Home Podróżnicze tipy Wenecja – darmowe atrakcje: 15 tricków na tańszą podróż i bezpłatne atrakcje w Wenecji

Wenecja – darmowe atrakcje: 15 tricków na tańszą podróż i bezpłatne atrakcje w Wenecji

by Magda Pinkwart

Czy Wenecja jest za droga? Pod pewnymi względami na pewno. Zła wiadomość jest taka, że w tym małym mieście, w którym nie ma miejsca na wybudowanie nowych obiektów, hotele czy restauracje niebotycznie windują ceny, a bilety komunikacji miejskiej dla turystów są droższe niż gdziekolwiek indziej. Dobra wiadomość jest taka, że Wenecja ma także fantastyczne darmowe atrakcje.

Zabieramy Was do Wenecji, jedynego w swoim rodzaju miasta na wodzie, gdzie każdego roku przyjeżdża ponad 100 razy więcej turystów niż mieszkańców, gdzie zmierzają łowcy atrakcji turystycznych, romantycznie zakochani, azjatyckie influencerki, miłośnicy sztuki, kina i zabaw karnawałowych. Wenecja, najbardziej romantyczna wyspa na świecie, jest celem podróży ponad 30 milionów turystów rocznie, którzy spacerują po 118 wysepkach, połączonych ze sobą setkami kamiennych mostów i poprzecinanych wodnymi kanałami. Jeśli wybieracie się do Wenecji przeczytajcie koniecznie artykuły:

wenecja darmowe atrakcje
Wenecja i darmowe atrakcje – za Pałacem Dożów widać tłum do Mostu Westchnień

Wenecja – darmowe atrakcje

Byliśmy w Wenecji wielokrotnie, zarówno w szczycie sezonu, jak i w spokojniejszych miesiącach. I wiemy, że to miasto piękne, majestatyczne, ale trudne do zwiedzania. Wszechobecny tłok, naciągacze polujący na naiwnych turystów, wysokie ceny usług i wstępów do zabytków czy wprowadzona w 2024 roku opłata za sam przywilej wstępu do miasta powodują, że wymarzona podróż do Wenecji może zamienić się w koszmar. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestaw 15 darmowych atrakcji Wenecji i tricków, które ułatwią zwiedzanie tego wyjątkowego miasta. Pokażemy Wam miejsca znane i mniej znane i podpowiemy, co można zobaczyć i zrobić tu za darmo lub za niewielkie pieniądze. 

wenecja darmowe atrakcje

Sprytne, kreatywne zwiedzanie jest konieczne, żeby zobaczyć jakie darmowe atrakcje oferuje Wenecja. Bo przecież można zapłacić ponad 100 euro na pół godziny rejsu gondolą i utknąć w korku na najbardziej turystycznym wodnym szlaku, ale można też zapłacić 2 euro za przepłynięcie gondolą przez Canal Grande, żeby zasmakować tej perspektywy zwiedzania miasta. W tym artykule podpowiemy, jakie stosować tricki, które ułatwią Wam i uprzyjemnią poznawanie Wenecji.

1. Jedź z lotniska w Wenecji za 1.5 euro zamiast 10 euro

Jeśli podróżujesz na lekko, z bagażem podręcznym, a przy tym tak jak my “robisz kroki”, to jest podróżniczy tip dla Ciebie. Z lotniska Marco Polo do Wenecji możesz dojechać za 1.5 euro. Normalnie taki przejazd kosztuje 8 euro albo 10 euro w autobusach ATVO, jeśli bilet kupujesz na lotnisku. Do Wenecji kursuje autobus nr 5 (Aerobus), do Mestre nr 15. Wystarczy jednak przejść z lotniska 15 minut do pierwszego poza strefą lotniskową przystanku Triestina Tessera i wsiąść do tego samego autobusu, który jedzie z lotniska. Przystanek zaznaczony jest na mapach Google, więc bez problemu go namierzysz. Bilet na autobus kupisz w kiosku (tabaccheria), zapłacisz wówczas 1,5 euro. Jeśli kiosk jest już zamknięty, bilet możesz kupić u kierowcy. Wówczas zapłacisz 3 euro. Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z aplikacji AMV Venezia Official, w której także kupisz bilet za 1,5 euro.

2. Wybierz nocleg poza ścisłym centrum

Wenecja i jej darmowe atrakcje to jedno, ale podstawą jest przystępny cenowo hotel. Hotele w Starej Wenecji są drogie, dlatego warto pomyśleć o tańszej alternatywie. Bardziej przystępną cenowo dzielnicą Wenecji jest Cannareggio, a już po drugiej stronie grobli, w Mestre, jest wiele niedrogich hoteli na linii autobusu i tramwaju skąd do Piazzale Roma można dojechać w kilkanaście minut z biletem jednorazowym za 1,5 euro. My podczas ostatniego pobytu w Wenecji zdecydowaliśmy się na nocleg w pięknym, klimatycznym domu z ogrodem w Punta Sabbioni niedaleko pętli autobusowej i przystani tramwajów wodnych do Wenecji. Dzięki temu mieliśmy fajny nocleg a jedną czwartą tego co w Wenecji, a ponieważ mieliśmy bilet czasowy na komunikację miejską, do centrum Wenecji pływaliśmy vaporetto i była to dodatkowa atrakcja.

3. Przepłyń gondolą za 2 zamiast za 100 euro

Gondole są jednym z symboli Wenecji i atrakcją turystyczną. Kursują określoną, turystyczną trasą, a ich ceny są wygórowane. Cena rejsu gondolą uzależniona jest od pory dnia oraz czasu trwania rejsu. Niezależnie od liczby osób (maksymalnie 6) za kurs płaci się tyle samo. Ceny rejsów są ustalone przez władze Wenecji i wynoszą 90 euro za kurs, który standardowo trwa 30 minut (110 euro za 30 minut po godzinie 19). Można jednak przepłynąć się gondolą za 2 euro. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z serwisu gondola traghetto, czyli przeprawy na drugą stronę Canal Grande tam, gdzie nie ma mostu. Gondolą za 2 euro można popłynąć ze stacji Santa Maria del Giglio (okolice placu św. Marka), San Tomá, Dogana i Santa Sofia. Przeprawa trwa kilka minut, ale jest świetną atrakcją i daje posmak zwiedzania Wenecji z pokładu gondoli. 

4. Wenecja – darmowe atrakcje – Plac św. Marka

Plac św. Marka, nazywany czasem „salonem Europy”, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Europie. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta, takie jak Bazylika Świętego Marka, Pałac Dożów czy Wieża Dzwonnicza. Choć niektóre atrakcje na placu są płatne, samo przebywanie na placu jest darmowe. Warto spędzić tu czas, zwłaszcza wcześnie rano kiedy nie ma jeszcze tłumów, spacerować, podziwiać architekturę weneckich budynków czy karmić słynne weneckie gołębie. Ale uważaj, jeśli zdecydujesz się zajrzeć do eleganckich kawiarni na placu św. Marka. Zanim coś zamówisz zorientuj się w cenach, bo kawiarnie na placu św. Marka nie tylko mają wysokie, turystyczne ceny, ale także do rachunku często doliczają opłatę za siedzenie przy stoliku czy za muzykę na żywo. A jakich cen możecie się spodziewać? Chociażby w słynnej Kawiarni Florian istniejącej od 1720 roku, najstarszej istniejącej kawiarni we Włoszech i jednej z najstarszych na świecie, zwykły pucharek lodów kosztuje 18 euro. Ale wnętrza są wspaniałe a i renoma lokalu zacna. Wszak bywali tu słynny uwodziciel Giacomo Casanova oraz literaci Johann Wolfgang Goethe, Lord Byron czy Ernest Hemingway. Na pamiątkę weneckiego uwodziciela w Kawiarni Florian można zamówić Śniadanie Casanovy za 55 euro, na które składają się: kawa, herbata, świeży sok pomarańczowy, sałatka owocowa, croissant, kanapeczki z szynką i serem, tost z masłem, miodem i dżemem, ciasto czekoladowe. Dlatego od Floriana warto zajrzeć, ale jeśli chcesz napić się kawy lub zjeść coś słodkiego, poszukaj małych i przytulnych barów lub cukierni w bocznych uliczkach, gdzie zapłacisz znacznie mniej i poczujesz prawdziwy klimat Wenecji.

5. Wejdź do Bazyliki św. Marka za darmo i bez kolejek

A skoro już jesteśmy na placu św. Marka, to zajrzymy do bazyliki św. Marka. To piękna świątynia, ale odstrasza mnie zawsze kolejka do wejścia na co najmniej kilkadziesiąt minut czekania. Wstęp do słynnego z niesamowicie bogatego, wyłożonego złotem wnętrza kościoła kosztuje 3 euro (dzieci do 6 lat bezpłatnie), cena skip-the-line 6 euro. Wstęp do muzeum św. Marka (wejście na balkon) kosztuje 7 euro (dzieci do 6 lat bezpłatnie), cena skip-the-line 15 euro. Skip-the-line nie jest w tym przypadku złą usługą, bo kolejki do bazyliki są potężne, nawet poza sezonem. Aktualne ceny biletów są na stronie Bazyliki św. Marka. Ale można do bazyliki św. Marka wejść bez kolejki i za darmo. Wystarczy udać się do bocznego wejścia dla pielgrzymów, którędy wejdziemy do bocznej kaplicy, gdzie możemy spędzić chwilę w ciszy i skupieniu na modlitwie. Dla mnie szczerze mówiąc takie miejsce modlitwy w kościele, bez tłumu turystów przepychających się trasą zwiedzania, ma więcej sensu, żeby poczuć atmosferę świętego miejsca. A wnętrze bazyliki także z tej perspektywy jest oszałamiająco piękne.

6. Zobacz Most Westchnień

Most Westchnień łączy Pałac Dożów z więzieniem. Pochodzi z początków XVII wieku, według legendy, słychać było tu westchnienia skazanych, którzy byli prowadzeni z sali sądowej do więzienia i mogli po raz ostatni spojrzeć na Wenecję. Jest to jedna z głównych atrakcji miasta. Most Westchnień można oglądać od wewnątrz podczas płatnego zwiedzania Pałacu Dożów, ale możemy go podziwiać także całkiem za darmo. Wystarczy przejść na Ponte de la Pagia, skąd dobrze widać tę atrakcję turystyczną. Ponte de la Pagia jest bardzo zatłoczony, ponieważ jest to jedyne dostępne miejsce dla turystów i influencerów na zrobienie zdjęcia Mostu Westchnień. Możesz także zejść z Ponte de la Pagia nad sam kanał, tam jest mniej osób, a także ciekawy kadr do zdjęć. 

7. Przejdź przez Ponte Rialto i zobacz najpiękniejszy widok na Canal Grande

Most Rialto to historyczny, najbardziej znany most w Wenecji, który łączy dwa brzegi Canal Grande. Most został zbudowany w XVI wieku i jest uważany za arcydzieło architektury renesansowej. Z mostu roztacza się wspaniały widok na kanał i stojące na jego brzegach pałace, a także na tętniący życiem rynek Rialto, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, ryby i kwiaty. Wejście na most jest bezpłatne, możesz również zrobić zdjęcie z mostu i uchwycić pocztówkową panoramę Wenecji. Jeśli chcesz zjeść coś smacznego, unikaj restauracji i pizzerii na moście lub w jego pobliżu, które są drogie i mają turystyczne menu. Zamiast tego, poszukaj małych i lokalnych trattorii lub osterii w bocznych uliczkach.

darmowe atrakcje wenecja most rialto

8. Wejdź na taras z widokiem na Canal Grande

Wenecja ma także niezwykłe darmowe atrakcje, jak taras widokowy z widokiem na miasto. To kolejny bezpłatny punkt widokowy, skąd możemy podziwiać m. in. Canal Grande. Znajduje się w luksusowym domu towarowym Fondaco dei Tedeschi, niedaleko Mostu Rialto. Aby wejść na taras trzeba zarezerwować datę i godzinę, o której chcemy wejść na taras na stronie Fondaco dei Tedeschi. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, bo nawet poza sezonem wejściówki szybko znikają. W budynku wjeżdżamy na samą górę i tam okazujemy wejściówki. Na tarasie może przebywać maksymalnie 40 osób przez 15 minut. Po upływie tego czasu wpuszczana jest kolejna grupa.

9. Odwiedź Libreria Acqua Alta

Uważana za jedną z najciekawszych na świecie księgarnia, do której nawet poza sezonem stoi kolejka chętnych do zwiedzania tego niesamowitego miejsca. We wnętrzu księgarni stoi gondola, w bocznych pomieszczeniach stare i zniszczone stosy książek, z których zbudowano np. schody z widokiem na kanał. Kiedy w Wenecji podnosi się poziom wód, podłoga księgarni bywa zalewana. Kiedy część zbiorów znalazła się pod wodą, właścicielom udało się je uratować i teraz służą jako dekoracja. Księgarnia ma niesamowity klimat rodem z Harry’ego Pottera. Można tu także kupić niedrogie, oryginalne souveniry.

10. Zwiedzaj bezpłatne muzea…

Wstęp do większości weneckich muzeów jest drogi, ale zbiory niektórych z nich możemy podziwiać za darmo. Bezpłatnie zwiedzimy słynny Palazzo Cavallo Franchetti. Palazzo Grimani wpuszcza zwiedzających bez opłat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Za darmo jest także bardzo ciekawe Museo della Musica w kościele San Maurizio z kolekcją dawnych instrumentów, gdzie dowiemy się ciekawych rzeczy o dwóch słynnych Antoniach: Stradivarim (najsłynniejszym budowniczym skrzypiec) i Vivaldim (weneckim kompozytorze).

11. …i darmowe kościoły

Wstęp do większości kościołów w Wenecji jest płatny, wyjątkiem jest przepiękna Basilica di Santa Maria della Salute, wybudowana jako kościół wotywny po zakończeniu epidemii dżumy, która pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta. Tyle, że już wewnątrz wszystkie wystawy i atrakcje są płatne. Jednak wejście do kościoła San Lazzaro dei Mendicanti w dzielnicy Castello, jest całkowicie bezpłatny. A warto tam zajrzeć choćby dla zgromadzonych w jego wnętrzu dzieł sztuki, wśród których prawdziwym skarbem są: obraz Św. Helena adorująca krzyż, jedyne dzieło Guercina w Wenecji, a także Święta Urszula i jedenaście tysięcy dziewic pędzla Tintoretta.

12. Nietypowe atrakcje – szpital na wodzie i wyspa-cmentarz

Nie każdy lubi takie atrakcje, ale dla naszego synka oglądanie szpitala na wodzie było fascynujące. Karetki-motorówki podpływające pod pomost ostrego dyżuru to niecodzienny widok. Wenecja ma także cmentarz na wodzie. To wyspa San Michele w drodze na Murano, która jest jednym wielkim cmentarzem. Zmarłych na cmentarz nie przewozi zwykły karawan, a łódź. Nekropolia na wyspie San Michele została założona przez Napoleona, który zadbał o warunki sanitarne Wenecji. znajdują się tam nagrobki m.in. kompozytora Igora Strawińskiego, poety Josipa Brodskiego. Większość grobów ma jednak charakter tymczasowy ze względu na ograniczoną przestrzeń. Po 10 latach większość szczątków zostaje przeniesiona do ossuarium na wyspę Sant’Ariano.

13. Lido di Venezia – spaceruj promenadą jak gwiazda filmowa

Lido to długa na ok. 12 kilometrów wyspa w Wenecji, oddzielająca Lagunę Wenecką od Adriatyku. Uchodzi za prestiżową dzielnicę miasta. Jest znana z festiwalu filmowego, który odbywa się właśnie tutaj. W czasie festiwalu szerokie, piaszczyste plaże Lido oraz pięciogwiazdkowe hotele i modne kluby są oblegane przez gwiazdy i ekipy filmowe. Gwiazdy najchętniej zatrzymują się w Grand Hotel Excelsior przy głównej plaży w czasie odbywającego się tutaj co roku Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W przeciwieństwie do historycznej części Wenecji, na Lido można przemieszczać się samochodami i autobusami, ale na samą wyspę można dotrzeć wyłącznie promem lub tramwajem wodnym vaporetto. Na Lido dopłyniesz tramwajem wodnym vaporetto w ramach biletu czasowego.

14. Jedz jak lokalsi

Jeśli choć trochę znasz Włochy, znasz już tę zasadę: jeśli to możliwe, jedz i pij na stojąco przy barze, zamiast siedzieć przy stoliku. Ceny w barach są stałe i niewygórowane, nawet w Wenecji. Pod warunkiem, że jesz przy barze. Jeśli usiądziesz przy stoliku, zostaniesz obciążony wyższą opłatą i coperto. W Wenecji jedz jak lokalsi – najtańszą przekąską są cicchetti – przekąski barowe w stylu hiszpańskich tapas lub tramezzini – kanapki ze świeżymi dodatkami, a także pizza z blachy w stylu rzymskim.

15. Wenecja, Lido, Murano i Burano na jednym bilecie czasowym

Tak jak pisaliśmy, wodna komunikacja miejska dla turystów jest w Wenecji bardzo droga. A przecież będąc w Wenecji koniecznie trzeba zobaczyć ją także z wody. Jednorazowy bilet na vaporetto nie należy do najtańszych. Obowiązują dwa cenniki, osobny dla mieszkańców, osobny dla turystów. Jednorazowy bilet upoważnia do korzystania z transportu publicznego przez 75 minut od momentu skasowania i kosztuje 9,50 euro. Jednak, jeśli chcemy jednego dnia odwiedzić Wenecję, Lido, Murano i Burano, to bilet 24-godzinny za 25 euro spokojnie wystarczy. I już wtedy, przy zwiedzaniu Wenecji i całej laguny z najważniejszymi wyspami, nie wydaje się tak drogi. Przeczytaj kompletny przewodnik o komunikacji miejskiej w Wenecji.

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

1 comment

Werona – największe atrakcje miasta Romea i Julii 14 lutego 2024 - 14:09

[…] nie największy, angielski dramaturg, położona w północnej części Włoch nad rzeką Adygą Werona, znana byłaby jedynie jako kolejne w tym regionie miasto o historii […]

Reply

Leave a Comment