Home Podróże po świecieEuropaDania Kopenhaga – darmowe atrakcje stolicy Danii – 10 najlepszych

Kopenhaga – darmowe atrakcje stolicy Danii – 10 najlepszych

by Magda Pinkwart

Kopenhaga to jedna z naszych ulubionych europejskich stolic. Pełna zabytków, atrakcji, a przy tym niesamowicie przyjazna dzieciom. Tyle, że droga. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik „Kopenhaga – darmowe atrakcje”. Jest tu 10 najlepszych atrakcji stolicy Danii i praktyczne porady jak zwiedzić ją tanio.

Dojazd
Do Kopenhagi dolecieliśmy Ryanairem za ok. 100 PLN/osobę. Samoloty lądują na lotnisku Kastrup (Københavns Lufthavn) bardzo blisko miasta. Do centrum dojeżdża się metrem w 20 minut. Stąd także jeżdżą pociągi do Szwecji. Dojście na perony jest dobrze oznakowane, bilet do centrum (3 strefy) kosztuje 36 DKK za osobę. Dzieci do 12 roku życia podróżują za darmo. Do Kopenhagi można dolecieć także przez szwedzkie Malmö, i stamtąd pociągiem lub autobusem przejechać do Danii. Więcej o komunikacji w Kopenhadze przeczytasz tutaj:

Nocleg
To był największy wydatek w naszym budżecie. Nawet hostele w Kopenhadze kosztują sporo. Możesz także poszukać czegoś na Airbnb, choć przystępne ceny zaczynają się na obrzeżach miasta. My wybraliśmy rodzinny a&o Hostel Kopenhagen Nørrebro. Standard mniej więcej 3*, piętrowe łóżka i plac zabaw bardzo podobał się naszym dzieciom. Poza tym mieliśmy zaledwie 500 m do metra, więc mogliśmy szybko i sprawnie dojechać w każde miejsce. W pobliżu był supermarket, więc nie było problemu z niedrogim jedzeniem.

Hostel Copenhagen Nørrebro jest przyjazny dzieciom.
Hostel Copenhagen Nørrebro jest przyjazny dzieciom. Nam podobał się prosty design i nawiązania do zabytków i atrakcji Kopenhagi.

Jedzenie
Na śniadania i kolacje zaopatrywaliśmy się w supermarkecie Netto koło naszego hotelu. Zajadaliśmy się duńskimi przysmakami – śledziami w sosie korzennym i w curry (duży słoik za 24 DKK). Po godzinie 20 pieczywo ma w sklepach niższą cenę, a więc warto wtedy wybrać się na zakupy. W ciągu dnia kupowaliśmy na mieście Smørrebrød – ulubioną przekąskę Duńczyków – kanapki z ciemnego pieczywa z sałatą, łososiem, śledziem, serem, bekonem lub jajkiem. W sklepach częstym zwyczajem jest, że po zakupach możesz nalać sobie z ekspresu darmową kawę. Albo kupowaliśmy kawę na mieście w małych kawiarenkach, które w Kopenhadze są na każdym kroku. Tanią przekąską są także hot-dogi sprzedawane w budkach w popularnych miejscach turystycznych.

Dawna budka telefoniczna, dziś kawiarnia. Kongens Nytorv, Kopenhaga.
Na Kongens Nytorv znajdziesz maleńką zabytkową kawiarnię z ogródkiem. W budynku z 1913 roku mieściła się kiedyś pierwsza w Kopenhadze budka telefoniczna. Można było stąd dzwonić codziennie, wyjąwszy niedziele między 10 a 20.

Darmowe atrakcje – Kopenhaga – 10 najlepszych atrakcji:

1.Nyhavn
Najsłynniejsze zdjęcia z Kopenhagi to rząd kolorowych kamienic nad malowniczym kanałem. Żeby mieć takie również w swoim rodzinnym albumie wybierz się do Nyhavn. Najlepsze zdjęcia zrobisz z podwyższenia przy przystani łodzi turystycznych i z przeciwnej (prawej) strony kanału. Niegdyś port, w którym cumowały statki handlowe z całego świata, dziś Nyhavn to centrum turystyczne, pełne restauracji i barów, idealne miejsce na zakończenie dnia zwiedzania. Słynny duński bajkopisarz, Hans Christian Andersen, mieszkał tu pod numerem 20 i właśnie w Nyhavn napisał m.in. “Księżniczkę na ziarnu grochu”.
Dojazd: stacja Kongens Nytorv, linia czerwona M3

Wilhelm I Lara Pinkwart w Nyhavn, Kopenhaga.
Wili i Lara w porcie Nyhavn.

2. Mała Syrenka
Den Lille Havfrue, czyli Mała Syrenka, siedzi na kamieniu przy nabrzeżu Langelinje. W 1913 roku rzeźbę, zainspirowaną bajką słynnego duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena, podarował miastu właściciel browaru Carl Jacobsen. Piwowar zachwycił się zarówno bajką, jak i baletem wystawianym w tutejszej operze. Ellen Price, która w 1909 roku zatańczyła główną rolę w balecie Mała Syrenka w Teatrze Królewskim była inspiracją, ale nie modelką. Została nią bardzo zazdrosna o piękne modelki żona rzeźbiarza Edvarda Eriksena.
Dojazd: stacja Østerport, linia czerwona M3

Mała Syrenka na nabrzeżu, Kopenhaga.
Mała Syrenka na nabrzeżu Langelinje w Kopenhadze.
Najlepiej wygląda z taflą wody bez kominów w tle, ale nie jest łatwo zrobić takie zdjęcie.
A taki jest widok w drugą stronę – tłumy turystów walczące o dobre zdjęcie.

3. Wieża widokowa w pałacu Christiansborg
Pałac Christiansborg był kiedyś siedzibą królewską, jednak po wielkim pożarze rodzina królewska przeniosła się do pałacu Amalienborg pod koniec 1800 roku i tam juz została. 106-metrowa wieża Pałacu Christiansborg jest najwyższą wieżą w Kopenhadze – ma o 40 centymetrów więcej niż wieża ratuszowa. Wejście do wieży znajduje się w Bramie Królewskiej, dużej bramie na środku frontowej ściany pałacu. Wstęp jest bezpłatny (codziennie, zamknięte w poniedziałki), ale można się tam dostać tylko windą i liczba miejsc jest ograniczona, więc na dole zwykle ustawiają się kolejki. Ale jeśli zdecydujesz się poczekać, panorama Kopenhagi jest wspaniała.
Dojazd: stacja Gammel Strand, linia czerwona M3

Konny pomnik założyciela miasta, biskupa Absalona, Kopenhaga.
Konny pomnik założyciela miasta, biskupa Absalona, koło stacji Gammel Strand.
Zabawa w strażnika w Pałacu Christiansborg, Kopenhaga.
Zabawa w strażnika w Pałacu Christiansborg.
Widok z wieży pałacu Christiansborg. Folketinget/David Kahr

4. Zmiana warty przed pałacem Amalienborg
Pałac Amalienborg to siedziba duńskiej rodziny królewskiej, jednej z najstarszych monarchii na świecie, której członkowie wciąż mieszkają w pałacu. Jeśli wybierzesz się tam wcześnie rano, masz szansę zobaczyć, jak duńska księżniczka Mary odwozi dzieci rowerem do szkoły. A już na pewno możesz oglądać uroczystą zmianę warty na dziedzińcu przed pałacem Amalienborg. Królewska Gwardia, zwana Den Kongelige Livgarde maszeruje ze swoich koszar w 100 Gothersgade przy zamku Rosenborg ulicami Kopenhagi do Amalienborgu, gdzie zmiana warty odbywa się o godzinie 12:00.
Dojazd: stacja Marmorkirken, linia czerwona M3

Zmiana warty pod pałacem Amalienborg, Kopenhaga.
Zmiana warty pod pałacem Amalienborg rozpoczyna się o 12.

5.Biblioteka Królewska
Nazywana Czarnym Diamentem nowoczesna część Biblioteki Królewskiej leży nad malowniczym kanałem, którym przepływają łodzie. Można je obserwować przez panoramiczną szybę, ciągnącą się przez wszystkie kondygnacje. Budynek jest z zewnątrz pokryty czarnym granitem Absolute Black, wydobywanym w Zimbabwe, a następnie ciętym i szlifowanym we Włoszech. Każdy kamień waży 75 kg. Na 6. piętrze znajduje się taras widokowy, a na 2 piętrze przejście do starego budynku biblioteki. Na parterze jest stołówka z przystępnymi, studenckimi cenami.
Dojazd: stacja Gammel Strand, linia czerwona M3

The Black Diamond – biblioteka Królewska w Kopenhadze
The Black Diamond – tak nazywa się nowe skrzydło Biblioteki Królewskiej. Widok z galerii na 6. piętrze.
Wnętrze biblioteki królewskiej, Kopenhaga
Niesamowite wnętrza Biblioteki Królewskiej

6. Christiania
Słynne Wolne Miasto w sercu Kopenhagi, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Danii. Została założona w 1971 roku, kiedy grupa ludzi zamieszkała w dawnych koszarach wojskowych. Wkrótce obszar ten był znany z Pusher Street, gdzie można było kupić używki. Dziś są tu bary, restauracje, stragany z pamiątkami. W Christianii mieszka około 1000 osób, a każdego roku odwiedza ją ponad 500 000 turystów. Według policji obszar wokół Pusher Street jest niebezpieczny. Sami mieszkańcy przyjęli kodeks bezpieczeństwa, który zaleca się przestrzegać odwiedzającym – odradza się fotografowanie, bieganie i rozmawianie przez telefon. Kiedy przyjechaliśmy do Christianii, tłumaczyliśmy Wiliemu co to za miejsce, i że policja się tu raczej nie zapuszcza. No i oczywiście zaraz po tych słowach wjechało kilka samochodów opancerzonych i uzbrojona policja zaczęła na naszych oczach regularną demolkę najsłynniejszej ulicy Christianii. Mieszkańcy mówią, że Wolne Miasto Christiania umiera na naszych oczach. Akcje policji są coraz częstsze, miasto podniosło czynsze kilkukrotnie, więc mieszkańców nie stać na ich płacenie. Zresztą ta pierwsza generacja hippisów, która zamieszkała tu na początku lat 70-tych, mocno się zestarzała. I coraz częściej wybierają życie po drugiej stronie muru, z dobrą opieką zdrowotną i emeryturą. Także warto się tu wybrać, dopóki jeszcze zostało coś z tego kolorowego świata.
Dojazd: stacja Christianshavn, linia zielona M1

Christiania, Kopenhaga. Nalot policji na głównej ulicy Pusher Street.
Christiania. Nalot policji na głównej ulicy Pusher Street.

7. Strøget
Najdłuższy deptak w Europie, liczący 1,1 km. Ciągnie się od Placu Ratuszowego (Rådhuspladsen) do Kongens Nytorv. Największa strefa handlowa w Kopenhadze skupia się wokół Strøget w samym sercu miasta. Nazwę Strøget przyjęto w XIX wieku, deptak obejmuje ulice Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet i Østergade i Nytorv, Gammeltorv i Amagertorv. Znajdziesz tu sklepy międzynarodowych marek, jak Prada, Louis Vuitton, Hermès i Boss, ale także H&M, Vero Moda i Zara. Miłym miejscem na odpoczynek jest Fontanna Storkespringvandet przy Placu Amagertorv i ogródek kawiarniany w kultowej kawiarni na Kongens Nytorv, w dawnej budce telefonicznej.
Dojazd: stacja Gammel Strand, linia czerwona M3; lub Kongens Nytorv, linia czerwona M3, zielona M1, żółta M2

Street, Kopenhaga, to najdłuższy deptak w Europie.
Spacer najdłuższym deptakiem Europy.

8. Cytadela 
Cytadela w Kopenhadze założona przez duńskiego króla Christiana IV w 1626 roku, znajduje się w okolicach Østerbro. Park wewnątrz Cytadeli jest otwarty dla publiczności i jest ulubionym miejscem na niedzielne spacery czy poranny jogging.
Dojazd: stacja Østerport, linia czerwona M3

9. Ogród botaniczny
Założony w 1870 roku Ogród Botaniczny znajduje się w centrum miasta, więc można tam zrobić przerwę na odpoczynek podczas zwiedzania. Na 10 hektarach rośnie ponad 13 000 gatunków roślin w różnych sekcjach – są rośliny skandynawskie, arktyczne, ogrody skalne z roślinami z obszarów górskich w Europie Środkowej i Południowej. Jest także imponujący ogród rododendronów. Na miejscu jest kawiarnia.
Dojazd: stacja Bella Center, linia zielona M1

10. Plaża Amager
Amager Beach Park w Kopenhadze to idealne miejsce na rodzinny wypad, zwłaszcza latem, podczas długich dni i jasnych wieczorów. Jest tu sztuczna wyspa o długości 2 km, laguna z basenami dla dzieci, oraz piaszczysta plaża z wydmami. Jest tu szeroka promenada i miejsca do uprawiania sportów i piknikowania. Z plaży roztacza się wspaniały widok na park wiatraków i najdłuższy w Europie most Øresundsbroen, łączący Danię i Szwecję.
Dojazd: stacja Øresund, linia żółta M2

Amager Beach Park, z tyłu widoczny most nad cieśniną Sund. Visitcopenhagen/Astrid Maria Rassmusen

Chcesz połączyć wypad do Kopenhagi ze zwiedzaniem szwedzkiego Malmö? Zobacz najciekawsze atrakcje stolicy Skanii:

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

1 comment

Malmö na weekend: 5 rzeczy, które warto zobaczyć w stolicy Skanii 9 lutego 2024 - 11:16

[…] SPRAWDŹ 10 DARMOWYCH ATRAKCJI KOPENHAGI […]

Reply

Leave a Comment