Home Chorwacja Atrakcje Rovinj – najpiękniejsze miasto Istrii – 10 darmowych atrakcji, które trzeba zobaczyć

Atrakcje Rovinj – najpiękniejsze miasto Istrii – 10 darmowych atrakcji, które trzeba zobaczyć

by Magda Pinkwart

Rovinj, miasto położone na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria w Chorwacji, zachwyca swoją niepowtarzalną urodą i bogatą historią. Poznaj najlepsze atrakcje Rovinj i 10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć podczas 2-3-godzinnego zwiedzania.

Uważane za najpiękniejsze w regionie, znane jako „Perła Adriatyku” Rovinj, to miejsce, które z wdziękiem łączy historię z klimatem wypoczynkowego kurortu. Na półwyspie, który do 1763 roku był wyspą, rozwinęło się średniowieczne stare miasto z wąskimi kamiennymi uliczkami i schodami, wyślizganymi przez wieki, z drzwiami wychodzącymi na place otoczone małymi, kolorowymi domami. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami starego miasta, natrafiamy na kolorowe fasady kamieniczek, rozstawione na placach kawiarniane stoliki i restauracje serwujące lokalne specjały. Rovinj emanuje śródziemnomorską atmosferą, a zapach morza i kwitnących kwiatów towarzyszy nam na każdym kroku.

Jest tu jednocześnie bardzo włosko (do Wenecji zaledwie 2,5 godziny drogi) ale i chorwacko, co czuć szczególnie w doskonałej lokalnej kuchni. My spróbowaliśmy tu chorwackich Čevabčiči podawanych z cebulą i ajwarem, które nie ustępowały tym słynnym Čevabčiči, jakie jedliśmy w Sarajewie. Na ulicach mieszają się wszystkie języki, bo turystów w Rovinj nie brakuje niezależnie od pory roku.

Jak dojechać do Rovinj?

Rovinj znajduje się ok 45 kilometrów na północ od Puli, ok. 90 km od Rijeki i 250 od Zagrzebia. Położony jest w zachodniej części Półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. Dojazd jest łatwy i komfortowy, ponieważ w pobliżu miasta przebiega autostrada. 

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie?

Najważniejsze atrakcje w obrębie starego miasta w Rovinj można poznać w ciągu 2-3 godzin zwiedzania, łącznie z podziwianiem widoków, fotografowaniem, zakupem pamiątek i próbowaniem lokalnych przysmaków. 

Gdzie zaparkować?

Żeby sprawnie i wygodnie zwiedzać atrakcje Rovinj warto zatrzymać się na dużym parkingu przy ulicy Obala palih boraca na wybrzeżu. Stąd tylko kilka kroków dzieli nas od zabytkowej części miasta. Kiedy parkowaliśmy tam po sezonie, opłata za godzinę wynosiła €0,50, w sezonie ceny są nieco wyższe. Przy wjeździe przez szlaban pobiera się bilet, a płatność za parking opłaca się w automatycznej kasie.

Atrakcje Rovinj – co zobaczyć – 10 najlepszych darmowych miejsc

1. Instagramowy punkt widokowy na Stare Miasto w Rovinj

Z parkingu kierujcie się od razu do morza, i tam ścieżką spacerową aż do końca nabrzeża, na punkt widokowy. To idealne miejsce na zrobienie zdjęcia piętrowo wznoszącej się zabudowy Starego Miasta i górującej nad nim katedry św. Eufemii, której strzelista wieża zdominowała panoramę. Kolorowe kamienice przeglądające się w lazurowych (latem, bo gdy my byliśmy w grudniu były stalowo-szare) wodach Adriatyku będą świetnym tłem do zdjęć.

rovinj atrakcje darmowe co zobaczyć

2. Lokalny Targ w Rovinj

Za niewielkim parkiem z placem zabaw zaczyna się uliczka z kramami z lokalnymi produktami i souvenirami – Rovinj Market. Lokalni sprzedawcy oferują tu m.in. przetwory ze słynnych istryjskich trufli, oliwy, alkohole, owoce czy wyroby z lawendy. Ceny są “pod turystów” więc nieco wyższe niż w innych, mniej obleganych miejscach na Istrii.

lokalny targ w rovinj trufle

3. Uliczki Starego Miasta

Stare Miasto Rovinj leży na niewielkim półwyspie, więc w uproszczeniu można powiedzieć, że wszystkie uliczki prowadzą na Trg Maršala Tita lub pod bazylikę św. Eufemii – największe atrakcje starówki. Spacerując po wąskich, brukowanych uliczkach Rovinj trudno się oprzeć wrażeniu, że miasto jest bardzo włoskie, a jego architektura i atmosfera przesiąknięta jest wpływami z drugiej strony Adriatyku, szczególnie Wenecji. To dobre spostrzeżenie. Miasto przez długi czas znajdowało się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego, po jego rozpadzie w V wieku stało się częścią Bizancjum. W latach 1283–1797 Rovinj wszedł w skład Republiki Wenecji i wiele zachowanych zabytków pochodzi właśnie z weneckiego okresu. Stare Miasto w Rovinj to wąskie uliczki, którymi można spacerować i błądzić bez końca. Są one bardzo kolorowe, a donice z barwnymi kwiatami i drewniane okiennice dodają im uroku. Na parterze budynków są małe galerie i sklepiki z pamiątkami.

4. Ulica Vladimira Švalbe

rovinj przesmyk atrakcje

Po wyjściu z lokalnego targu idź prosto uliczką Vrata Valdibora (ulica nosi nazwę dawnej bramy miejskiej Valdibora, która została zburzona w XIX wieku) i skręć w prawo biegnącą półkoliście ulicą Vladimira Švalbe. Prawy rząd domów stojących przy tej ulicy dosłownie wyłania się z morza, a gdy wody Adriatyku są wzburzone, zalewają je fale. Pod numerem 6 znajduje się średniowieczna wieża (obecnie budynek mieszkalny), na której fasadzie widnieją dwa herby z XV wieku. Pod numerem 4 znajduje się dom zamożnej rodziny Bevilacqua z 1663 roku. Między kamienicami warto zwrócić uwagę na krótkie, kilkumetrowe przesmyki z ulicy do morza. W czasach Wenecjan, alejki te były wykorzystywane do przemytu. Nocą dostarczano produkty, które sprzedawano bez wiedzy Wenecji, i przemycano je na pokład czekającej łodzi. Pod numerem 20 znajduje się barokowy budynek z rzeźbioną repliką Piety nad nadprożem. Pod numerem 40 jest z kolei butikowy hotel „Angelo D’Oro” ze słynnymi sztukateriami na fasadzie. Niegdyś znajdował się tu pałac biskupi. Przy ulicy znajduje się także niewielki kościółek Matki Bożej Od Zdrowia. Na końcu ulicy musisz zdecydować, czy chcesz obejść wokół cały staromiejski półwysep, czy wybrać się na szczyt w stronę bazyliki św. Eufemii. My wybieramy drogę w górę. Przyjemnym, kilkuminutowym spacerem, docieramy na punkt widokowy na Adriatyk.

5. Latarnia Morska (Svjetionik/Lanterna)

Na szczycie półwyspu znajduje się niewielka latarnia morska. Dzisiejsza ceglana latarnia morska zastąpiła poprzednią w latach trzydziestych XX wieku. Pod latarnią znajduje się bunkier obronny z okresu II wojny światowej. Nad budowlą znajduje się punkt widokowy z kłódkami przymocowanymi przez zakochanych. To bardzo klimatyczne miejsce, na które warto przyjść, by podziwiać piękny zachód słońca. Niedaleko znajduje się zabytkowe działo i kolejny malowniczy punkt widokowy na morze i przepływające łodzie.

punkt widokowy rovinj

6. Katedra św. Eufemii

Górująca nad Starym Miastem katedra św. Eufemii, której strzelista wieża zdominowała panoramę Rovinj, jest symbolem miasta. Jeśli czworoboczna dzwonnicza przypomina ci tę na placu św. Marka w Wenecji, to jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Katedra, okazały, trójnawowy kościół w stylu baroku weneckiego, położony na szczycie wzgórza, przywodzi także na myśl katedrę Notre Dame de la Garde z Marsylii. Nic dziwnego. Posąg św. Eufemii na szczycie dzwonnicy jest bliźniaczo podobny do wyobrażenia marsylskiej Matki Bożej. Tyle, że św. Eufemia przedstawiona jest z atrybutami męczeństwa – kołem, którym łamano ją przed śmiercią przez rzucenie lwom na pożarcie, oraz gałązką palmową, przynależną chrześcijańskim męczennikom.

bazylika św eufemii rovinj atrakcje co zobaczyć
Katedra św. Eufemii w stylu baroku weneckiego.

Ze szczytu wieży (wstęp płatny) roztacza się zapierający dech w piersiach widok na lazurowe wody Adriatyku i malownicze wyspy otaczające Rovinj. A po prawej stronie ołtarza głównego, w obejściu za ołtarzem św. Eufemii, znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi wczesnochrześcijańskiej męczenniczki. Legenda głosi, że przypłynął tu z jej rodzinnego Konstantynopola w niewiadomych okolicznościach, a gdy chciano go przetransportować na szczyt wzgórza, do kościółka św. Jerzego, nikt nie mógł podnieść sarkofagu. Dopiero przechodzący obok chłopiec bez trudu położył go na wóz zaprzężony w dwa woły i przewiózł na górę. Z uwagi na przybywające do grobu świętej rzesze pielgrzymów, rozbudowano kościółek św. Jerzego.

7. Balbijev luk

Balbijev luk rovinj

Żeby nie wracać tą samą drogą, obejdź wokół bazylikę św Eufemii i idź w dół w kierunku centrum ulicą Grisia. Jest na niej mnóstwo galerii sztuki, sklepików z pamiątkami, restauracji i kawiarni. Ulica Grisia przechodzi w ulicę Fontica, na końcu której z daleka widać Balbijev luk. To łuk stojący w miejscu dawnej miejskiej bramy. Wzniesiony został na przełomie 1678-1679 roku. Z jednej strony łuku wyrzeźbiona jest głowa Turka, z drugiej – Wenecjanina.

8. Trg Maršala Tita

Tuż za łukiem skręć w prawo i zobaczysz przed sobą główny plac miasta – Trg Maršala Tita. Jest tam sporo restauracji i kawiarni z uroczymi ogródkami. W porze obiadowej i wieczorami miejsce tętni życiem, mieszkańcy i turyści siedzą w restauracyjnych ogródkach z widokiem na morze, grają uliczni muzycy.

9. Port w Rovinj

Malowniczy port z niewielkimi łódkami kołyszącymi się na wodzie jest pięknym obiektem zdjęć, ale także tętniącą życiem mariną. Każdego ranka, bardzo wcześnie, rybacy wypływają w morze, a następnie wracają z ładunkiem bardzo świeżych ryb owoców morza, które trafiają do kuchni domów i restauracji. Także od strony portu, z perspektywy ulicy Obala Alda Rismonda, można zrobić dobre zdjęcie starówki z górującą nad nią wieżą bazyliki św. Eufemii.

port w rovinj
Port w Rovinj obok głównego placu miasta.

10. Dzika przyroda: Plaža Balota, Złoty Przylądek i Kanał Limski

W Rovnij i okolicach znajdą wiele atrakcji miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku. Na samej starówce, niedaleko punktu widokowego z działem, znajduje się miejska Plaža Balota ze schodkami ułatwiającymi zejście do morza.

plaza balota rovinj
Plaża Balota w obrębie Starego Miasta w Rovinj.

Jednak, aby odwiedzić inne atrakcje przyrodnicze wokół Rovinj i skorzystać z ich uroków, potrzeba nieco więcej czasu. Park na Złotym Przylądku to oaza adriatyckiej zieleni, gdzie wśród pachnących żywicą cedrów można delektować się spokojem przyrody, a także podziwiać unikalne gatunki roślin. Plaże w okolicach Rovinj oferują doskonałe warunki do kąpieli słonecznych, a zatoczki zachęcają do nurkowania w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Warto wybrać się także na Lim Fiord Panorama Point (ok. 20 min jazdy od miasta na północ), by zobaczyć zatokę wyglądającą niczym fiord przeniesiony żywcem z Norwegii. Kanał Limski jest częścią 35-kilometrowej doliny Lim. Sam kanał ma 12 kilometrów długości, a po obu jego stronach wznoszą się strome wzgórza, niektóre o wysokości do 200 metrów.

kanał limski lom fjord istria
Kanał Limski w okolicach Rovinj wygląda jak norweski fiord.

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

Leave a Comment