Wyjazd do USA to spełnienie marzeń wielu Polaków. Aby jednak udało się je zrealizować, trzeba pamiętać o pewnych kwestiach. O czym dokładnie mowa? O czym pamiętać przed wyjazdem do USA? Jak się przygotować do jednego z trudniejszych wyjazdów? Podpowiadamy!
Wyjazd do USA możliwy tylko z odpowiednimi dokumentami
Podróżowanie po krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu jest bardzo proste, ponieważ potrzebujemy wyłącznie ważnego dowodu tożsamości. Szykując się do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, sam dowód osobisty nie wystarczy. Podstawą do przekroczenia granicy USA jest ważny paszport, więc lepiej wyrobić go w odpowiednim terminie.
Co ważne, nie mówimy tutaj o klasycznej wersji paszportu, lecz o dokumencie biometrycznym, ponieważ to on jest wymagany od turystów i osób podróżujących w celach służbowych do USA. Taki wymóg to efekt przystąpienia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Choć może budzić pewne kontrowersje, to sprawia, że do Stanów Zjednoczonych można wyjechać o wiele łatwiej. Jedyne, co trzeba zrobić, to mieć wspomniany paszport biometryczny i zarejestrować się w internetowym systemie ESTA.
Wszystkie formalności związane z wyjazdem można załatwić online w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, wysłać go i poczekać na akceptację. Ma to jednak pewne ograniczenia, ponieważ bez wizy do Stanów Zjednoczonych można wyjechać tylko na 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Tym samym informacje o wizie do Stanów Zjednoczonych (https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/wiza-do-usa/) będą nieco inaczej wyglądać w stosunku do osób pragnących wyjechać w celach zarobkowych lub edukacyjnych.
W obu przypadkach wiza do USA jest konieczna i wiąże się z osobistą wizytą w konsulacie lub amerykańskiej ambasadzie w naszym kraju. Trzeba też przedłożyć stosowne dokumenty i dopełnić pewnych formalności, więc żeby usprawnić cały proces, lepiej wcześniej zebrać odpowiednie informacje.
Przed wyjazdem do USA sięgamy po dobre ubezpieczenie
Z racji tego, że Stany Zjednoczone nie należą do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, to nie zadziała tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Tym samym, gdy dotrzemy już do USA, to będziemy bez ochrony. Na takie ryzyko nie możemy sobie pozwolić, bo choć nie wyjeżdżamy z myślą, że dopadnie nas na miejscu choroba, to nie mamy wpływu na nieszczęśliwe zdarzenia. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by się potknąć i narazić na zwichnięcie stopy, czy nawet jej złamanie.
Skorzystanie z pomocy medycznej w Stanach Zjednoczonych może wiązać się ze sporymi kosztami, a jeśli nie będziemy mieli polisy, to będziemy musieli je pokryć z własnych oszczędności i więcej na ten temat na https://wakacyjnapolisa.pl/kraje/ubezpieczenie-turystyczne-do-usa/. Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc jeszcze przed wyjazdem trzeba pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. Wybór oferty jednak nie powinien być przypadkowy, ponieważ poszczególne polisy zwykle są zróżnicowane pod względem zakresu ochrony.
Aby się później nie rozczarować, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, a jedną z ważniejszych są koszty leczenia. Powinny one pokrywać wiele różnych usług medycznych i okołomedycznych, w tym na przykład opłacenie wizyt lekarskich, transportu sanitarnego, czy nawet leczenie szpitalne i operacje. Co ważne, opłaty pokrywane są wyłącznie do sumy gwarantowanej, którą wybieramy w momencie zakupu ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu do USA powinna być ona na dość wysokim poziomie, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu.
Najczęściej wskazuje się, że nie powinna być mniejsza niż 120 tysięcy euro. Wybierając dla siebie ubezpieczenie, warto też sprawdzić, czy obejmuje NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ponieważ w razie nieprzewidzianego zdarzenia będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie lub rekompensatę za poniesione straty i ból.
Ważne jest też ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ponieważ jeśli doprowadzimy do szkody u osób trzecich, a one będą dochodzić odszkodowania, to pokryje je towarzystwo ubezpieczeniowe. Wyjeżdżając w tak długą podróż, warto też pomyśleć o rozbudowaniu swojej polisy o ochronę bagażu, ponieważ jeśli zostanie uszkodzony lub skradziony, to otrzymamy odszkodowanie.
Pamiętamy o odpowiednim przygotowaniu bagażu
Wyjazd do USA wiąże się z koniecznością odbycia podróży samolotem. Ma to swoje zalety, ponieważ takie podróżowanie jest bardzo wygodne. Jednak nie możemy też zapominać o ograniczeniach, ponieważ każda linia lotnicza określa, jaki bagaż możemy ze sobą zabrać i co może się w nim znaleźć. Ogólnie do wyboru mamy bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. Bagaż podręczny zabieramy na pokład samolotu i umieszczamy go w schowku nad siedzeniem.
Choć mamy go w zasięgu ręki, to trzeba się dostosować do ograniczeń związanych głównie z ilością przewożonych płynów. Bagaż rejestrowany oddajemy do luku bagażowego, więc nie mamy pewności, w jakim stanie do nas wróci, ale daje nam większe możliwości pod względem ciężaru i wielkości, ale również tego, co weźmiemy.
fot: wirestock/Freepik