Home Podróże po świecieEuropaAustria Grossarl: Co cię czeka gdy przyjedziesz tu na narty

Grossarl: Co cię czeka gdy przyjedziesz tu na narty

by Magda Pinkwart

Sprawdziliśmy z dzieckiem stoki narciarskie w ośrodku Grossarl w regionie Salzburgerland w Austrii. Zobacz, które trasy są przyjazne dla najmłodszych i początkujących, a na które mogą się wybrać tylko zaawansowani narciarze.

Grossarl-Dorfgastein to ośrodek narciarski na dwóch zboczach masywu Kreuzkogel (2021 m n.p.m.). Ma 73 kilometry tras narciarskich i 17 wyciągów. Grossarl jest także częścią Ski amadé – największego austriackiego terenu narciarskiego – z 760 kilometrami tras narciarskich i 270 wyciągami. I to wszystko na jednym… tak, na jednym karnecie narciarskim. Ja nie wiem jak to jest, że na Podhalu czy w Beskidach jeszcze się nie dogadali, żeby ułatwić życie narciarzom i zjednoczyć siły pod jednym ski-passem.

Tym razem podczas 3 dni spędzonych w Grossarltal odkrywaliśmy z dzieckiem tereny narciarskie po wschodniej stronie Kreuzkogel, czyli ośrodek Grossarl. Jeśli się tam wybierasz, sprawdź, co Cię czeka na stoku.

Kiedy jechać?

Tereny narciarskie Grossarl są czynne od grudnia do kwietnia, stoki są sztucznie naśnieżane, a warunki bardzo dobre zwłaszcza w górnych partiach. Kolejki jeżdżą w godzinach:

  • Hochbrandbahn (niebieska gondola): 08.30 do 16.30
  • Panorama (żółta gondola): 08.00 do 17.00

Na ile jechać?

Ośrodek Grossarl jest kameralny, dobry na kilkudniowy rodzinny wypad na narty. A jeśli ci się znudzi – zawsze możesz przejechać na drugą stronę masywu i odkrywać trasy Dorfgastein z tym samym skipassem. Nam spokojnie wystarczył na 3-dniowy wyjazd z początkującym narciarzem, a dobrze bawił się tu zarówno świetnie jeżdżący Sergiusz jak i ja, która wychodzę z założenia, że czarną trasą mogę zjechać, tylko po co?

Gdzie się zatrzymać?

Najlepszym miejscem wypadowym jest miasteczko Grossarl, położone na wysokości 924 m n.p.m. To osada typowo turystyczna, jest tam mniej mieszkańców niż miejsc noclegowych w hotelach. My zatrzymaliśmy się w hotelu Nesslerhof odległym minutę od dolnej stacji niebieskiej kolejki. Przy wjeździe do miasteczka znajduje się szkółka narciarska dla najmłodszych.

Wili robi postępy w szkółce narciarskiej Schischule Lackner w Grossarl.

Jakie tam są wyciągi?

Z miasteczka Grossarl na górę wyjeżdżają dwie gondole – niebieska (Hochbrandbahn) i żółta (Panoramabahn). Kolejka niebieska wyjeżdża na wysokość 1322 m n.p.m. Stoki przy niej są dość strome, więc polecamy na pierwszy raz tylko dla zaawansowanych. My wjeżdżaliśmy nią z dzieckiem dopiero od drugiego dnia, kiedy już oswoił się ze śniegiem i przypomniał sobie o co chodzi w jeździe na nartach.

Kolejka żółta wjeżdża na 1849 m n.p.m. (po drodze ma jeszcze pośrednią stację) i są tam bardzo łatwe tereny dobre dla początkujących. Także na pierwszy raz z dzieckiem lepiej wjechać tam. Przy górnej stacji Panoramabahn znajduje się miasteczko narciarskie dla najmłodszych, funslope, stok z funkcją mierzenia czasu, a także restauracja i teren rekreacyjny z leżakami. To tam zatrzymywaliśmy się na odpoczynek podczas całodziennych szaleństw na nartach.

Skrzyżowanie tras. Tu można zmienić trasę 3 na 1.

Poza gondolami są także wyciągi krzesełkowe, które wwożą narciarzy najwyżej na sam szczyt Kreuzkogel (2021 m n.p.m.). Stamtąd można przejechać na drugą (zachodnią) stronę połączonych ośrodków, do Dorfgastein. Krzesełka są cztery (od dwu- do sześcioosobowych), w ośrodku są także wyciągi orczykowe. Od górnej stacji żółtej kolejki prowadzi orczyk Tellerlift Kreuzhöhe, którym wjedziesz na najłatwiejszy i najbardziej przyjazny, a przy tym doskonale przygotowany odcinek niebieskiej trasy. To idealne miejsce, żeby rozpocząć trening z dzieckiem, które miało przerwę, albo dopiero zaczyna jeździć na nartach.

Mapa tras w ośrodku Grossarl-Dorfgastein.

Stopień trudności stoków

W ośrodku Grossarl jest sporo łatwych (niebieskich) i średnio trudnych (czerwonych) tras oraz jedna czarna (trasa nr 7). Z samego szczytu Kreuzkogel do dolnej stacji gondoli można zjechać niebieskimi trasami, które momentami łączą się z czerwonymi. Najlepsze warunki są w górnych partiach ośrodka – pod koniec sezonu, przy dolnych stacjach śnieg może być już mokry, ale ośrodek jest skonstruowany tak, że można przez cały dzień jeździć w górnych partiach, a potem na dół zjechać gondolą.

Na stokach Grossarl działa wi-fi

Najważniejsze trasy

Niebieskie

Trasa nr 1 i 1a (Skiweg)

Niebieska, bardzo łatwa, otaczająca łagodnym łukiem stoki Kreuzkogel. W niższych partiach biegnie przez las. Jedzie się po niemal płaskim, szerokim dukcie wśród drzew, trasa jest bardzo piękna i łagodna. Jeśli szukasz najłatwiejszej trasy, by ze szczytu dojechać do górnej stacji niebieskiej kolejki, to Skiweg jest dobrym wyborem. Trzeba uważać na kilku skrzyżowaniach, by pojechać we właściwą stronę i nie wpaść na czerwony stok, bo czasem Skiweg skręca pod ostrym kątem i łatwo się pomylić.

Ostatni odcinek nartostrady do miasteczka.

Trasa 3, 3a i 3b (Familien)

Niebieska trasa z nazwy przeznaczona dla rodzin. Jest jednak trudniejsza niż Skiweg. Trasy są szerokie, choć w niższych partiach wymagają większych umiejętności. W górnych partiach – od szczytu Kreuzkogel, trasa jest najprzyjemniejsza – szeroka, łagodna i bardzo dobrze przygotowana. Jeździ się tam naprawdę wyśmienicie, pod drodze można odpocząć w strefach Sonnen Platz i Natur Platz, gdzie znajdują się ławki, huśtwaki, głazy i drzewa i można cieszyć się niesamowitym widokiem. Idealne miejsce na wyciszenie. W niższych partiach, jeśli Twoje dziecko nie jest jeszcze mistrzem narciarskim, przejedź na trasę nr 1.

Górna stacja kolejki na Kreuzkogel. stąd startuje trasa Familien.

Czerwone

Trasy 2 (Standard) i 9 (RSL Kreuzkogel)

Można nimi zjechać z samego szczytu Kreuzkogel, są więc najbardziej widokowe i mają najlepsze warunki śniegowe. Dobre na serię krótkich zjazdów i szybki powrót na górę krzesełkiem. Idealne dla bardziej zaawansowanych narciarzy, nie ma na nich takiego tłoku jak na niebieskiej trasie Familien jadącej równolegle ze szczytu. Wybierz się tam z dzieckiem, które już dobrze jeździ.

Warunki są doskonałe nawet wczesną wiosną.

Trasa 4 (Finstergrube)

Masz dużą szansę trafić na nią przez pomyłkę, ponieważ często łączy się i krzyżuje z niebieską trasą nr 1. Ale nawet jeśli tak się stanie – bez obaw. Nie jest to bardzo trudna czerwona trasa i da się ją pokonać nawet ze średniozaawansowanym dzieckiem.

Trasy są tak szerokie, że można odpocząć podczas zjazdu nie przeszkadzając innym 🙂

Trasa 5 (RSL Hochbrand)

Równoległa do trasy nr 3 szeroka, widokowa, piękna droga narciarska, która pozwala rozwinąć skrzydła. Jest kilka nieco bardziej stromych ścian, ale dzięki temu, że są bardzo szerokie, nie stanowią większego problemu nawet dla małego średniozaawansowanego narciarza.

Czarna

Trasa 7 (Lärchenhang)

Krótka, 800-metrowa stroma droga od górnej stacji krzesełka na trasę niebieską z Kreuzkogel. Jeśli w ostatniej chwili zmienisz zdanie możesz więc spokojnie zjechać łatwą, niebieską trasą. Stok jest stosunkowo szeroki, ale stromy – na krótkim odcinku pokonuje niemal 200 metrów różnicy poziomów. Nadaje się tylko dla zaawansowanych narciarzy, jeżdżą po nim dobrze jeżdżące dzieci pod czujnym okiem rodziców. W dolnej partii łączy się z niebieską 1a.

Tuż przy stoku znajduje się Natur Platz, czyli miejsce odpoczynku i cieszenia się alpejską naturą.

Related Articles

Leave a Comment