Dubaj to świetny kierunek zarówno na city break jak i na dłuższy rodzinny urlop. Nie sposób się nudzić w najnowocześniejszym mieście świata.
Wieżowce jak z futurystycznych filmów, zapierające dech w piersiach atrakcje, parki rozrywki i mnóstwo sposobów na wspólne spędzanie czasu. Zachwycający, futurystyczny Dubaj to jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych miast świata, które nigdy nam się nie nudzi, więc wracamy tam jak najczęściej. I za każdym razem jest inaczej.
Sprawdź ceny bezpośrednich lotów do Dubaju >
Jak dolecieć do Dubaju?
Do Dubaju dolecisz bezpośrednio LOT-em z lotniska Chopina w Warszawie. Od 29 października 2023 r. do 24 marca 2024 r. loty z tego portu będą realizowane codziennie. Podróż z Polski potrwa nieco ponad 6 godzin. Samolot wyląduje na dużym, nowoczesnym lotnisku DXB Dubai International. To port lotniczy blisko centrum, z bardzo dobrym połączeniem taksówkami czy komunikacją publiczną. Dojeżdża tu czerwona linia Dubai Metro kursująca wzdłuż całego miasta. Dubai International to lotnisko przyjazne dzieciom – są tu specjalne stanowiska odprawy dla rodzin i wózki, które możesz wziąć, by przetransportować malucha przez rozległy terminal.
Zobacz siatkę połączeń z Warszawy do Dubaju >
Gdzie mieszkać?
Dubaj to miasto, w którym można wydać na pobyt fortunę albo zapłacić za wypoczynek mniej więcej tyle, co w Polsce. Są tu hotele z najwyższej półki, jak słynny siedmiogwiazdkowy Burj Al Arab, nazywany ikoną luksusu w arabskim stylu, gdzie za pokój na jedną noc trzeba zapłacić od 5 do 43 tys. złotych. Albo Atlantis The Palm, gdzie można wynająć podwodny apartament z przeszklonymi ścianami za którymi pływają płaszczki i egzotyczne ryby za 45 tysięcy złotych za noc. Ale są też tańsze hotele sieciowe i apartamenty na każdą kieszeń. Noclegi w dobrych cenach znajdziesz w Starym Dubaju, w okolicach Spice i Gold Souk czy stacji metra Al Rigga. Tu za pokój w hotelu 3-gwiazdkowym zapłacisz nawet w granicach 200-300 zł. Warto wybrać hotel blisko linii metra, by szybko i komfortowo poruszać się klimatyzowanymi tunelami między największymi atrakcjami Dubaju. W największych upałach nawet przejście kilku minut do stacji jest wyzwaniem, więc podziękujesz sobie za dobrze wybraną lokalizację hotelu.
Jak poruszać się po mieście?
W Dubaju możesz wynająć samochód, choć wiąże się to często z wysokim ubezpieczeniem, wiele wypożyczalni nie zezwala także na wyjazd do sąsiednich emiratów. Dlatego warto przed wyjazdem dokładnie zapoznać się z ofertą wypożyczalni. W mieście działają także inteligentne aplikacje do wypożyczania samochodów, takie jak Udrive i Ekar. Możesz też korzystać z taksówek lub poruszać się komunikacją publiczną. Jest wygodna i niezawodna.
Naszym zdaniem najlepsza opcja zwiedzania Dubaju to poruszanie się metrem. Klimatyzowana kolejka jest szybka i omija korki. Także największe atrakcje znajdują się blisko stacji metra i często prowadzą do nich klimatyzowane tunele z ruchomymi chodnikami. Metro w Dubaju to najdłuższy na świecie system pociągów bezzałogowych. Dla pasażerów są wagony I i II klasy. Wagon I klasy znajduje się zawsze na początku lub na końcu składu (w zależności od tego, w którą stronę jedzie metro) – oznaczenia zobaczysz na posadzce na peronie. W I klasie siedzenia są wygodniejsze, i nie ma wielkiego tłoku. W metrze, a także w autobusach, są również osobne przedziały dla kobiet i dzieci. Bardzo często mężczyźni stoją stłoczeni w swoim wagonie, a kobiety siedzą wygodnie w swojej przestrzeni. Oznaczenia, gdzie zatrzymuje się taki wagon, są też na posadzce na peronie – w autobusach jest to pierwsza część pojazdu, a obie strefy dzieli specjalna barierka. Na początku wydawało mi się to nieco dziwne, ale z czasem doceniłam to rozwiązanie, bo z dziećmi podróżowałam komfortowo i spokojnie.
Czerwona linia metra biegnie wzdłuż najważniejszej arterii Dubaju – Szejk Zayed Road – 12-pasmowej (po 6 pasów w jedną stronę) autostrady. Ta linia w dwóch miejscach krzyżuje się z zieloną, biegnącą przez starą część miasta – Deirę. Stacje przesiadkowe to Union Square i BurJuman. Między liniami przesiadamy się podobnie jak w londyńskim metrze w ramach tego samego biletu. Bilet musisz zachować, ponieważ będzie go trzeba skasować także przy wyjściu ze stacji metra.
Aby dostać się na The Dubai Palm, trzeba przesiąść się w Monorail – kolejkę jeżdżącą wzdłuż pnia palmy. Ma ona kilka stacji pośrednich i dojeżdża aż do hotelu Atlantis na czubku palmy. Monorail nie łączy się z czerwoną linią metra. Do pierwszej stacji The Palm Gateway dojedziesz taksówką lub tramwajem ze stacji metra Dubai Marina, lub Internet City. Autobusy kursują w ramach tych samych kart co metro. Można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie nie dociera kolejka, np. do miejskich parków, ZOO, meczetu Jumeira Mosque, miejskich plaż czy hotelu-żagla Burj Al Arab. Autobusy zatrzymują się w większości na zamkniętych, klimatyzowanych przystankach. Ich minus jest taki, że w przeciwieństwie do metra nie omijają korków w godzinach szczytu.
W Dubaju można także poruszać się transportem wodnym i jest to najprzyjemniejsze rozwiązanie. Są tu wodne tramwaje, taksówki i łodzie abra, kursujące między brzegami Dubai Creek. Ceny są przystępne, a orzeźwiająca bryza i wiatr we włosach gratis.
Cień i ochłoda na wagę złota
Najpiękniejsze miejsca do spacerów są w okolicach bezpłatnych miejskich plaż i w dzielnicach nad samym morzem. Tu nie jest tak upalnie, jak w centrum, jest za to piękna egzotyczna roślinność i sporo naturalnego cienia. Na spacer na Jumeira Public Beach weź ze sobą kostium i ręcznik, by w każdej chwili móc wskoczyć na orzeźwiającą kąpiel do letniej wody.
Przez większą część roku w Dubaju upały są tak duże, że przejście nawet krótkiego odcinka po ulicy jest męczące. Dlatego prawie nikt nie porusza się po mieście pieszo. Miejscowi najczęściej prosto z klimatyzowanego apartamentowca wsiadają do klimatyzowanego auta i wysiadają w klimatyzowanym garażu w biurowcu. Nianie z dziećmi do miejskich parków jeżdżą klimatyzowanymi taksówkami. Place zabaw zapełniają się po zmierzchu, gdy upał trochę słabnie.
W centrum między stacjami metra, a najważniejszymi budynkami są długie, klimatyzowane korytarze z ruchomymi podłogami. Możesz nimi dotrzeć m.in. do Dubai Mall i Burj Khalifa, a także Mall of Emirates i Ski Dubai. Dlatego – jeśli zamierzasz poruszać się w Dubaju komunikacją miejską – naprawdę ważne jest, żeby Twój hotel był blisko metra.
Co zobaczyć w Dubaju?
Podstawą udanego wyjazdu jest dobre zaplanowanie czasu –przygotowanie listy atrakcji, które chcemy odwiedzić i zarezerwowanie biletów. Dubaj jest odwiedzany każdego roku przez miliony turystów, więc najsmaczniejsze turystyczne kąski – jak wjazd na popularny taras widokowy o zachodzie słońca – są wykupione już na długo wcześniej. Jakie są największe atrakcje, których odwiedzenie warto rozważyć?
Na szczycie marzeń
Dubaj zmienia się nieustannie, ciągle powstają tam nowe wieżowce, atrakcje i parki rozrywki. Ale nie zmienia się numer 1. na liście hitów turystycznych miasta. Burj Khalifa, od 2010 roku nosząca dumnie miano najwyższego budynku świata (828 m.), jest znakiem rozpoznawczym i największą atrakcją Dubaju.
Panorama z tarasów widokowych przyprawia o zawrót głowy. Na pierwszym planie widać wieżowce, serpentyny sześciopasmowych autostrad i lazurową wodę Dubai Fountains. Dalej charakterystyczny żagiel hotelu Burj Al Arab, morze i otulająca miasto pustynia. Przeszklone tarasy są idealne do zrobienia pamiątkowego selfie. Wewnątrz znajdziemy także specjalne lornetki, które pokazują panoramę za dnia, w nocy, albo tę historyczną (czyli jak wyglądało jedno z najnowocześniejszych miast świata pod koniec XX wieku), Miejsce, w którym dziś stoją najnowocześniejsze szklane wieżowce i najbardziej ekskluzywne centra handlowe świata, jeszcze niedawno było ciągnącą się po horyzont pustynią.
Wykupując wjazd na górę, masz dwie opcje: Sky Lounge (piętro 148.) albo na dwupoziomowy taras At the Top (piętra 125. i 124.). W Sky Lounge są wygodne kanapy ustawione naprzeciwko panoramicznych okien, a kelnerzy podają ciasteczka i orzeźwiające soki. Po wizycie w Sky Lounge zjeżdżasz na At the Top – dwupoziomowy taras (wewnętrzny i zewnętrzny). Są tam sklepy z pamiątkami, stanowiska do robienia zdjęć i wiszące fotele z widokiem. Jeśli wybierzesz drugą opcję, przechodzisz bezpośrednio do wind na poziom At the Top (124. i 125. piętro) i pozostajesz tylko w tej strefie.
U stóp Burj Khalifa znajduje się Dubai Mall. To nie tylko jedno z największych na świecie centrów handlowych z butikami najlepszych marek, ale także miejsce, gdzie nie brakuje atrakcji – jak kompleks Dubai Aquarium czy park rozrywki dla dzieci, pozwalający im skosztować “dorosłego życia” – KidZania.
Alejkami w centrum handlowym jeżdżą taksówki, które oferują podwózkę obładowanym zakupami turystom. W eleganckich sklepach można zostawić małą fortunę, za to całkiem za darmo w Dubai Mall warto zobaczyć potężny wodospad na wysokość wszystkich kondygnacji, a także największą na świecie przeszkloną ścianę Dubai Aquarium, za którą pływają płaszczki, rekiny i kilka tysięcy gatunków egzotycznych ryb. Na głównym placu przed centrum handlowym co pół godziny możesz także podziwiać spektakl największych na świecie tańczących fontann – Dubai Fountains.
Po wizycie w Dubai Mall warto wybrać się na obiad do Food Court, który znajduje się na parterze centrum handlowego.
Śnieg, woda i wiatr
W gorącym, pustynnym emiracie, w którym temperatura na zewnątrz sięga ponad 40 stopni, jest tylko jedno miejsce, w którym przydadzą się kombinezon, ciepłe rękawice i łyk gorącej herbaty z cytryną. Jest to ośrodek narciarski Ski Dubai, gdzie panuje mróz niczym w zimowych Alpach. Jest tu park lodowych rzeźb, snow park z torami do zjazdów na dmuchanych kołach i oczywiście stok narciarski. Znajdziesz tu również zagrodę, w której mieszkają pingwiny królewskie, które można oglądać podczas pokazów. Ski Dubai ma 5 tras narciarskich, o różnym stopniu trudności i nachyleniu.
Z kolei słynny Hotel Atlantis Dubai na samym czubku The Dubai Palm (czyli sztucznej wyspy w kształcie palmy) to królestwo wodnych atrakcji. Znajduje się tu The Lost Chambers – niezwykłe akwarium, w którym można podziwiać ryby, meduzy czy gigantyczne homary, a w największym zbiorniku obserwować karmienie płaszczek i rekinów.
Do listy warto dodać genialny park wodny Aquaventure Waterpark Atlantis, w którym można pływać na dmuchanych materacach rwącymi rzekami, wirami czy wodnymi kaskadami, albo zdecydować się na zjazd jedną ze zjeżdżalni (od łagodnych do całkiem pionowych, w których podłoga usuwa ci się spod nóg). W parku wodnym jest także wodny plac zabaw dla dzieci oraz basen, w którym można pływać z delfinami. Do tego zatoczki, nad którymi rozstawione są leżaki, kawiarnie i restauracje. Atlantis mieści się na końcu The Dubai Palm. Z heliportu obok hotelu Atlantis startują loty widokowe helikopterem nad The Palm i centrum Dubaju. A jeśli dodatkowo chcesz poczuć emocje i wiatr we włosach, możesz skoczyć ze spadochronem w Skydive Dubai i cieszyć się wspomnieniami i pamiątkowymi filmikami z lotu nad ikonicznymi atrakcjami miasta.
Co najmniej jeden dzień warto poświęcić na wizytę w Dubai Parks. To największy zintegrowany zespół parków rozrywki na Bliskim Wschodzie. Znajdziesz tam Legoland z Dubajem w wersji mini z klocków lego. Jeździ tam nawet metro i latają samoloty. W Legolandzie można jeździć kolejką, latać samolotem, uczyć się jazdy samochodem w miasteczku drogowym albo łódką w miasteczku wodnym, a nawet pływać łodzią podwodną. Uzupełnieniem Legolandu jest Wodny Park Legoland. Jest tu także miasteczko filmowe MotionGate Dubai. Tematyczne części są połączone klimatycznym miasteczkiem wyglądającym jak alpejski kurort z zameczkiem, rzeką i restauracjami – Riverland.
Historia i piaski pustyni
Najstarsza część Dubaju koncentruje się wokół Dubai Creek. Po obu jej stronach znajdują się historyczne miejsca: Wielki Meczet, Fort Fahidi oraz najsłynniejsze bazary Spice Souk i Gold Souk. Miejsce, w którym przeniesiesz się w czasie, potargujesz z miejscowymi sprzedawcami, kupisz przyprawy, pamiątki i miejscowe słodkości. Na odległym o kilkaset metrów Gold Souk możesz kupić wyszukaną biżuterię, a także podziwiać bogato zdobione naszyjniki, przypominające zbroje, a także wpisany na listę rekordów Guinnessa największy złoty pierścień na świecie. Pomiędzy przystaniami na obu brzegach zatoki kursują małe drewniane łódki abra. Warto przepłynąć się nimi choć raz dla chłodnej bryzy i widoku miasta z wody.
Po zakupach możesz odwiedzić Dubai Museum, gdzie w przystępny sposób pokazano historię emiratu. Zobaczysz w tym miejscu liczącą 7000 lat tradycję i technikę poławiania pereł oraz poznasz działanie konstrukcji tworzącej naturalną klimatyzację. W malowniczych, pełnych sklepików i galerii uliczkach historycznej dzielnicy Al Bastakija, warto wybrać się na Cultural Meal w Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding – czyli tradycyjny arabski posiłek podawany na dywanach i poduszkach, podczas którego gospodarze opowiadają o bogatej kulturze i tradycjach regionu. Podczas takiej uczty znajdzie się okazja do zadawania ciekawiących nas pytań – na przykład, jakie to uczucie nosić burkę i czy w kulturze arabskiej kobiety nie są zazdrosne o pozostałe żony swojego męża.
W czasie i przestrzeni przeniesie Cię także wycieczka na safari na pustyni. Jej przestrzeń i spokój nikogo nie pozostawiają obojętnym. Kierowcy w tradycyjnych beduińskich strojach najpierw spuszczają nieco powietrza z kół, by opony lepiej przylegały do podłoża i zaczynają szalony rajd po wydmach. Odczucia są jak z rejsu jachtem podczas sztormu. W trakcie wycieczki możesz liczyć na postoje na zdjęcia i podziwianie bezkresnych wydm, pokazy sokołów, a całość wieńczy wieczór w wiosce beduińskiej z tańcami, show kulturalnym, tradycyjnym jedzeniem, sziszą oraz przejażdżkami na wielbłądach.
Sprawdź ceny biletów z Warszawy do Dubaju >
Wpis powstał w ramach współpracy z PLL LOT