, znajdującej się na parterze Domu Bractwa Czarnogłowych (wejście od placu Rātslaukums) po darmową mapkę i inspirację do zwiedzania.
1. Stare Miasto (Vecrīga kvartāls)
Stare Miasto w Rydze wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uchodzi za najpiękniejszą Starówkę stolic krajów bałtyckich. To obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Rygi. Przy klimatycznych uliczkach stoją budynki romańskie, gotyckie, barokowe i klasycystyczne. Ryska Starówka jest pięknie odrestaurowana, zadbana, kolorowa. Na parterach kamienic mieszczą się restauracje, kawiarnie i sklepiki. Nad Starówką góruje Katedra oraz XIII-wieczny kościół św. Piotra, gdzie z tarasu widokowego 72-metrowej wieży można podziwiać panoramę Rygi.
Kolorowe, klimatyczne uliczki to atrakcja Starego Miasta w Rydze:
2. Katedra
Katedra stoi w sercu Starej Rygi, kamień węgielny pod budowlę położono 25 lipca 1211 roku, po 60 latach była gotowa. Była centralną katedrą Inflant aż do upadku Inflant w 1561 roku. Jest największą i jedną z najstarszych budowli sakralnych na Łotwie i w regionie bałtyckim. Łączy w sobie cechy romańskie, wczesnogotyckie, barokowe i secesyjne. Jednym z najpiękniejszych elementów wnętrza są organy składające się z ponad 6000 piszczałek. Obecny wygląd kościół zyskał pod koniec XIX wieku, jest to największa protestancka świątynia krajów bałtyckich. Odbywają się tu koncerty artystów oraz wystawy sztuki. Więcej: www.doms.lv
3. Kościół Św. Piotra
Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1209 roku. Dziś jest tu kościół luterański, jednak kiedyś był katolicki. Wstęp do kościoła jest płatny. Z tarasu widokowego 72-metrowej wieży można podziwiać panoramę średniowiecznej i współczesnej Rygi, rzekę Dźwinę z portem i Zatokę Ryską.
4. Dom Bractwa Czarnogłowych
Dom Bractwa Czarnogłowych znajduje się w samym sercu Starej Rygi, w pobliżu Placu Ratuszowego, naprzeciwko Urzędu Miasta Rygi. Budynek, który podziwiamy to rekonstrukcja pałacu, który stał w tym miejscu przez wieki. Zbudowany w XIV wieku na potrzeby stowarzyszenia młodych niemieckich kupców, przez kilka stuleci był miejscem spotkań kupców i żeglarzy. Został zniszczony podczas II Wojny Światowej i odbudowany dopiero pod koniec lat 90-tych XX wieku. Bractwo Czarnogłowych było prestiżową organizacją zrzeszającą zamożnych kupców pochodzenia niemieckiego, koniecznie stanu wolnego. Początkowo nazywany „Nowy Dom Wielkiej Gildii”. We wnętrzu najbardziej imponująca jest Wielka Sala w której w 1921 roku odbywały się obrady plenarne delegacji pokojowych i w której został podpisany Traktat Ryski. Przed domem bractwa stoi pomnik przedstawiający średniowiecznego rycerza Rolanda, unieśmiertelnionego w “Pieśni o Rolandzie”.
5. Wielka i Mała Gildia
Gdy młodzi kupcy kończyli z hulaszczym, kawalerskim życiem i wstępowali w związki małżeńskie, nie mogli już należeć do bractwa Czarnogłowych. Wtedy mogli aspirować do wstąpienia do innego stowarzyszenia, czyli do Wielkiej lub Małej Gildii. Ryga należała miast hanzeatyckich, co gwarantowało miastu prosperity w handlu i przysparzało mu dochodów. Najbogatsze i najbardziej cenione cechy kupieckie i rzemieślnicze wchodziły w skład Wielkiej Gildii. Ci nie dość majętni i nie mogący poszczycić się budzącą powszechne uznanie profesją wstępowali do mniej prestiżowej Małej Gildii. Budynki sąsiadowały ze sobą, a w miejscu Wielkiej Gildii jest dziś filharmonia.
6. Dom Kotów
Secesyjny budynek z żółtą fasadą zwieńczony jest dwiema wieżyczkami na których umieszczono figury kotów z wygiętymi grzbietami i podniesionymi ogonami. Miejska legenda głosi, że pierwotnie koty zwrócone były ogonami w kierunku siedziby Wielkiej Gildii. Jej członkowie nie chcieli przyjąć w swoje szeregi pewnego łotewskiego kupca, który w ramach zemsty pobudował się nieopodal, a kamienicę udekorował tak, by pokazać sąsiadom, że mogą „pocałować go pod ogon”. Urażony prezydent Gildii wytoczył proces sądowy, który ciągnął się dziesięć lat, a wyrok jaki zapadł, nakazywał odwrócenie kotów w drugą stronę.
7. Trzej Bracia
Najstarszy zespół mieszkalny w Rydze – trzy średniowieczne kamieniczki znajdują się na Starym Mieście przy ulicy Mazã Pils. Nazwą nawiązują do Trzech Sióstr, czyli trzech kamienic w Tallinie. Trzy ciasno przylegające do siebie domy od dawna nazywane były Trzema Braćmi – legenda głosi, że zbudowali je ludzie z tej samej rodziny. W kilkusetletnich budynkach mieści się obecnie Muzeum Architektury i Narodowe Centrum Ochrony Zabytków Kultury. W średniowieczu ulica Mazā Pils znajdowała się na obrzeżach Rygi – zamieszkiwali ją rzemieślnicy. Najstarszy (biały budynek z prawej strony) zbudowany został w XV wieku i nosi wyraźne cechy późnego gotyku. Środkowy został zbudowany w 1646 roku. Najmłodszym z „braci” jest wąski budynek z lewej strony kompleksu, zbudowany w XVII wieku jako kamienica czynszowa. Ciekawym elementem elewacji jest maska, która według właścicieli domu chroniła mieszkańców przed złymi duchami.
8. Pomnik Wolności
Kolumna o wysokości ponad 42 metrów jest symbolem dążenia narodu łotewskiego do wolności i niepodległości. Pomnik wzniesiono w 1935 roku ku czci tych, którzy polegli w walce o łotewską niepodległość w latach 1918-1920. Był sfinansowany w całości z datków publicznych. Stanął w miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik cara Piotra Wielkiego. Szczyt marmurowego obelisku wieńczy wykuta w miedzi kobieta. Trzyma w górze trzy złote gwiazdy, które symbolizują jedność historycznych regionów Łotwy: Kurzeme, Vidzeme i Łatgalia. Na podstawie umieszczono dewizę „Za Ojczyznę i Wolność”. W czasie okupacji sowieckiej pomnik nie został wysadzony w powietrze tylko dlatego, że komuniści dali się przekonać, iż kobieta na szczycie obelisku to Matuszka Rossija, a trzy gwiazdy – to trzy zależne od niej republiki bałtyckie. Dodatkowo, na drugim końcu bulwaru postawiono pomnik Lenina (został zburzony w 1991 roku). W czasach ZSRR gromadzenie się pod Pomnikiem Wolności były surowo zabronione. Po odzyskaniu niepodległości ludzie zebrali się tutaj, aby uczcić ustanowienie Republiki Łotewskiej. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1991 roku u stóp pomnika ponownie rozmieszczono wartę honorową. Tuż obok Pomnika Wolności znajduje się park z kanałem, po którym pływają łódki i ptactwo wodne.
9. Biblioteka Narodowa Łotwy
Naprzeciw Starego Miasta, na lewym brzegu Dźwiny, wznosi się budynek Łotewskiej Biblioteki Narodowej, nazywany Zamek Światła. Monumentalny budynek powstał w 2014 roku. Zbiory tutejszych woluminów obejmują 4,5 miliona egzemplarzy. W bibliotece znajduje się także Gabinet Pieśni Ludowych, który jest światowej klasy dobrem kulturalnym, wpisanym na listę UNESCO Pamięć Świata. W bibliotece regularnie odbywają się wystawy, koncerty i wykłady.Na poziomie 11 i 12 znajdują się platformy widokowe z panoramą na rzekę i Starówkę. W hallu głównym dominantą jest ogromna przeszklona gablota z tysiącami książek. Aby móc dostać się na wyższe piętra należy pozostawić torby i plecaki w szatni i pobrać bezpłatny identyfikator. W salach na parterze organizowane są ciekawe wystawy czasowe.
10. Zamek w Rydze
Zamek w Rydze stoi na prawym brzegu Dźwiny od ponad 700 lat. Na przestrzeni wieków był świadkiem historycznych zdarzeń i wojen. Kamień węgielny położono w 1330 roku. W latach 1330-1562 zamek był rezydencją mistrzów zakonu inflanckiego (odłamu Krzyżaków). Przez kolejne stulecia zamek w Rydze przejmowany był przez Polaków, Szwedów i Rosjan. W czasach sowieckich zamek był siedzibą organizacji Młodych Pionierów i był nazywany Zamkiem Pionierów. Dziś mieści się w nim rezydencja Prezydenta Łotwy, na murach wiszą flaga Łotwy i sztandar Prezydenta. Zamek w Rydze, jak każdy inny stary zamek, ma swoje legendy. Dawno, dawno temu ludzie zauważyli dziwny znak, który przepowiadał przyszłość Inflant. Kiedy polski król Stefan Batory oblegał Połock w 1579 roku, bocian poleciał do zamku w Rydze, aby zbudować swoje gniazdo, w którym przez dziesiątki lat żył kruk. Po długiej walce kruk został przepędzony. Mądrzy ludzie mówili, że kruk symbolizował panowanie niemieckie, a bocian — Polaków, którzy zajmą Inflanty. Zamek do 1621 był rezydencją namiestnika króla Polski. W 1582 roku na zamku rezydował król Stefan Batory. Niedaleko budowli znajduje się most Vanšu, z którego rozciąga się ładna panorama założenia zamkowego i Starówki. Niedaleko stąd na plażę miejską Ķīpsalas.
11. Sobór Narodzenia Pańskiego
W sercu parku Esplanade z imponującym Soborem Narodzenia Pańskiego. Katedra została zbudowana pod koniec XIX wieku – początkowo prawosławna, w czasach I wojny światowej przekształcona na zbór luterański, by znów w 1921 roku stać się ważnym miejscem dla prawosławnych. W latach 60. władze ZSRR zamknęły cerkiew, a w jej wnętrzach urządzono planetarium. Dziś to największa prawosławna katedra w krajach nadbałtyckich z wnętrzem wypełnionego złotem i prawosławnymi ikonami, pachnącym dymem kadzideł.
12. Dzielnica Art Nouveau
Art Nouveau to styl w sztuce przełomu XIX i XX wieku. Był to okres niespotykanego w historii miasta dobrobytu i rozbudowy, dzięki czemu stolica Łotwy uważana jest za mekkę secesji. Architektura secesyjna koncentruje się głównie w dzielnicy miasta, zwanej „Cichym Centrum”, która znajduje się około 10 minut spacerem od Starego Miasta. Są tu ambasady, apartamenty, dobre restauracje. Największe perły ryskiej secesji znajdują się przy ulicy Alberta (Alberta iela) i na sąsiadujących z nią ulicach. Charakterystyczne dla secesji są faliste linie, asymetria, bogactwo ornamentyki roślinnej i zwierzęcej pięknie się prezentują na odnowionych budynkach.
13. Targ Āgenskalns
Otwarty od 1898 roku targ Āgenskalns jest największym i najstarszym rynkiem w Rydze i ma status narodowego zabytku kultury. W ostatnich latach pawilon targowy przeszedł renowację, a jego ponowne otwarcie nastąpiło w 2022 roku. Po renowacji wnętrze odzyskało swój pierwotny majestat: czerwona cegła elewacji, ażurowe konstrukcje metalowe oraz stylowe żyrandole. Na Targu Āgenskalns można skosztować lokalnego piwa, kupić świeży nabiał, pieczywo, warzywa i owoce. Na piętrze znajdują się bary, kawiarnie i restauracje. Odbywają się tu wydarzenia edukacyjne na temat zdrowego stylu życia i świadomości ekologicznej, festiwale artystyczne, koncerty i przedstawienia teatralne. Nieopodal znajduje się słynąca z drewnianej zabudowy dzielnica Kalnciema kvartāls.
14. Pałac Nauki
Powstał po II wojnie światowej, gdy Łotwa stanowiła część Związku Radzieckiego jako jedna z republik. Jest miniaturą socrealistycznych wieżowców z Moskwy, ma 107 metrów i 21 pięter. Zaczęto go budować w 1951 roku, a oddano do użytku dekadę później. Mieszczą się tu instytucje naukowe i wydawnictwa, a na jednym z ostatnich pięter taras widokowy.
15. Rejs po Dźwinie
Riga Panorama Trip to godzinny rejs statkiem wycieczkowym to okazja do zobaczenia miasta z innej perspektywy. Podczas wycieczki można podziwiać widoki, napić się kawy, gorącej czekolady lub wznieść toast lampką wina. Podczas rejsu podziwiamy mosty na Dźwinie, Pałac Nauki i położoną na rzecznej wyspie Zaķusala Wieżę Telewizyjną o wysokości 386,5 metra, która jest trzecią co do wysokości wieżą w Europie, najwyższą w Unii Europejskiej. Promy odpływają z przystani na nabrzeżu na wysokości Domu Bractwa Czarnogłowych. Bilety (przez stronę internetową taniej): rivercruises.lv
Wszystkie podane informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu. Warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły zmiany w rozkładach i cennikach.
Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!