Wybierając się w podróż poza granice naszego kraju należy pamiętać o nabyciu odpowiedniego ubezpieczenia. Wśród najpopularniejszych opcji można wymienić przede wszystkim polisę turystyczną, ale również ubezpieczenie EKUZ. Warto sprawdzić, na czym polega każde z nich, jakie są największe wady i zalety, a także różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.
Kiedy EKUZ,a kiedy ubezpieczenie podróżne?
Każdy, kto wybiera się za granicę, niezależnie czy służbowo, czy w celach turystycznych, w pierwszej kolejności powinien pomyśleć o nabyciu ubezpieczenia. Nigdy nie możemy być bowiem pewni tego, co wydarzy się podczas podróży. W związku z tym w każdym przypadku trzeba zabezpieczyć swoje interesy na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.
Czym jest EKUZ?
EKUZ to nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia możliwość korzystania podczas pobytu za granicą z podstawowych świadczeń medycznych na koszt NFZ. Karta EKUZ obowiązuje w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w krajach, które są zrzeszone w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA. Dokument ten upoważnia do korzystania z opieki zdrowotnej w takim samym zakresie, w jakim mogą to robić obywatele danego państwa. Dzięki karcie EKUZ można korzystać oczywiście wyłącznie z publicznej służby zdrowia. Zakres świadczonej pomocy jest różny w zależności od standardów i zasad przyjętych w danym kraju.
EKUZ – największe wady i zalety
Karta EKUZ w krajach UE i EFTA zapewnia oczywiście wiele korzyści, ale nie jest idealnym rozwiązaniem dla podróżnych. Do największych atutów można oczywiście zaliczyć to, że jest wydawana bezpłatnie i praktycznie od ręki. Ponadto, obejmuje szeroki zakres świadczeń opieki podstawowej, ale również częściową lub nawet pełną refundację zakupu niektórych leków. W ramach EKUZ można też niejednokrotnie starać się o pokrycie kosztów opieki szpitalnej czy specjalistycznych. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku. Niewątpliwą wadę jest jednak to, że karta EKUZ jest dostępna głównie dla osób ubezpieczonych w NFZ, członków ich rodzin, jak i osób nieubezpieczonych, ale z prawem do świadczeń. EKUZ nie zapewnia też zwrotu kosztów transportu medycznego do Polski.
EKUZ czy ubezpieczenie podróżne – co wybrać?
W związku z tym warto przemyśleć, poza kartą EKUZ, zakup ubezpieczenia podróżnego, które charakteryzuje się o wiele większą liczbą możliwych świadczeń. Poza tym, tego typu polisę może wykupić dosłownie każdy, niezależnie od tego, czy widnieje jako płatnik NFZ. Warunki ubezpieczenia podróżnego są zawsze ustalane indywidualnie, bierze się pod uwagę potrzeby samego zainteresowanego, kierunek podróży, jak i jej okres. Ubezpieczenie obowiązuje przez okres, na jaki została zawarta umowa, przy czym nie może być on dłuższy niż rok. Zaletą jest też to, że nie sprowadza się ono wyłącznie do krajów UE czy EFTA. Co ważne, w ramach ubezpieczenia podróżnego można skorzystać również z leczenia prywatnego, pokrywane są też koszty transportu do Polski. Jak więc widzimy, jeżeli wybieramy się poza Europę, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia podróżnego, w krajach UE z kolei warto nabyć zarówno polisę, jak i postarać się o kartę EKUZ.