Home Materiały Partnerów Krystalicznie czysta woda i zielone wyspy. Wybierz się nad Morze Adriatyckie

Krystalicznie czysta woda i zielone wyspy. Wybierz się nad Morze Adriatyckie

by Magda Pinkwart

Morze Adriatyckie i Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków dla wielu Polaków. Na południu Europy chętnie wypoczywają nie tylko miłośnicy plażowania czy zwiedzania zabytków, lecz także fani żeglarstwa. W końcu nie bez powodu Chorwacja nazywana jest często morskim rajem. Jak spędzić czas pod żaglami na Morzu Adriatyckim? Jakie jednostki wybrać?

Poznaj wyspiarską Chorwację i pływaj po Morzu Adriatyckim

Jednym z najważniejszych turystycznych atutów Chorwacji jest wyspiarski charakter tego kraju. Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim we wschodnim basenie Morza Śródziemnego. W tym regionie tylko Grecja przeważa nad nią pod względem liczby wysp. Do Chorwacji należy prawie 700 wysp i niespełna 400 wysepek. Co ciekawe, mniej niż 70 z nich jest zamieszkanych.

Aby móc zwiedzić najciekawsze, konieczne jest poruszanie się jednostkami pływającymi, bo tylko część z wysp połączona jest mostami. W Chorwacji, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, bardzo popularne jest podróżowanie promami, które odbywają stałe kursy między wyspami. Korzystanie z takiej formy transportu wymaga jednak dostosowania swoich planów podróżniczych do rozkładu rejsów promów.

Doskonałą alternatywą dla promów są małe łodzie. Możesz wynająć taką jednostkę ze skipperem albo zadbać o odpowiednie uprawnienia do poruszania się nią po Adriatyku. Łódź może służyć Ci i osobom, z którymi wypoczywasz, nie tylko do krótkich rejsów pomiędzy najciekawszymi wyspami w Chorwacji, lecz także do spędzania czasu na wodzie. Pływanie przy łódce daleko od wybrzeża daje niezapomniane wrażenia. Przejrzysta, niemalże krystalicznie czysta woda i wyjątkowy widok licznych wysp aż po horyzont na długo pozostanie w Twojej pamięci.

fot: pexels.com

Na pokładzie razem z towarzyszami podróży warto raczyć się też lokalnymi przysmakami, które kupiliście po zacumowaniu łodzi na wyspie. Jednymi z największych kulinarnych rarytasów kraju słynącego z rybołówstwa są świeżo złowione tłuste ryby, takie jak sardynki, makrele i tuńczyki, oraz owoce morza, zwłaszcza ostrygi hodowane u wybrzeży Półwyspu Istria. Naturalnym bogactwem łatwo dostępnym nad Adriatykiem są też oliwki, figi i cytrusy. Jako pamiątkę z podróży albo trunek, który skipper serwuje towarzyszom podróży, warte polecenia jest wino dalmackie z tutejszych bujnych winorośli.

Czarter jachtów w Chorwacji – pomysł na niezapomniany rejs po Adriatyku

W Chorwacji działa prawie 180 marin, dlatego urlop na jachcie to świetny pomysł na wypoczynek z dala od tłumów. Czas spędzony nad Morzem Adriatyckim warto dzielić między pływanie na środku akwenu i obserwowanie malowniczych skalistych wysepek z oddali.

Czarter jachtów w Chorwacji przeniesie Cię do zupełnie innego świata. Możesz podróżować zgodnie z własnym planem poznawania najważniejszych wysp. Zacznij np. od największej wyspy Chorwacji, czyli Krk, a potem żegluj w stronę pobliskich Cres oraz mniejszych Otok Plavnik i Rab. Cres to druga co do wielkości chorwacka wyspa, która tak jak Krk tętni życiem turystycznym. Otok Plavnik i Rab są znacznie spokojniejsze.

Inne zakątki Chorwacji, po których chętnie żeglują Polacy, to Zadar i Split. Region Zadaru obejmuje aż 300 wysp i wysepek, można więc śmiało nazwać ten obszar archipelagiem. Możesz żeglować po nim według własnego planu albo zdecydować się na odwiedzenie po drodze dwóch najpopularniejszych wysp. Jedną z nich jest Dugi Otok, który słynie z Parku Przyrody Telašćica i malowniczego otoczenia kilkoma mniejszymi wysepkami. Pośrodku archipelagu położna jest z kolei niewielka Silba, po której nie można poruszać się samochodem. To prawdziwy raj dla zapalonych rowerzystów, piechurów czy biegaczy.

źródło: pexels.com

Z kolei w Splicie można by spędzić wiele dni na beztroskim żeglowaniu, ale poznawanie tego zakątka Adriatyku warto rozpocząć od dwóch wysp o odmiennym charakterze. Na starcie największą atrakcją jest sam Split, którego centrum ze starożytnym Pałacem Dioklecjana wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po odbiciu od wybrzeża warto kierować się w stronę wyspy Šolta, o której uroku stanowią nie tylko malownicze wybrzeże, lecz także malutkie wioski rybackie i domy z kamienia. Kolejną wyspą na trasie może być wyspa Vis, na której wojskową przeszłość widać na każdym kroku. W trakcie postoju możesz m.in. nurkować w przejrzystej wodzie oraz zobaczyć bunkry czy schrony dla łodzi podwodnych.

Podsumowując, Chorwację możesz poznawać z pokładu wyczarterowanego jachtu motorowego, katamaranu, guletu, łodzi motorowej lub żaglowej. Wybierz jedną z jednostek i ciesz się wypoczynkiem nad Adriatykiem!

Related Articles

Leave a Comment