Home PoradnikAkcesoria Puzzle Ravensburger Mapa Londynu – wyzwanie dla całej rodziny

Puzzle Ravensburger Mapa Londynu – wyzwanie dla całej rodziny

by Magda Pinkwart

Staramy się kupować naszym dzieciom rozwijające i angażujące zabawki. Ośmioletni Wili zażyczył sobie na gwiazdkę konsolę. Postanowiliśmy jednak zrobić eksperyment i zobaczyć czy jest coś, co zatrzyma na dłużej uwagę naszego fana gier i elektroniki i pozwoli mu na fajną a zarazem rozwijającą zabawę. Postawiliśmy na Puzzle Ravensburger Mapa Londynu.

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, niepozorne puzzle to zabawka, która ma znaczący wpływ na rozwój dziecka. Zwłaszcza teraz, kiedy wiele dzieci jest uzależnionych od elektroniki. Nie wiem jak u Was, ale nasz synek i jego koledzy w wolnym czasie najchętniej grają na komputerach, tabletach, telefonach i trzeba im te migające obrazki ograniczać. My na przykład wprowadziliśmy w soboty “No Electronics Day”. To czas, kiedy nikt z nas nie używa komputera ani telefonu, tylko robimy razem różne fajne rzeczy nie wymagające używania elektronicznych sprzętów: razem gotujemy, czytamy, gramy w planszówki, w karty albo układamy puzzle. Na początku Wili odliczał godziny do końca tego koszmaru, ale wieczorem powiedział: “Mamo, tato, to był fajny dzień”. To był dla nas najlepszy znak, że warto raz w tygodniu zmusić się rodzinnie do takiego reżimu, choć pewnie łatwiej byłoby scrollować społecznościówki albo obejrzeć film.

Jednym z naszych odkryć tych sobót bez elektroniki było wspólne układanie puzzli. Na ostatnią sesję puzzli Wili zaprosił swoich kolegów z klasy. Bo układanie małych elementów to nie tylko przyjemność dla indywidualistów i samotników. Jeszcze lepsza zabawa jest wtedy, gdy można ze sobą rywalizować kto pierwszy ułoży ramkę czy dopasuje wyjątkowo trudny element. Nasze dzieci mieszkają i uczą się w Anglii, więc idealnym zestawem dla nich były puzzle z mapą Londynu. Dzieci zabrały się do układania, co nie było łatwe, bo mapa jest monochromatyczna, siatka ulic na pierwszy rzut oka bardzo podobna do siebie i dopiero po bliższym przyjrzeniu się dostrzegamy charakterystyczne elementy, jak linie kolejowe, ronda, place czy wijącą się wstęgę Tamizy, które ułatwiają znalezienie kluczowych elementów. Młodzież podekscytowana wyzwaniem prześcigała się w dopasowywaniu co trudniejszych elementów i nie można ich było oderwać od układanki. Puzzle Mapa Londynu to spore wyzwanie, więc pogratulowaliśmy sobie wyboru, zaparzyliśmy herbatę i z ulgą zanurzyliśmy z książką w fotelu. Na kilka godzin spokój!

puzzle

Myśleliśmy o tym, że taka zabawa jest dla dzieci bardzo rozwijająca. Układanie małych, podobnych do siebie elementów poprawia sprawność manualną, ćwiczy spostrzegawczość, skupiania uwagi no i tego, czego dzieciom w dzisiejszych czasach brakuje – wytrwałości w realizacji celów. Dzieci, które od małego bawią się w układanie puzzli w późniejszych latach szybciej i lepiej rozróżniają litery i cyfry, a co za tym idzie mają większą łatwość nauki. Nasza trzyletnia Lara uwielbia układać puzzle (oczywiście dopasowane do jej wieku i możliwości – kolorowe i ze zwierzątkami), lubi też literki i numery. Obserwując ją wiemy, że warto wprowadzać puzzle do zabawy dziecka już od najwcześniejszych lat. 

Puzzle Ravensburger Mapa Londynu mają 200 elementów, a czas układania oznaczony na pudełku to 40 minut. W naszym przypadku było to więcej, bo dla ośmiolatków taka czarno-biała mapa okazała się jednak dużym sprawdzianem cierpliwości i uwagi. W końcu rodzice musieli dokończyć zadanie. Puzzle leżały na dużym stole w kuchni, a ktoś kto akurat przechodził i Puzzle Ravensburger Mapa Londynu mają 200 elementów, a czas układania oznaczony na pudełku to 40 minut. W naszym przypadku było to więcej, bo dla ośmiolatków taka czarno-biała mapa okazała się jednak dużym sprawdzianem cierpliwości i uwagi. W końcu rodzice musieli dokończyć zadanie. Puzzle leżały na dużym stole w kuchni, a ktoś kto akurat przechodził i zatrzymał się na chwilę na kawę czy herbatę przy stole, układał kolejny kawałek mapy. Mapa Londynu stała się więc prawdziwym rodzinnym wyzwaniem na kilka dni. Po ułożeniu puzzle można rozrzucić i powalczyć jeszcze raz próbując pobić rekord czasowy, albo oprawić w antyramę i powiesić na ścianie jako obrazek.

puzzle

Elementy układanki są bardzo dobre jakościowo, trwałe, lakierowane, wytrzymałe nawet na działanie małych rączek. Widać, że wykonane zostały z niezwykłą starannością i precyzją, ze świetnych materiałów. Pudełko jest nieduże, kompaktowe, można zabrać je na wycieczkę czy do lekarza, by umilić dziecku czas oczekiwania. Takie puzzle będą również doskonałym pomysłem na prezent zwłaszcza dla miłośnika podróży albo kogoś, kto kocha Londyn lub marzy, by odwiedzić to jedno z najsłynniejszych miast świata. Podróż najlepiej wszak zacząć patrząc na mapę i układając sobie ulice i zakątki słynnej metropolii – Pałac Buckingham, Covent Garden, Piccadilly, Westminster czy Kensington.

Related Articles

Leave a Comment