Home Podróże po świecieEuropa Słowacja: narty, termalne spa i znakomita kuchnia regionu Turiec

Słowacja: narty, termalne spa i znakomita kuchnia regionu Turiec

by Magda Pinkwart

Narciarski region Turiec położony jest w sercu Słowacji, około 100 km od polskiej granicy. W niewielkiej odległości od siebie są w nim trzy ośrodki narciarskie ze świetnie przygotowanymi trasami o różnym stopniu trudności. Po nartach można zregenerować się w luksusowym SPA w Turczańskich Teplicach.

W ośrodkach Winter Park Ski Resort Martinky, Snowland – Valčianska Dolina oraz Jasenská Dolina można jeździć w ramach jednego karnetu narciarskiego Turiec Ski Pass. Ceny zjazdów są przystępne, stoki dobrze przygotowane, a dania kuchni słowackiej w restauracjach przy stokach pyszne. Warto przyjechać tu na narty. Zwłaszcza, że po szusowaniu można zrelaksować się w wodach termalnych i na zabiegach SPA w obiektach historycznego słowackiego uzdrowiska Turczańskie Teplice.

Winter Park Ski Resort Martinky (Martinské Hole)

Położony nad miastem Martin Winter Park Ski Resort Martinky to największy spośród terenów narciarskich w regionie Turiec. Znajduje się w masywie Małej Fatry na wysokości 1150-1456 m n.p.m. Na szerokich, dobrze przygotowanych trasach narciarskich, wśród pachnących żywicą lasów, narciarze jeżdżą spoglądając na zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i Kotlinę Turczańską.

Narciarze mają tu do dyspozycji dobrze przygotowane stoki o różnym stopniu trudności, a naturalne warunki śniegowe utrzymują się zazwyczaj przez cały sezon zimowy. Trasy są przeważnie łagodne (niebieskie) lub średnio zaawansowane (czerwone). W ośrodku nie ma tras czarnych, dla zaawansowanych jest jednak dostępna najdłuższa czerwona trasa o długości 3800 m. Na stoki wjeżdża 6-osobowa kolejka linowa z osłoną oraz z 5 wyciągów orczykowych.

Dla początkujących adeptów sportów zimowych i rodzin z dziećmi jest łagodny stok szkoleniowy oraz szkółka narciarska. Z kolei na trasie zjazdowej pod 6-osobową krzesełkową koleją linową umieszczono kilka tras z przeszkodami i skoczniami o różnym stopniu trudności. Dzięki oświetleniu w ośrodku można jeździć także po zmroku. Po sportowym wysiłku można posilić się daniami kuchni słowackiej i europejskiej w restauracji przy dolnej stacji. A w czasie szusowania zrobić sobie przerwę w górskim schronisku Chata Javorina. Jest tu także bar après-ski, wypożyczalnia i serwis nart oraz desek snowboardowych oraz szkółka narciarska.

Snowland – Valčianska Dolina

Ośrodek narciarski Snowland – Valčianska Dolina znajduje się na u podnóża Lúčanskiej Malej Fatry w regionie Turiec. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jest tu siedem tras narciarskich, które mają niski i średni stopień trudności, jednak dla zaawansowanych narciarzy jest jednak także czarna trasa. Z kolei na najmłodszych przy dolnej stacji kolejki czeka rozbudowany plac zabaw. Na szczyt wjeżdża 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, są także cztery wyciągi orczykowe i szkółka narciarska z wyciągiem dla dzieci. Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się hotel, restauracje, bary, a także wypożyczalnia i serwis nart. W ośrodku jest system naśnieżający, a długo leżącą pokrywę śnieżną zapewniają także północno-wschodnie stoki. Z ośrodka można korzystać po zmroku dzięki oświetlonym trasom zjazdowym, czynne są wówczas wszystkie wyciągi orczykowe.

Jasenská Dolina

Jedna z najbardziej znanych dolin Wielkiej Fatry Jasenská Dolina, mieści przyjazny rodzinom ośrodek narciarski zajmujący dwa stoki: Kašová i Lehota. Kašová ma trasy od łatwych po średnio trudne, idealne dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Jest tu 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, 5 wyciągów orczykowych oraz naśnieżane trasy zjazdowe, a dla dzieci osobny wyciąg i szkółka narciarska. Lehota leży 1 km dalej, ma trasy o średnim stopniu trudności. Na miejscu jest serwis i wypożyczalnia nart, szkółki narciarskie, bary i restauracja.

Regeneracja po nartach w historycznym SPA Turczańskie Teplice

Turczańskie Teplice to historyczny kompleks uzdrowiskowy w centrum Słowacji. Znajdziemy tam łaźnie oraz ekskluzywne SPA ze zróżnicowanymi, dobroczynnymi zabiegami a także aquapark. To idealne miejsce na relaks po szusowaniu na obliskich stokach. Turczańskie Teplice to jedno z najstarszych uzdrowisk na Słowacji. Dzięki wodom termalnym, świetnym warunkom klimatycznym i pięknej przyrodzie, jest idealnym miejscem na odpoczynek i regenerację. Ale to także baza wypadowa do zwiedzania atrakcji regionu Turiec. Dzięki niepowtarzalnemu pięknu przyrody region ten należy do najbardziej malowniczych na Słowacji. Mała i Wielka Fatra są rajem dla turystów, idealnym miejscem do trekkingów i wspinaczki górskiej. Jest tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku, zarówno latem, kiedy można wędrować po szlakach ciesząc się pięknymi widokami i czystym powietrzem, jak i zimą, gdy można szusować na stokach trzech tutejszych ośrodków narciarskich.

Perłą w koronie uzdrowiska Turczańskie Teplice jest pięciogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy Royal Palace urządzony w stylu art déco. Jest to jeden z najbardziej luksusowych obiektów noclegowych na Słowacji. Goście hotelu mogą delektować się nie tylko doskonałą kuchnią i dobranymi do tego znakomitymi regionalnymi winami, ale także przeprowadzanymi na najwyższym poziomie zabiegami i leczniczą wodą mineralną. W hotelowym SPA można skorzystać z kąpieli leczniczych, masaży tajskich, okładów termicznych, sauny, tlenoterapii i wielu innych. W zależności od rodzaju turnusów, w ofercie hotelu może być zawarta konsultacja z lekarzem, który ułoży indywidualny plan zabiegów leczniczych w oparciu o stan zdrowia. Woda z uzdrowiska Turczańskie Teplice jest szczególnie ceniona ze względu na szerokie działanie lecznicze i zbawienny wpływ na m.in.: choroby narządów ruchu, neurologiczne, urologiczne, układu pokarmowego, ginekologiczne, onkologiczne, problemy psychiczne i zmęczenie.

Z hotelu Royal Palace prowadzi bezpośrednie wejście na zabiegi w luksusowym SPA, strefie fizjoterapii, basenu z wodą termalną Royal Bath oraz do aquaparku. Tuż obok hotelu znajduje się Park Zdrojowy o powierzchni 12 ha. W Spa i Aquaparku do dyspozycji gości jest 6 krytych basenów, z czego trzy to baseny, czyli bezpośrednie źródła posiadające własne, naturalne źródło leczniczej wody mineralnej. Pozostałe dwa baseny znajdują się w zewnętrznej części aquaparku.  

Wisienką na torcie jest oferta gastronomiczna w hotelu Royal Palace , którego kuchnia słynie z doskonałej jakości dań i serwisu. Na początek dnia serwowane są obfite śniadania w formie wielodaniowego menu. W ekskluzywnej restauracji Sissi podawane są także obiady i kolacje w formie Menu Królewskiego lub à la carte. Do wyszukanych dań hotelowy sommelier dobiera unikalne słowackie lub międzynarodowe wina. Jest to prawdziwa uczta smaków, kolorów i zapachów, idealne zwieńczenie aktywnego dnia. Sprawdziliśmy, polecamy!

fot: Magdalena Pinkwart/materiały prasowe

Related Articles

Leave a Comment