Home Podróże po świecieEuropa Sztokholm: transport z/do lotniska Arlanda i Skavsta 

Sztokholm: transport z/do lotniska Arlanda i Skavsta 

by Magda Pinkwart

Sztokholm ma dwa główne lotniska: Sztokholm-Arlanda (ARN) i Sztokholm-Skavsta (NYO). Jak zaplanować dojazd z tych lotnisk do centrum stolicy Szwecji i ile to kosztuje?

sztokholm skavsta
Na lotnisku, 5 rano. Dzieci są przyzwyczajone do takich podróży.

Sztokholm Arlanda (ARN) – dojazd i ceny

Międzynarodowy port lotniczy Sztokholm Arlanda (ARN) to główne lotnisko stolicy Szwecji. Położone jest około 42 km na północ od Sztokholmu. Orientacyjny czas jazdy między lotniskiem a centrum to 45 min autobusem i 20 minut pociągiem. Do Sztokholmu możesz stąd dotrzeć autobusem, taksówką lub szybkim pociągiem Arlanda Express.

Autobusem do/z Sztokholmu
Z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu autobusy kursują co kilkanaście minut. Pełną listę przewoźników znajdziesz na stronie lotniska. Przejazd autobusem np. Flightbus (Flygbussarna), FlixBus lub Bus4You trwa ok. 45 minut. Bilet Flygbussarna w jedną stronę kosztuje 129 SEK (dla dzieci powyżej 8 lat i młodzieży 119 SEK).

Pociągiem do/z Sztokholmu
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dostanie się do centrum Sztokholmu są pociągi Arlanda Express. To oczywiście drogie rozwiązanie, ale Szwecja to nie jest tani kraj. Natomiast jeżeli podróżujemy grupą lub z dziećmi, w Arlanda Express mamy znaczące zniżki. W naszym przypadku: dwoje dorosłych z dwójką dzieci, zapłaciliśmy taniej niż za autobus, ale na dworcu głównym Stockholm Centralstation byliśmy po 20 minutach. To było dla nas istotne z uwagi na krótki czas, jaki mieliśmy na transfer w Sztokholmie. Pociągi Arlanda Express kursują co 15 min (co 10 min w godzinach szczytu), od 05.05 rano do 00.35 w nocy. Poniżej ceny i zniżki w Arlanda Express.

Bilet w jedną stronę dla dorosłych kosztuje 320 SEK (dla dzieci i młodzieży oraz studentów 160 SEK). W naszym przypadku Lara podróżowała za darmo, Wili, choć ma ponad 8 lat – też za darmo, bo w towarzystwie dorosłego, a my dostaliśmy dodatkową zniżkę jako grupa. Bilety najlepiej kupić przez internet na stronie przewoźnika Arlanda Express, są ważne przez 90 dni.

Wili nakręcił na swój kanał na Tik Toku filmik o podróży z lotniska Stockholm Arlanda do Stockholm Centralstation. Oglądajcie z dźwiękiem, bo podkładem jest ABBA 🙂

Taksówką do/z Sztokholmu
Postoje taksówek znajdują się przed halą przylotów w Terminalu 5 i Terminalu 2. W obu terminalach są punkty informacyjne kompanii taksówkowych. Orientacyjny czas jazdy z lotniska do centrum Sztokholmu to około 45 min.

Sztokholm Skavsta (NYO) – dojazd i ceny 

Międzynarodowe lotnisko Sztokholm-Skavsta (NYO) to lotnisko tanich linii lotniczych. Położone jest na obrzeżach miasta Nyköping, około 100 km na południowy zachód od Sztokholmu. Orientacyjny czas jazdy między lotniskiem i centrum to 1 godzina 30 min autobusem i ok. 2 godzin pociągiem+autobusem komunikacji miejskiej.

atrakcje dla dzieci sztokholm
Pokój dla dzieci na stacji Stockholm Centralstation.

Autobusem do/z Sztokholmu
Z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu autobusy kursują zgodnie z rozkładem lotów. Autobusy Flygbussarna, są skorelowane z przylotami i ruszają spod lotniska 30-45 minut po przylocie samolotu. Jeżeli samolot się opóźnia, autobus również będzie opóźniony i poczeka na pasażerów. Inną opcją jest skorzystanie z autobusów FlixBus. Przejazd pomiędzy lotniskiem Sztokholm-Skavsta a głównym dworcem Stockholm Cityterminalen to 1 godzina 30 min. Bilet Flightbus w jedną stronę kosztuje 219 SEK (dla dzieci powyżej 8 lat i młodzieży 199 SEK).

sztokholm skavsta dojazd pociągiem
Wczesna pobudka, intensywny dzień i Lara zasnęła w pociągu na lotnisko Sztokholm Skavsta.

Komunikacja publiczna do/z Sztokholmu
Do Sztokholmu możemy dojechać również komunikacją publiczną. Jest to nieco tańsza opcja niż autobusy rejsowe, ale wymaga przesiadki z autobusu na pociąg. Nie jest ona jednak skomplikowana, a przystanek autobusowy i stacja kolejowa są blisko siebie. Z lotniska kursuje autobus miejski numer 515, który w około 10 minut dojeżdża do miejscowości Nyköping. Należy wysiąść na stacji Nyköping C (dworzec) i przesiąść się do pociągu (SJ Regionaltåg). Przejazd pociągiem ze stacji Nyköping C na dworzec główny Stockholms Centralstation trwa nieco ponad godzinę. Bilet łączony na taki przejazd najlepiej kupić na stronie szwedzkich kolei. Jako stację początkową ustaw lotnisko (Skavsta Flygplats), a jako stację końcową – dworzec główny Stockholm Central. Cena biletu dla dorosłego to 193 SEK, zniżkowa dla dziecka powyżej 7 roku życia 145 SEK.

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

Leave a Comment