Home Materiały Partnerów Czy warto kupić namiot 4-osobowy dla całej rodziny?

Czy warto kupić namiot 4-osobowy dla całej rodziny?

by Magda Pinkwart

Każdy kto lubi piesze wycieczki i kontakt z naturą, musi wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Dla każdego, kto lubi spędzać noce pod chmurką, podstawą jest odpowiedni namiot. Co jednak w przypadku, gdy chcemy zorganizować pieszą, kilkudniową wyprawę dla czteroosobowej rodziny? Jaki namiot wybrać, by wszyscy komfortowo wypoczęli, a jego transport był jak najbardziej komfortowy.

NAMIOT DLA 4 OSÓB – ROZMIAR I WAGA

Waga czteroosobowych namiotów różni się w zależności od modelu. Najlżejsze namioty mogą ważyć ok. 4 kg, co jest jeszcze do przeżycia. Niektóre jednak ważą nawet 15 kilogramów! To wszystko zależy m.in. od materiału, z którego wykonany jest namiot, ilości komór czy okien. Nawet śledzie mają swoje znaczenie. Jedne są cięższe, a drugie lżejsze. Na szczęście obecnie w wariantach turystycznych spotkamy przede wszystkim szpilki aluminiowe.

Na początek musimy się zastanowić, ile kilogramów jesteśmy w stanie przenieść. Oczywiście musimy także wziąć pod uwagę czy udajemy się na kilkudziesięciokilometrową wyprawę, czy po prostu będziemy musieli dojść kilka km do pola namiotowego. W przypadku konieczności transportu naszego namiotu na plecach, namiot nie powinien przekraczać 6-7 kilogramów, co i tak jest bardzo dużym dodatkowym obciążeniem. Oczywiście co innego w przypadku, jeśli na pole namiotowe dojeżdżamy samochodem. W tym wypadku najlepiej nie zwracać uwagi na ciężar, a na wszelkiego rodzaju udogodnienia i warianty.Najlepsze modele czteroosobowych namiotów znajdziecie na https://www.skapiec.pl/cat/2216/3.3.

PIESZA TURYSTYKA WE CZWÓRKĘ – JAKI NAMIOT WYBRAĆ?

Podczas planowania wycieczki musimy zadać sobie pytanie, czy warto kupić jeden namiot czteroosobowy czy też dwie „dwójki”. Oczywiście to zależy od tego z kim maszerujemy. Jeśli planujemy wypad z małżonką oraz dwójką małych dzieci, to nie ma wyjścia, musimy myśleć o namiocie czteroosobowym. Inaczej, jeśli wybieramy się w dwie pary, lub nasz syn ma już np. 16 lat. W tym momencie namiot o wadze 2 kg nie powinien sprawić mu dużego kłopotu, a i nam ubędzie nieco ciężaru na plecach.

Nie można jednak się zrażać. W końcu wspólna noc w jednym namiocie to dużo weselsze i bardziej spajające więzi przeżycie. Pamiętajmy, że aby ciężar na plecach nie obarczał tylko jednej osoby, inni towarzysze wycieczki mogą nieść np. śledzie lub elementy stelaża. W tym wypadku cały namiot zostaje rozdzielony na wszystkich uczestników wycieczki, co zdecydowanie obniży ciężar głównej osoby niosącej.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIO DUŻY NAMIOT Z WODOODPORNEGO MATERIAŁU?

Podczas wyboru namiotu dla czterech osób, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze takie namioty muszą posiadać odpowiednią wentylację. Oddech każdego człowieka generuje parę wodną. W przypadku czterech osób na tak małej powierzchni tej pary wytwarza się naprawdę sporo i bez odpowiedniej wentylacji, namiot ten będzie mało komfortowy i niehigieniczny. Przed zakupem namiotu sprawdźmy więc, czy posiada on odpowiednią ilość wywietrzników. Inną ważną cechą namiotu jest jego wodoodporność.

Ogromną zaletą czteroosobowych konstrukcji będzie z pewnością spora liczba kieszonek, dwie sypialnie i przedsionek, który idealnie spisuje się jako przechowalnia bagaży. Pamiętajmy, aby dobrać namiot zgodnie z naszymi potrzebami i indywidualnymi preferencjami. Produktów na rynku jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Related Articles

Leave a Comment