Home Poradnik 10 (+1) pomysłów na wakacje z dzieckiem

10 (+1) pomysłów na wakacje z dzieckiem

by Sergiusz Pinkwart

Turcja – nie. Francja – nie. Egipt – nie. Tunezja? Niemcy? Sytuacja na świecie jest dynamiczna, ale doszliśmy do tego, że dzień bez żadnej złej wiadomości należałoby hucznie świętować. Choć wakacje zbliżają się do półmetka, to sporo osób właśnie teraz zastanawia się co zrobić z sierpniowym urlopem.

No to podpowiadamy…

Pomysł nr 10: Izrael

Tradycyjny taniec z okazji Bar Micwy pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie.

Tradycyjny taniec z okazji Bar Micwy pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie.

Myślę, że w tym momencie wiele osób uniesie ze zdziwieniem brwi. Izrael? Bezpieczne miejsce w czasach światowego chaosu?

Paradoksalnie – tak. Choć kraj jest otoczony przez niezbyt przyjaznych sąsiadów (z wyjątkiem Jordanii, która jednak zmaga się z ogromną falą uchodźców z Syrii), to Izrael jest od lat dobrze przygotowany do wojny z terroryzmem. Procedury są zaostrzone, a ochrona prewencyjna działa z legendarną skutecznością. W razie jakiegokolwiek zagrożenia wszyscy wiedzą dokładnie co robić, bo praktycznie każdy Izraelczyk jest świetnie przeszkolonym żołnierzem. My tam czuliśmy się bezpiecznie, choć byliśmy w „szczycie” zamachów palestyńskich nożowników. Myślę też, że nieprzypadkowo obiektem ataków terrorystycznych w Izraelu praktycznie nie padają turyści. To wojna żydowsko-arabska. A turyści są „skarbem” zarówno dla Żydów, jak i Palestyńczyków, bo chętnie kupują falafle, jak i kebaby, odwiedzają sklepy, czy miejsca święte wspólne dla wszystkich religii Księgi.

Minus – upały w Izraelu są teraz dość dokuczliwe. Lepiej się zrobi po wakacjach. No i nie ma co ukrywać – jest dość drogo.

Pomysł nr 9: Austria

Spacer z dzieckiem po alpejskich perciach.

Spacer z dzieckiem po alpejskich perciach.

Lubicie jeździć na narty w Alpy? My też. Ale Austria latem ma do zaoferowania naprawdę sporo. Może nawet więcej niż zimą. Fantastyczne gospodarstwa agroturystyczne, nastawione na rodzinne wczasy. Winnice i szlaki winne w malowniczych rejonach kraju. Wycieczki górskie z opłaconym przez miasto przewodnikiem (to w Innsbrucku). Festiwal Mozarta w Salzburgu. Wiedeń z tysiącem atrakcji dla całej rodziny. No i Austria to kraj, gdzie można uprawiać wszystkie rodzaje outdoorowego sportu. Szczególnie fajnie się tam jeździ na rowerach i gra w golfa – rozrywka uznawana w Polsce za szczyt snobizmu, a w Austrii dostępna dla każdego, bez żadnej „spinki”.

Minus – Jak już teraz pojedziemy do Austrii, to zimą będziemy mieli jeszcze większy dylemat.

Pomysł nr 8: Maroko

Sklep z butami (kapciami?) w Marrakeszu.

Sklep z butami (kapciami?) w Marrakeszu.

Z rodziną do Afryki Północnej? Zwariowałeś? Tak, wiem, że jeśli czytamy tylko podrzucane przez Facebookowiczów newsy, to każdy mieszkaniec Maghrebu to Arab, a każdy Arab to terrorysta. Ale rzeczywistość pozafacebookowa jest bardziej złożona. I choć większość Marokańczyków to Arabowie, to mają zupełnie inny ustrój kraju i bardzo umiarkowanego, oświeconego króla, który jest w kraju gwarantem stabilności i spokoju. A poza tym, w najciekawszych turystycznie miejscach – w głębokich dolinach Atlasu, nie mieszkają Arabowie, tylko Berberzy i Tuaregowie. Maroko ma fascynującą kulturę i to naprawdę piękny kraj.

Minus – Upały. No i raczej ze starszymi dzieciakami.

Pomysł nr 7: Gruzja 

Mccheta – stara stolica Gruzji, widziana z monastyru św. Nino.

Mccheta – stara stolica Gruzji, widziana z monastyru św. Nino.

Egzotycznie, ale i znajomo. Kraj z olśniewającą historią i kulturą, a jednocześnie przyjazny Polakom i bezpieczny. No i w ogóle nie warto tam jechać bez dzieci. Dzieciaki są tam na pierwszym miejscu i Gruzini zrobią wszystko, by dobrze się tam czuły. Ukształtowanie terenu sprawia, że w upalne dni możemy się schronić w cienistych, kaukaskich dolinach. A gdy pragniemy słońca, to ugości nas Adżaria, która ma wszystkie zalety tureckiej riwiery, a jednocześnie nie dotykają jej tamtejsze zawirowania polityczne.

Minus – Podróżowanie po Gruzji z małym dzieckiem wymaga wynajęcia samochodu i mocnych nerwów na drodze. Same drogi są też dość kiepskiej jakości.

Pomysł nr 6: Hiszpania 

Lanzarote – wyspa, ale i jednocześnie Hiszpania.

Lanzarote – wyspa, ale i jednocześnie Hiszpania.

Nie wiem ile razy planowaliśmy wspólny wyjazd do Hiszpanii, i zawsze „coś” nas od tego odciągało. A to wielobarwny, wielokulturowy kraj, który choć boryka się też z problemem terroryzmu islamskiego (pamiętamy zamachy w madryckim metrze), to jednak ostatnio zszedł z pierwszej linii frontu. A wielokulturowość ma tu tak długą tradycję, że nie widać tych ostrych konfliktów, które tak ranią sąsiednią Francję. Nigdy nie zapomnę, jak zgubiłem się kiedyś w Andaluzji i usiadłem na lampkę chłodnego, białego wina w knajpce z widokiem na kościół, który wcześniej był przez osiemset lat meczetem, a jeszcze wcześniej przez trzysta lat był kościołem ariańskich Wizygotów, a wcześniej przez trzysta lat rzymską świątynią Wenus, a przedtem Grecy przez kilkaset lat czcili tu Afrodytę. A tak w ogóle, to Fenicjanie mieli tu świątynię Astarte, zbudowaną na fundamentach poprzedniej… i tak dalej pewno aż do paleolitu.

Minus – Euro jest drogie, a na południu gorąco.

Pomysł nr 5: Włochy

Wenecja. Kwintesencja Włoch, a jednocześnie coś kompletnie innego od reszty półwyspu.

Wenecja. Kwintesencja Włoch, a jednocześnie coś kompletnie innego od reszty półwyspu.

Italia jest zawsze dobrym pomysłem. Bogactwo małych „ojczyzn”, celebrujących z szowinistycznym zacięciem jedzenie według formuły „zero kilometrów”. Dzieła sztuki klasy „zero” (dla niewtajemniczonych – zabytek „klasy zero” – to unikat na skalę światową), w każdej wiosce. Nieprawdopodobna dawka pięknych rzeczy i fantastycznych, przyjaznych ludzi, z którymi już po pięciu minutach rozmowy zaprzyjaźniasz się na całe życie. To oczywiście nieco dalej od utartych turystycznych szlaków, czyli na przykład w regionie Marche, graniczącym od wschodu z oklepaną Toskanią.

Minus – zakochasz się i nie wrócisz z wycieczki wybierając życie emigrantki (znamy takie przypadki, prawda Agnieszka?)

Pomysł nr 4: Grecja

Warta przed grobem Nieznanego Żołnierza. Chłopak nie dał się sprowokować, choć mu było ciężko.

Warta przed grobem Nieznanego Żołnierza. Chłopak nie dał się sprowokować, choć mu było ciężko.

W zeszłym roku Grecja przeżywała inwazję uchodźców, uciekających z bombardowanej Syrii. Największy exodus ostatnich dekad zaskoczył wszystkie kraje Unii Europejskiej, ale najbardziej dał w kość właśnie Grecji. W tym roku jest lepiej. Byliśmy i widzieliśmy na własne oczy, że problemy z uchodźcami, choć zauważalne, rozwiązuje się już tam na bieżąco. A turyści mogą się skupić na antycznych zabytkach i dwóch tysiącach wysp otoczonych przez ciepłe morze.

Minus – Nie zaimponujesz znajomym, bo wszyscy już tam byli.

Pomysł nr 3: Rumunia

Plaża w Mamaia czeka na turystów.

Plaża w Mamaia czeka na turystów.

Gdyby był rok 1986, a jeszcze lepiej 1980, to pewno Rumunia byłaby numerem jeden. Dziś wydaje się być w Polsce niedoszacowana, a przecież to niezwykły kraj z pięknym czarnomorskim wybrzeżem, fascynującą Transylwanią, kompletnie odjazdową Bukowiną, zachwycającą deltą Dunaju, górami, zamkami, plażami… A jednocześnie i dziki i cywilizowany, zbudowany na zasadzie kontrastów. Ze stolicą – Bukaresztem, miastem „nie do ogarnięcia”.

Minus (ale to tylko dla Magdy, bo mi i Chruczkowi smakuje) – jedzenie.

Pomysł nr 2: Wielka Brytania

London Eye. Tu można spojrzeć na miasto z lotu ptaka.

London Eye. Tu można spojrzeć na miasto z lotu ptaka.

Bez owijania w bawełnę: z dwóch powodów. A właściwie – z trzech. Po pierwsze – każdy powinien zobaczyć Wyspy Brytyjskie, żeby przekonać się, że nie ma czegoś takiego jak „język angielski”, bo na każdej ulicy mówią tu z innym akcentem. A skoro nie ma jednego języka angielskiego, to my, z naszym szkolnym angielskim też się gdzieś tu wpasujemy, więc koniec z kompleksami i od dziś mówimy, a nie czaimy się, cali w nerwach.

Po drugie – kurs funta bardzo ładnie spadł. Więc to co było jeszcze przed Brexitowym referendum koszmarnie drogie, to staniało o co najmniej 10 procent.

Po trzecie – wygląda na to, że jednak UK wyjdzie z Unii Europejskiej. I choć procedura ma potrwać dwa lata, to ceny biletów lotniczych mogą podskoczyć dużo wcześniej. A jeśli UE pójdzie z nowym rządem brytyjskim na udry, to już wkrótce pojawią się turystyczne utrudnienia. Więc 2016 może być „ostatnim takim rokiem”.

Minus – kupowanie biletów do Wielkiej Brytanii na sierpień, to szaleństwo i dramat. Lepiej poczekać do września.

Pomysł nr 1: Polska

Bałtycka plaża przed Grand Hotelem w Sopocie.

Bałtycka plaża przed Grand Hotelem w Sopocie.

To raczej mało odkrywcze, ale uczciwe. W czasach chaosu proste rozwiązania bywają najlepsze. Jeśli nie wiecie gdzie pojechać, to poczytajcie nas TUTAJ. Od końca kwietnia co czwartek prezentujemy jeden kierunek. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Minus – gdyby miał być jakiś minus, to nie byłby nr 1.

Czarny koń – Słowenia

Zamek Predjamski – cud natury i inżynierii w jednym.

Zamek Predjamski – cud natury i inżynierii w jednym.

Bezpiecznie jak w Polsce, taniej niż w krajach „starej Unii”. Najbliższe nam „ciepłe morze”. Zabytki ciekawe – zarówno z czasów rzymskich, jak i panowania na tych terenów Wenecji, a także skomplikowanych dziejów Jugosławii. Mały kraj (wszędzie blisko), w którym możesz rano wędrować po Alpach, a po południu pluskać się w Adriatyku. Jedzenie rewelacyjne. Picie też…

Sporo też atrakcji dla dzieci.

A jakie są Wasze typy na ten rok?

W czasie naszych rodzinnych wyjazdów korzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez Twoja Karta Podróże. Możesz je kupić TUTAJ. Polecamy!

Related Articles

16 komentarzy

Marta Zarska 22 lipca 2016 - 10:12

A gdzie Skandynawia?

Reply
Aleksandra Ryfa 22 lipca 2016 - 15:25

„Dostepnych cenowo” – Skandynawia piękna ale i drogaaaa 🙁

Reply
Marta Zarska 22 lipca 2016 - 15:27

No tak, racja!

Reply
Ania Wawro-Romek 22 lipca 2016 - 22:41

O tak byliśmy w czerwcu kilka dni i potwierdzam Szwecja piękna bajecznie ale i okropnie droga a szkoda bo chciałabym tam wrócić jak najszybciej Ale jeśli ktoś się zdecyduje to polecam Park Astrid Lindgren w Vimmerby na minimum dwa dni!

Reply
Aleksandra Duduś 22 lipca 2016 - 10:29

Super zestawienie Sergiusz. No ta Anglia na drugim miejscu to trochę przesadziłeś. Ludzie latem chcą ciepła a nie późnej mokrej jesieni. W podręczną walizkę nie zamieścili by ciepłych ciuchów.

Reply
Dziecko w drodze 22 lipca 2016 - 10:35

Ola, a kto mi ostatnio wspominał, że grzeje się w 30 stopniach w cieniu na plaży pod Liv? 😉

Reply
Aleksandra Duduś 22 lipca 2016 - 10:41
Reply
Aleksandra Duduś 22 lipca 2016 - 10:41

Sergiusz to tylko był jeden dzień, jeden, jeden jedyny. Dlatego byłam na plaży, bo normalnie poszłabym w inny dzień na plażę. Ale tutaj takie anomalie pogodowe są raz podczas całych wakacji. W tamte wakacje też byłam tylko raz na plaży, bo tylko raz było wystarczająco ciepło, żeby pójść 26 stopni.

Reply
Kamila Andrychowicz 22 lipca 2016 - 13:32

My już po, była Sycylia w połowie maja, w czerwcu Mazury i UK na kilka dni. Wszystko z dzieckiem koło 1 roku, polecam.

Reply
Okiem Alexa 22 lipca 2016 - 21:26

Dobre propozycje, bo albo już byłam albo planuje być także zdecydowanie trafione!

Reply
Franca Maria Kobenter 22 lipca 2016 - 19:36

Podoba mi się wasz „czarny koń”:))

Reply
Marzena Szczygiel 22 lipca 2016 - 19:57

My wrocilismy tydzien temu z niespelna 4 letnim synkiem z Czarnogory. Bajkowo i bardzo tanio ☺ nie znajduje minusow tej wyprawy

Reply
Izabela Ostowska 22 lipca 2016 - 20:24

Zabrakło mi Portugalii Czarnogóry i może Litwy….

Reply
Nina 22 lipca 2016 - 22:29

My już w tym sezonie mamy zaliczona Grecję i Polskę, na jesień będzie Hiszpania 🙂
Kusząca brzmi Rumunia, Gruzja, Słowenia i Izrael!

Reply
ela 25 lipca 2016 - 13:19

no my właśnie w tym roku nad Bałtyk, sporo wcześniej zarezerwowaliśmy kwaterę przy samej plaży w Sopocie, jedziemy w sierpniu 🙂

Reply
Makieloki 31 lipca 2016 - 06:33

My też w tym roku pierwsze miejsce przyznaliśmy Polsce. Większość ze wskazanych przez Ciebie destynacji „przerobiliśmy” i choć planowaliśmy w te wakacje odwiedzić Czarnogórę, to stanęło na Puszczy Białowieskiej i Mazurach, które przepleciemy kilkoma dniami nad litewskimi jeziorami. Niech dzieci wiedzą, że nie tylko za granicą można podziwiać i wypoczywać 🙂

Reply

Leave a Comment