Home Podróże po świecieEuropa The Deep – niesamowite spotkanie z podwodnym światem

The Deep – niesamowite spotkanie z podwodnym światem

by Magda Pinkwart

Rekiny, płaszczki, kolorowe rybki, pingwiny i dużo zabawy. Jedno z najbardziej spektakularnych akwariów na świecie, The Deep w Hull, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Szczególnie z dziećmi.  

The Deep to wielokrotnie nagradzane akwarium i największa atrakcja Hull w północno-wschodniej Anglii. Akwarium zostało uznane za najlepsze rodzinne miejsce do odwiedzenia w Hull. Nic dziwnego. Nasze dzieci od rana nie mogły się doczekać, żeby zobaczyć tysiące ryb i zwierząt morskich, więc pojawiliśmy się przed wejściem jeszcze przed otwarciem. Zaparkowaliśmy na dużym parkingu i spojrzeliśmy na nowoczesny budynek zaprojektowany przez Sir Terry’ego Farrella. Lśniące szkło i aluminium wkomponowane w niesamowity krajobraz u zbiegu dwóch rzek znajduje się dokładnie w historycznym wejściu morskim do Kingston upon Hull. Jesteśmy na przylądku Sammy’s Point, u zbiegu rzeki Hull i szerokiego estuarium rzeki Humber w samym centrum miasta. Do Katedry i na starówkę jest stąd 10 minut spacerem. Stajemy na punkcie widokowym, żeby podziwiać piękny widok na bezkresną wodę, a dzieci biegną do pomnika wielkiego rekina stojącego na nabrzeżu. Czas ruszać.

Na zwiedzanie The Deep warto przeznaczyć co najmniej dwie godziny. Obiekt jest przyjazny dzieciom i przystosowany dla wózków, ma wiele interaktywnych atrakcji i ogromnych akwariów. Wizyta w tym miejscu jest jak niezwykła podróż przez historię oceanów świata, podczas której możemy podziwiać wyjątkową mieszankę spektakularnego życia morskiego – od ciepłych wód tropikalnych po lodowate morza antarktyczne.

Co zobaczyć w The Deep

Ekspozycję w The Deep zwiedza się od najwyższego piętra. To tam zaczyna się podróż przez prehistoryczne morza, tropikalne laguny, rozległe otwarte oceany, aż do najciemniejszych morskich głębin. W akwariach można zobaczyć setki tropikalnych ryb rafowych, rekiny i płaszczki, żółwie morskie i cała kolonia pingwinów białobrewych, zamieszkujących chłodne oceany półkuli południowej.  

Nasze dzieci biegiem ruszyły na rampę, która wprowadza odwiedzających w tajemniczy świat oceanów. Zatrzymywały się przy stanowiskach interaktywnych, zgadywały zagadki i podziwiały rybki. Niesamowite wrażenie zrobiło na nich gigantyczne, przechodzące przez kilka pięter akwarium, w którym pływają rekiny, ryby piły i płaszczki. Przeszły się tunelem widokowym, w którym mogły podziwiać wodny świat wokół siebie. Tunel robi naprawdę niesamowite wrażenie. Lara aż piszczała z radości, kiedy jechaliśmy przeszkloną windą przez 10-metrowy zbiornik Endless Ocean. Za to Wilhelm niesamowicie wkręcił się w zabawę przy stanowisku do projektowania własnych morskich stworzeń. Bardzo podobała im się kolonia pingwinów w miejscu zaprojektowanym na stację arktyczną, z lodem i basenem do nurkowania.

the deep hull
the deep hull

Przedpołudnie w tym niezwykłym miejscu było dla dzieci także ważną lekcją o ekologii, ocieplaniu się klimatu i zagrożeniach dla planety. The Deep jest bowiem także ważnym ośrodkiem badań morskich. Zespół naukowców opiekuje się zwierzętami zamieszkującymi akwarium, jak również prowadzi badania środowiska morskiego, zajmuje się edukacją i ochroną przyrody.

Na koniec ruszyliśmy do kawiarni ze spektakularnym widokiem na Hull i szerokie estuarium rzeki Humber. Dzieci, zainspirowane pingwinami, zażądały lodów. Nam zdecydowanie bliższe były klimaty mórz tropikalnych więc wzięliśmy kawkę, żeby rozgrzać się przed spacerem po Hull.

the deep hull
the deep hull

INFO PRAKTYCZNE:

Bilety trzeba zarezerwować online na stronie www.thedeep.co.uk

Ceny biletów: dorosły: 17,75 GBP; dziecko (3-15 lat): 14,00 GBP; dzieci do 3 lat: bezpłatnie.
Parking: 3,75 GBP za 5 godzin

Related Articles

Leave a Comment