Home Materiały Partnerów Jak rodzice mogą pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie ze złością?

Jak rodzice mogą pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie ze złością?

by Magda Pinkwart

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej dajemy się ponieść emocjom. Wynika to choćby z bardzo szybkiego stylu życia – nieustanny pośpiech skutecznie zwalcza pokłady naszej cierpliwości. Przekłada się to również na dzieci, które w dużo większym stopniu stają się nerwowe. Zatem jak opanować złość u dziecka? Co warto wiedzieć? Dowiedz się więcej!

Dziecko nie słucha i robi na złość – dlaczego?

Wielu rodziców zastanawia się, co zrobili nie tak w procesie wychowania, że nagle ich dzieci stają się nerwowe i zaczynają robić im na złość. Powodów może być bardzo wiele, jednak część z nich da się podzielić na pewne ogólne kategorie.

Z czego wynika, że dziecko nie słucha i robi na złość rodzicom? Częstym powodem jest chęć manifestacji własnego zdania. Wielu rodziców narzuca własne zasady, w których ustalaniu dziecko nie ma nic do powiedzenia. Z tego powodu po pewnym czasie może dochodzić do buntu –każdy z nas jest odrębną jednostką, która posiada moc samostanowienia. W wielu przypadkach chęć pokazania przez dziecko własnego zdania prowadzi do kłótni i tarć z rodzicami.

Co jeszcze może powodować, że dziecko robi na złość? Wśród innych powodów często wymienia się:

  • niską samoocenę,
  • bycie ofiarą przemocy w szkole,
  • wywieranie presji na dziecko,
  • traumę, trudne przeżycia,
  • uzależnienia,
  • kłótnie w domu, rozwody.

Dzieci w bardzo wielu przypadkach zachowują się dokładnie tak, jak ich rodzice. Z tego powodu musimy uważać, jakie wzorce przekazujemy kolejnym pokoleniom. Mimo że trudno jest znaleźć rodzica, który specjalnie wpaja dziecku złe wartości, powinniśmy więcej uwagi poświęcać na zastanowienie się, czego uczymy nasze dzieci.

Jak rozładować złość u dziecka?

Jeśli zauważasz zmianę zachowania Twojego dziecka, czas podjąć pewne kroki. W pierwszej kolejności zastanów się, co może powodować tego typu działanie dziecka. Czy wynika to ze złych warunków w szkole? A może z tego, że Twoje dziecko podło ofiarą przemocy rówieśniczej?

Ocena bieżącego stanu rzeczy może być łatwiejsza, jeśli wykorzystasz w tym celu profesjonalne narzędzia. Aplikacja do szpiegowania mSpy pozwoli Ci między innymi:

  • określić dokładną lokalizację dziecka (sprawdzenie, czy wagaruje),
  • prześledzić wysyłane i odbierane wiadomości,
  • zobaczyć, z kim komunikuje się Twoje dziecko,
  • blokować dostęp do określonych treści i aplikacji.

Jeśli interesuje Cię jak sprawdzić czy ktoś rozmawia na skype lub jak sprawdzić lokalizację telefonu, mSpy to najlepsze rozwiązanie dla rodziców. Jednak na śledzeniu Twojego dziecka nie kończą się Twoje możliwości. Jedną z kluczowych kwestii, która pozwoli Ci prawidłowo zareagować na złość u dziecka jest szczera rozmowa. Małe który rodzic chce źle dla swojego dziecka. Podobnie dzieci – zwykle nie chcą zrobić na złość swoim rodzicom tylko dlatego, by uprzykrzyć im życie. W wielu przypadkach ma to dużo głębsze podłoże, o którym trzeba porozmawiać.

Ważnymi elementami jest też:

  • cierpliwość,
  • poświęcenie dziecku więcej czasu i uwagi,
  • nagradzanie oczekiwanych zachowań.

Pamiętaj też, by nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Najlepsze chęci nigdy nie wystarczą do zmiany sytuacji, wymaga to ciężkiej pracy. Dlatego nie odkładaj jej na później, licząc, że sytuacja sama się rozwiąże. W większości przypadków będzie dokładnie na odwrót.

Jak opanować złość u dziecka? Powszechny problem

Wielu rodziców zastanawia się jak reagować na złość dziecka. Pytają innych rodziców lub szukają wiedzy na forach internetowych, starając się znaleźć informacje. Okazuje się w takim momencie, że zdecydowanie więcej osób boryka się z problemem złości u dzieci.

Jak pokazują badania, coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenie eksplozywne przerywane (Intermittent Explosive Disorder, IED). Charakteryzuje się nieproporcjonalnymi wybuchami gniewu, zwykle bez wyraźnego powodu. Często stanowi wynik zaniedbań rodziców i przebywanie przez długi czas w stresującej atmosferze.

W związku z tym można pokusić się o stwierdzenie, że w trosce o nasze dzieci powinniśmy zatroszczyć się również… o siebie. Dzięki temu będziemy w stanie spędzać więcej czasu z dziećmi oraz zredukować negatywny wpływ stresu na domową atmosferę. Z pewnością nie zaszkodzi to w kontekście minimalizowania złości u dzieci.

Podsumowanie

Jak rozładować złość u dziecka? Mamy nadzieję, że nasz artykuł dodał Ci nieco inspiracji. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w walce ze złością Twojego dziecka!

Related Articles

Leave a Comment