Home Materiały Partnerów Co warto zobaczyć w Wenecji?

Co warto zobaczyć w Wenecji?

by Magda Pinkwart

Wenecja kojarzy nam się z karnawałem, gondolami i słynnym festiwalem filmowym, ale wśród zabytkowych kamieniczek można natrafić na prawdziwe perełki. Co warto zobaczyć w Wenecji? Jakie są najsłynniejsze zabytki miasta dożów?

Plac św. Marka

To ikoniczne miejsce, położone w najstarszej dzielnicy San Marco, jest jednym z niekwestionowanych symboli Wenecji. Plac św. Marka powstał w IX w., gdy zaczął się rozkwit gospodarczy miasta. Wokół niego znajduje się szereg najważniejszych zabytków Wenecji, w tym bazylika św. Marka w Wenecji, okazały Pałac Dożów, czyli władców weneckich, a także dzwonnica św. Marka – wysoka, smukła wieża z czerwonej cegły. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Plac św. Marka to idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Wenecji i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta!

Bazylika św. Marka

Przy placu św. Marka znajduje się Bazylika św. Marka, czyli okazały kościół, który może pochwalić się długą, ponadtysiącletnią historią. Budynek był wielokrotnie zmieniany i rozbudowany, a piętno na nim odcisnęły pokolenia weneckich dożów. O zabytkowych elementach bazyliki św. Marka w Wenecji można pisać wiele – wspomnijmy, że w fasadzie świątyni znajdują się wmurowane rzeźby przywiezione z Konstantynopola złupionego przez krzyżowców, a stóp schodów pilnują rzeźby czterech złotych rumaków, które zgodnie z legendą zostały wykonane w starożytności przez słynnego Greka, Lizypa. We wnętrzu bazyliki znajdują się liczne mozaiki i dzieła sztuki sakralnej, w tym słynny ołtarz Pala d’Oro (złoty ołtarz). Na terenie świątyni mieści się też spore muzeum z bardzo bogatą kolekcją przedmiotów związanych z historią Wenecji.

Pałac Dożów

Pałac Dożów to kolejna obowiązkowa atrakcja turystyczna położona przy placu św. Marka. To tutaj urzędowali dożowie, czyli władcy weneccy z najbogatszych kupieckich rodów. Ich siedziba faktycznie imponuje i zachwyca rozmachem –Scala dei Giganti, czyli schody gigantów, na których szczycie stoją dwa ogromne posągi przedstawiające Neptuna oraz Marsa. Na terenie pałacu mieści się ogromne muzeum. W trakcie jego zwiedzania możemy zapoznać się z historią Wenecji i zwiedzić prywatne apartamenty dożów, pałacową zbrojownię, więzienie oraz słynne Złote Schody.

Most Rialto

Gdy zastanawiamy się nad tym, co zobaczyć w Wenecji, z reguły do głowy przychodzą nam głównie pałace i bazyliki. To duży błąd, bo Most Rialto to jeden z najważniejszych zabytków miasta. To najstarszy wenecki most, wzniesiony w 1591 r. Przetrwał do dziś w niemal niezmienionym stanie, dzięki czemu możemy podziwiać kunszt barokowych architektów. To pocztówkowa lokacja i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wenecji.

Ile kosztuje tramwaj wodny w Wenecji?

Tramwaje wodne to najpopularniejszy środek transportu wśród turystów. Oczywiście zawsze można wybrać gondole, które są szybsze, wygodniejsze, ale też dużo droższe. Tramwaje wodne pełnią funkcję weneckiej komunikacji miejskiej – kursują regularnie na kilkunastu wyznaczonych liniach. Cena za 75-minutowy bilet to 7,50 euro, natomiast można też wykupić bilety długookresowe: jedno-, dwu-, trzy- lub siedmiodniowe. Kosztują one odpowiednio po 20, 30, 40 i 60 euro. Posiadając ważny bilet można dowolnie przesiadać się pomiędzy poszczególnymi łodziami. Tramwaje wodne to wygodni i tani sposób na podróżowanie po Wenecji.

fot: materiały partnerów

Related Articles

Leave a Comment