Home Podróże po świecieEuropaDania Kopenhaga – komunikacja miejska. Praktyczne informacje i ceny

Kopenhaga – komunikacja miejska. Praktyczne informacje i ceny

by Magda Pinkwart

Komunikacja miejska w Kopenhadze jest świetnie zorganizowana, a kopenhaskie metro jest uważane za najlepsze na świecie. W artykule znajdziesz praktyczne informacje i ceny.

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych darmowych atrakcjach!

kopenhaga atrakcje

Samoloty z Polski lądują na lotnisku Kastrup (Københavns Lufthavn). W hali przylotów są automaty z biletami na metro i pociągi, można też pobrać darmowe mapki z planem komunikacji. Do miasta najlepiej dostać się metrem. Bilet do centrum (3 strefy) kosztuje 36 DKK za osobę. Dzieci do 12 roku życia podróżują za darmo. Perony znajdują się powyżej hali przylotów. Jest to stacja końcowa linii żółtej M2, pociągi, w zależności od pory, odjeżdżają co kilka-kilkanaście minut, przez całą dobę.

Centrum informacji i automaty z biletami na lotnisku w Kopenhadze.
Oznakowanie dojście na perony metra/Visitcopenhagen
Schemat metra w Kopenhadze/Visitcopenhagen

Bilety
Możesz je kupić w automatach lub przez bardzo prostą aplikację DOT Tickets. Dostępne są karty Rejsekort, bilety okresowe City Pass (od 24h do 5 dni), lub bilety jednorazowe. Nam sprawdzał się bilet dobowy za 80 DKK gdy jeździliśmy więcej, lub – gdy więcej chodziliśmy i zwiedzaliśmy – jednorazowe bilety na centrum za 24 DKK (trzeba kupić bilet co najmniej na 2 strefy), które są ważne przez 1,5 godziny od momentu skasowania. Więcej informacji o biletach znajdziesz TUTAJ.

Bilety mają różne ceny w zależności od liczby stref i długości ważności.

Metro
Jest szybkie, jeździ często i dociera w najważniejsze miejsca w centrum miasta. Dzieciom najbardziej podoba się to, że – podobnie jak w Dubaju – metro jest bezzałogowe. Nasz Wilhelm pilnował, żebyśmy zawsze wsiadali do pierwszego wagonu, a on mógł “kierować pociągiem”. W mieście są 4 linie. Na lotnisko jeździ żółta M2, a czerwona M3, niczym Circle Line w Londynie, jeździ w kółko wokół centrum. To przy jej stacjach jest większość najważniejszych zabytków i atrakcji. Metro jest całodobowe, dzięki czemu nie musieliśmy się martwić bardzo wczesnym dojazdem na lotnisko na poranny samolot. A było się czym martwić, bo taksówki w Kopenhadze są bardzo drogie. Na poziomie ulicy stacje metra są widoczne dzięki wieżom windowym i szklanym piramidom z czerwoną literką M. Te przeszklone wejścia mają za zadanie kierować światło dzienne na perony, dając naturalne światło i oszczędzając energię. Do każdej stacji prowadzą windy, więc nie ma problemu, by wejść na peron z wózkiem czy rowerem. Nikogo nie dziwi widok Duńczyków pijących w metrze Carlsberga z puszki 🙂

Piwo i rower. Typowy widok w metrze. Kopenhaga komunikacja miejska.
Piwo i rower. Typowy widok w metrze w Kopenhadze.
Bezzałogowe metro. Komunikacja miejska, Kopenhaga
Dzieci uwielbiają „prowadzić pociąg” w bezzałogowym metrze.

Autobusy
Sieć autobusów jest rozbudowana i docierają w każdy zakątek miasta. Nawet w weekendy większość linii jeździ co 10-15 minut. Bilety na metro obowiązują także w autobusach, więc jeśli skasujesz bilet w metrze, możesz kontynuować jazdę autobusem.

Autobusy wodne
Żółte autobusy portowe Havnebus również honorują bilety miejskie. Ich trasa prowadzi kanałem Københavns Havn – główną wodną arterią miasta. Autobusy portowe mają dwa różne numery tras: Havnebus 991 – kierunek: Teglholmen (południe), Havnebus 992 – kierunek: Refshaleøen (północ). Autobusy portowe to nie tylko wygodny środek transportu publicznego w Kopenhadze, ale także dobry sposób na zobaczenie miasta od strony wody. Pływają z Teglholmen na południu do Refshaleøen na północnym krańcu portu, przez centrum Kopenhagi. Zatrzymują się na 9 przystankach po obu stronach wody, a na trasie mają m.in. Bibliotekę Królewską (The Black Diamond), Islands Brygge, Nyhavn, więc można zrobić sobie przerwę na zwiedzanie. Gdy promy nie są zbyt zatłoczone, można zabrać na pokład rower.

Kopenhaga, komunikacja miejska, stacja Kongens Nytorv.
Główna stacja przesiadkowa w Kopenhadze.

Rowery miejskie
Ulubiony środek transportu mieszkańców Kopenhagi jest wszędzie. Przy ulicach są szerokie ścieżki rowerowe i wielkie parkingi dla rowerów. Duńczycy jeżdżą na rowerze o każdej porze, w każdą pogodę. I to niezależnie od statusu społecznego. Nikt nie dziwi się więc, że na ulicach Kopenhagi na rowerze jedzie premier Danii, albo księżna Mary odwozi dzieci do szkoły. W mieście działa rozbudowany system rowerów miejskich. Rowery Bycyklen są dostępne na ponad 100 stacjach w całym mieście 24/7, 365 dni w roku. Każdy rower ma tablet z ekranem dotykowym, którego można używać do nawigacji czy płatności. Aby korzystać z rowerów musisz utworzyć konto użytkownika na stronie bycyklen.dk lub bezpośrednio na tablecie rowerowym, który znajduje się na kierownicy. Rejestracja wymaga imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i informacji o karcie płatniczej. Można wypożyczyć rower w systemie Pay as You Go, gdzie każde rozpoczęte 20 minut kosztuje 12 DKK, albo w systemie Pre-paid, gdzie 600 minut kosztuje 300 DKK, a 1200 minut 500 DKK. Punkty są ważne przez rok od daty zakupu.

Konny pomnik założyciela miasta, biskupa Absalona koło stacji Gammel Strand. I nieodłączny w Kopenhadze rower.

Pociągi
Główny dworzec w Kopenhadze (Københavns Hovedbanegård, w skrócie København H) to miejsce, z którego odjeżdżają pociągi w różne części Danii i Szwecji, a także te kursujące przez najdłuższy most w Europie do Malmö.

Wybierasz się do Malmö? Zobacz nasz praktyczny przewodnik:

Bilety można kupić w kasie na dworcu lub w automatach (po prawej stronie od kas dworcowych). Dworzec, otwarty w 1911 roku jest bardzo ciekawy architektonicznie, ale o jego wieku świadczą bardzo ciasne windy na perony i na poziom ulicy, co jest istotne, gdy podróżujesz z wózkiem. Pociągi do Malmö odjeżdżają także z lotniska, więc jeśli wybierasz się do Szwecji zaraz po przylocie, nie musisz jechać do centrum Kopenhagi.

Kopenhaga – bilety do Szwecji. Komunikacja miejska.
W takich automatach kupuje się bilety do Szwecji.

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

6 komentarzy

Wera 23 grudnia 2019 - 16:27

Bardzo pomocny artykuł. Mam pytanie: Czy na bilecie 24 h możemy tez przetransportować się z lotniska do centrum metrem? 🙂

Reply
Name 17 lipca 2022 - 09:20

Można. Lotnisko to 3 strefa. A najtańszy city pass obowiązuje w strefach 1-4

Reply
Beata 28 sierpnia 2022 - 11:42

Dzięki, super artykuł! Czy bilet 24 czy tam 48 h obowiązuje na wszystkie środki transportu, w tym pociągi? Czy na pociąg trzeba kupić inny bilet? 😉

Reply
Alicja 29 sierpnia 2022 - 04:54

Na pociągi, autobusy i metro jeden bilet

Reply
Anabel 3 grudnia 2022 - 16:22

Czy bilet na metro/autobus obowiązuje też na pociąg jadący do Malmo??

Reply
marek 19 listopada 2023 - 16:19

it’s ok.

Reply

Leave a Comment