Jakie wymogi muszą spełnić podróżujący do Wielkiej Brytanii? Czy aby lecieć do Londynu albo Glasgow, trzeba wykonywać test i odbyć kwarantannę? Jakie zasady obowiązują na Wyspach zaszczepionych, jakie ozdrowieńców, a jakie osoby niezaszczepione? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim kupisz bilet na samolot do Wielkiej Brytanii!
Pandemiczne obostrzenia w podróżowaniu potrafią się zmieniać nawet z dnia na dzień, szczególnie teraz, gdy wiele krajów w Europie zaczęło znosić ograniczenia. Dobrze widać to na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze niedawno podróżnych obowiązywały ścisłe restrykcje (https://mubi.pl/poradniki/wielka-brytania-a-koronawirus/), ale po 18 marca 2022 roku wiele uległo zmianie. Jak teraz wygląda sytuacja osób wybierających się na Wyspy?
Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Droga wolna!
Wszyscy mający już dość koronawirusowych ograniczeń i środków bezpieczeństwa powinni bardzo ciepło wspominać datę 18 marca 2022 roku. To właśnie tego dnia w Wielkiej Brytanii przestały obowiązywać wszelkie ograniczenia w podróżowaniu, co oznacza, że wjazd do tego kraju jest możliwy na zwykłych zasadach, a podstawowym dokumentem każdego podróżnego jest wyłącznie paszport.
W związku z tym, wybierając się do Wielkiej Brytanii, nie trzeba już:
- legitymować się certyfikatem szczepienia,
- przechodzić testu przed przyjazdem,
- przechodzić testu po przyjeździe,
- odbywać kwarantanny,
- wypełniać formularza lokalizacyjnego.
Powyższe dotyczy wszystkich podróżnych, niezależnie od statusu szczepień. Na takich samych zasadach do Wielkiej Brytanii mogą zatem wjechać osoby zaszczepione, nie w pełni zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy. Zniesiono także zasady dotyczące kierowców zawodowych oraz osób podróżujących w tranzycie. Brak obostrzeń obejmuje podróżujących z dowolnego kraju świata.
Z Wielkiej Brytanii do Polski – czy są jakieś obostrzenia?
18 marca zniesiono ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii, a zaledwie 10 dni dłużej musieliśmy czekać na to samo w przypadku Polski. Od 28 marca 2022 roku nie obowiązują już dotychczasowe zasady wjazdowe dla przyjeżdżających lub wracających do kraju, tzn. przy przekraczaniu granicy nie trzeba legitymować się paszportem covidowym ani negatywnym wynikiem testu, nie ma także obowiązku odbywania kwarantanny wjazdowej.
Czy w Wielkiej Brytanii obowiązują jeszcze obostrzenia z powodu COVID-19?
Zniesienie ograniczeń wjazdowych było tylko jednym z elementów stopniowego odchodzenia od pandemicznych obostrzeń w Wielkiej Brytanii. Już wcześniej w poszczególnych krajach Zjednoczonego Królestwa znikały obowiązkowe nakazy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego na miejscu. Jak to wygląda aktualnie?
- Anglia – nie ma odgórnego nakazu noszenia maseczek w większości zamkniętych miejsc publicznych, w dużych obiektach, na imprezach, oraz w środkach transportu publicznego. Nie trzeba posługiwać się paszportem covidowym.
- Irlandia Północna – wszystkie obowiązkowe ograniczenia i restrykcje zastąpiono zaleceniami.
- Szkocja – zniesiono wymóg noszenia maseczek w transporcie i w większości miejsc publicznych.
- Walia – zniesiono wymóg noszenia maseczek w transporcie publicznym i w pomieszczeniach zamkniętych. Nie ma limitów gości w barach, restauracjach, kinach itp.
Czy w Wielkiej Brytanii jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne?
Zniesienie większości ograniczeń covidowych w Wielkiej Brytanii to na pewno dobra wiadomość dla podróżnych, ale trzeba pamiętać, że koronawirus to tylko jedno z niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na turystów. Choroby, wypadki czy urazy mogą zdarzyć się każdemu wszędzie, jednak zmaganie się z nimi w kraju i za granicą to zupełnie inne sprawy, dlatego tak istotna jest kwestia ubezpieczenia podróżnego.
Kalkulator ubezpieczenia turystycznego to narzędzie, dzięki któremu łatwo zestawisz i porównasz oferty ochrony ubezpieczeniowej dla podróżnych z wielu firm, znajdując wśród nich tą, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że zakres ochrony gwarantowanej przez polisę może być różny – tańsza opcja niekoniecznie będzie lepszą! Dotyczy to szczególnie kosztów leczenia, które za granicą są często znacznie wyższe niż w Polsce. Im wyższa suma ubezpieczenia KL, tym droższa składka, jednak oszczędność może nie popłacać, gdy okaże się, że Twoja polisa nie pokryje wszystkich kosztów leczenia i za część będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Co jeszcze może się przydać? Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, zadbaj o ubezpieczenie NNW, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu, a także ochronę OC w życiu prywatnym, która zapewni rekompensatę dla poszkodowanym przez Ciebie lub Twoje dziecko. Warto ubezpieczyć również bagaż od uszkodzenia, zagubienia lub kradzieży, a podróżujących samolotem może zainteresować ubezpieczenie lotu w razie jego odwołania lub opóźnienia. Z kolei aktywni turyści powinni pomyśleć nad ubezpieczeniem sportowym, które może objąć zarówno amatorskie uprawianie różnych dyscyplin, jak i sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka.