Home Podróżnicze tipy Wenecja – komunikacja miejska: tramwaje wodne vaporetto, autobusy, tramwaje, gondole

Wenecja – komunikacja miejska: tramwaje wodne vaporetto, autobusy, tramwaje, gondole

by Magda Pinkwart

Komunikacja miejska w Wenecji to najszybszy i najtańszy sposób poruszania się po mieście i okolicy. Jak wyglada system komunikacji, ile kosztują tramwaje wodne vaporetto a ile gondole?

Wenecja to miasto położone na wyspie pośrodku niewielkiej, płytkiej laguny. Zbudowana jest na 118 małych wysepkach połączonych 417 mostami. Miasto połączone jest ze stałym lądem groblą, którą poprowadzona jest droga oraz tory. Po drugiej stronie grobli znajduje się aglomeracja Mestre/Marghera. Podczas zwiedzania Wenecji warto połączyć zwiedzanie piesze z transportem wodnym. Po Wenecji można podróżować taksówką wodną, gondolą i tramwajem wodnym – vaporetto.

Wenecja komunikacja miejska – ceny biletów, gdzie kupić bilety

Wenecja ma nadmiar turystów, co reguluje choćby wprowadzając od 2024 roku opłatę dla zwiedzających miasto. Także komunikacja miejska w Wenecji nie jest tania, a ceny turystyczne i dla mieszkańców różnią się między sobą. Pojedynczy bilet, ważny przez 75 min, kosztuje 9.50 €. Dlatego, jeśli chcemy poruszać się po Wenecji tramwajami wodnymi, a także popłynąć na wyspy Lido, Murano i Burano, warto kupić bilet 24-godzinny, który kosztuje 25 . Pozostałe bilety okresowe to 2-dniowy (48 h za 35 ), 3-dniowy (72 h za 45 ) i 7-dniowy (65 ). Aktualne ceny sprawdź przed wyjazdem na oficjalnej stronie transportu miejskiego w Wenecji. Dla dzieci do 6 roku życia komunikacja jest darmowa. Te starsze niż 6 lat płacą za bilet tyle samo, co dorośli. Bilet należy skasować w bramkach przed wejściem na przystań tramwajów wodnych. Od momentu skasowania biletu liczy się czas jego ważności. Bilety można kupić we wszystkich agencjach i kasach biletowych „Venezia Unica” w centrum miasta i na stałym lądzie, a także u autoryzowanych sprzedawców (sklepy z naklejką ACTV/Venezia Unica). W większych punktach przesiadkowych znajdują się także całodobowe automaty biletowe.

Ciekawostka: Wenecjanie za bilety płacą kilka razy mniej niż turyści – na przykład pojedynczy bilet na vaporetto kosztuje ich 1,50 euro zamiast 9,50 euro.

Jak działa system komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska w Wenecji jest dość rozbudowana, obejmuje nie tylko samą Wenecję, ale także otaczającą ją lagunę. Tramwaje wodne vaporetto pływają więc także na: Murano, Burano, Torcello, Lido di Venezia, Pelestrinę, Chioggi i do Punta Sabbioni. Autobusem i tramwajem dojedziemy przez groblę do miejscowości Mestre i Marghera. Z kolei people mover kursuje co 10 minut na trasie Piazzale Roma-Marittima-Tronchetto, którą pokonuje w 4 minuty. Korzystanie z autobusu miejskiego, tramwaju i people mover jest zdecydowanie tańsze niż pływanie vaporetto – bilet np. z Mestre na Piazzale Roma, kosztuje 1.50 euro i jest ważny przez 75 min. Miejskie bilety czasowe (24 h, 2 dni, 3 dni itp.) są ważne zarówno na tramwaje wodne vaporetto jaki na pozostałe środki transportu w Mestre i Lido di Venezia.

rialto wenecja komunikacja miejska

Tramwaj wodny vaporetto

W Wenecji pływa ponad 20 linii tramwajów wodnych vaporetto. Najpopularniejsza i najbardziej spektakularna jest linia 1 kursująca na trasie P-le Roma, Ferrovia, Rialto, S.Marco do Lido S.M.E.. Vaporetto nr 1 przejeżdża majestatycznie przez najpiękniejszą ulicę świata – czyli Canal Grande, mijając po drodze dziesiątki zabytkowych kamienic i weneckich pałaców. Linie City Centre poruszają się przez Wenecję głównie szlakami wodnymi Canal Grande i Giudecca. Wyruszają z Tronchetto lub z Piazzale Roma i docierają aż do Lido di Venezia (linie 1 i 2). Wokół zewnętrznego obwodu laguny miejskiej kursują linie City Circle, którymi dopłyniemy do Murano i Lido di Venezia (linie 3, 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 6). Linie Laguny łączą zewnętrzny archipelag lagunowy: wyspy Murano, Burano, Torcello, Sant’Erasmo, S. Servolo. Docierają one także do kontynentu, lotniska Marco Polo, Treporti czy Punta Sabbioni, Chioggia, Fusina, S. Guliano (linie 12, 13, 14, 19). Między 23.30 a 5 rano kursują linie nocne. Sezonowo (na przykład podczas karnawału w Wenecji) kursują także linie dodatkowe.

Tramwaj wodny Vaporetto

Wenecja – komunikacja miejska: rozkłady jazdy i przystanki

Głównym węzłem komunikacyjnym obsługującym zabytkową część Wenecji jest Piazzale Roma. To centrum przesiadkowe, pętla linii autobusowych z lotniska i stałego lądu, tramwajów oraz people mover. Przy Piazzale Roma znajdują się również wielopoziomowe parkingi, a po drugiej stronie kanału stacja kolejowa Stazione di Venezia Santa Lucia. Tu można przesiąść się w tramwaj wodny vaporetto i dopłynąć do starej części miasta, na przykład przez Canal Grande na plac św. Marka, skąd można ruszyć na zwiedzanie najważniejszych zabytków pieszo. Przy kanałach komunikacyjnych znajdują się przystanki tramwajów wodnych, a także większe wodne dworce przesiadkowe. Najważniejsze z nich to: Piazzale Roma, S. Marco Vallaresso, S. Marco-San Zaccaria, Fondamente Nove (stąd dopłyniemy na Murano i Burano) czy Lido Santa Maria Elisabetta (Lido S.M.E.) na wyspie Lido di Venezia. Zobacz mapę przystanków komunikacji miejskiej w Wenecji.

Gondole – gdzie i za ile?

Gondole są jednym z symboli Wenecji i atrakcją turystyczną. Dzięki smukłemu kadłubowi, płaskiemu dnu i nieznacznej głębokości zanurzenia są dobrze przystosowane do pływania po wąskich weneckich kanałach. O ile tramwaje wodne w Wenecji można porównać do autobusów komunikacji miejskiej, to gondole są jak dorożki na rynku w Krakowie. Też kursują określoną, turystyczną trasą i ich ceny podobnie są wygórowane. Cena rejsu gondolą uzależniona jest od pory dnia oraz czasu trwania rejsu. Niezależnie od liczby osób (maksymalnie 6) za kurs płaci się tyle samo. Ceny rejsów są ustalone przez władze Wenecji i wynoszą 90 euro za kurs, który standardowo trwa 30 minut (110 euro za 30 minut po godzinie 19). Teoretycznie nie ma możliwości negocjowania cen, tak samo jak gondolierzy nie mają prawa ich podnieść. Natomiast na przykład na przystani gondolowej przy placu św. Marka gondolierzy oferują opcję półgodzinnego rejsu albo wersje dłuższej przejażdżki za 135 . Generalnie trzeba jednak uważać, bo można trafić na naciągaczy.

wenecja gondola komunikacja miejska

Gondola Traghetto, czyli jak popłynąć gondolą za 2 €?

Rejs gondolą traghetto to ekonomiczna wersja przejażdżki gondolą w Wenecji. Łodzie te umożliwiają przeprawę przez Canal Grande w miejscach, gdzie nie ma mostu. Na kilkuminutowej przeprawie traghetto przewozi do 10 pasażerów (turystyczna gondola da nolo – do 6 pasażerów) nie ma dekoracji, kokardek, brokatowych krzeseł i innych luksusowych ozdób. Wiosłuje na niej dwóch wioślarzy: jeden stoi za pasażerami jak tradycyjny gondolier, drugi na dziobie. Jak skorzystać z taniej gondoli? Znajdź znak „Traghetto”, na przystani na brzegu Canal Grande i stań w kolejce. Kiedy traghetto przypłynie wejdź na pokład i zajmij miejsce. Zapłać wioślarzowi przy wejściu na pokład. Cena dla turystów to 2 (lokalsi 70 centów).

wenecja gondola komunikacja miejska

Wenecja – dojazd komunikacją miejską na lotnisko 

Lotnisko Marco Polo w Wenecji znajduje się 12 km od miasta. Lotnisko z Piazzale Roma łączy autobus linii 5 (Aerobus). Bilet kosztuje 8 € i jest ważny przez 75 minut od skasowania, na przejazd do lub z lotniska. Bilet powrotny na lotnisko kosztuje 15 €. Za 14 € kupimy bilet na Aerobus+vaporetto (ważny przez 90 minut. Bilety czasowe komunikacji miejskiej nie obowiązują na dojazd na lotnisko Marco Polo. 

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

1 comment

Konrad 2 lutego 2024 - 22:35

Rzeczywiście, chyba wszyscy już byli w Wenecji stąd tam tak tłoczno! 😉

Reply

Leave a Comment