Home Poradnik Uwaga, dziecko na pokładzie!

Uwaga, dziecko na pokładzie!

by Sergiusz

Wakacje w pełni, a my otrzymujemy od Was wiele pytań na temat podróży samolotem z dzieckiem. A że sami chętnie czerpiemy z doświadczeń specjalistów, postanowiliśmy zapytać eksperta. Na pytania portalu dzieckowdrodze.com odpowiedziała Agnieszka Krząkała, Ambasadorka linii Wizz Air. Wybraliśmy eksperta tych linii, bo sami często latamy z Chruczem WizzAirem, więc wiemy, jak wygląda to w praktyce. Przeczytajcie i pamiętajcie, żeby domagać się swoich praw w podróży z dzieckiem – w końcu to najważniejsi pasażerowie.

Ambasadorka WizzAir Agnieszka Krząkała

Ambasadorka WizzAir Agnieszka Krząkała

Dziecko w drodze: Czy lata z wami wielu małych turystów?

Rodziny z dziećmi stanowią sporą część klientów linii Wizz Air. Podróżują bardzo chętnie, co niezmiernie nas cieszy. Chociaż dla rodziców pierwszy lot z dzieckiem bywa stresujący, staramy się zrobić wszystko, aby był on komfortowy i upłynął w przyjemnej atmosferze. Z moich obserwacji wynika, iż rodziny podróżujące ze swoimi pociechami chętnie wracają na pokład naszych samolotów i wybierają coraz to nowsze i ciekawsze destynacje.

Jakie są udogodnienia dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi?

Oferujemy wiele udogodnień dedykowanych podróżom rodzinnym. Jednym z nich jest usługa Wizz Xpress Priority Pass, czyli pierwszeństwo wejścia na pokład. Dzięki tej opcji wejście do samolotu odbywa się bezstresowo, a rodzina ma pewność, iż zdąży zająć miejsca obok siebie. Warto pamiętać o tym, że wózki i foteliki przewożone są w luku bagażowym, w cenie biletu. Specjalnie z myślą o najmłodszych toalety na pokładzie samolotu wyposażone są w specjalne stoliki do przewijania niemowląt. Ponadto podczas całego lotu załoga pokładowa czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem wszystkich pasażerów, w szczególności tych podróżujących z dziećmi. Zależy nam na tym, by zarówno rodzicie, jak i ich podopieczni czuli się u nas jak najlepiej i wybierali Wizz Air przy każdej kolejnej podróży.

Na co rodzice z dziećmi mogą liczyć podczas odprawy, a na co na pokładzie?

Wizz Air już od 10 lat oferuje usługi przyjazne rodzinie. Po pierwsze podczas odprawy rodzice podróżujący z dziećmi mają pierwszeństwo wejścia na pokład. Z kolei na pokładzie, załoga samolotu służy pomocą i wsparciem przy rozwiązywaniu nawet najmniejszych problemów. Pomagamy przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu, wkładaniu bagaży do schowka. Nie ma również problemu z podgrzaniem butelki z mlekiem. Aby umilić dzieciom przelot, w ofercie sprzedażowej na pokładzie mamy zabawki, gry i słodycze, które z pewnością sprawią, że lot minie w atmosferze odprężenia.

Czy można zabrać na pokład napoje i jedzenie dla dziecka? Co z wózkiem i fotelikiem?

Na pokład naszych samolotów można wnosić posiłki i napoje dla dzieci, przeznaczone na czas podróży. Wózek i fotelik powinny być przekazane załodze, która umieści je w luku bagażowym.

Jakich zasad należy przestrzegać podróżując z dzieckiem?

Na pokładzie samolotu najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego załoga dokłada wszelkich starań aby podróż odbyła się bez żadnych zakłóceń. Podstawową zasadą, która dotyczy wszystkich pasażerów, także dzieci, jest siedzenie w zapiętych pasach. Niestety, zdarza się, iż rodzice z różnych względów bagatelizują tę kwestię i naszą rolą jest dopilnowanie, aby takie sytuacje nie miały miejsca.

Jak odpowiednio wcześniej przygotować się do podróży z dzieckiem, żeby przebiegła komfortowo?

Najczęstszym problemem jest to, że dzieci nie chcą siedzieć zapięte w pasy bezpieczeństwa przez cały czas lotu, warto przed podróżą przygotować malucha do takiej sytuacji. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu dziecka, a to pozwoli na spokojny przebieg podróży. (Od redakcji – My jeszcze dodamy od siebie, że kluczowe jest dobre zapakowanie bagażu – wszystko co może przydać się w czasie lotu pakujemy od razu do bagażu podręcznego, żeby nie przepakowywać się na lotnisku, i nie zorientować się nagle w czasie lotu, że np. mokre chusteczki są w bagażu głównym).

Nasz syn, jak jeszcze trochę podrośnie, na pewno będzie chciał wejść do kokpitu. Czy to możliwe?

Dla osób podróżujących całymi rodzinami, z dziećmi przygotowaliśmy specjalne akcje promocyjne. Jedną z nich jest „Paszport Kapitana”, dzięki któremu każdy mały pasażer może chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pilot za sterami wielkiej maszyny. W czasie każdego lotu z Wizz Air dzieci otrzymują kolejne pieczątki w swoim paszporcie, a komplet sześciu gwarantuje wizytę w kokpicie pilota.

Jakie są najczęstsze błędy, które popełniają rodzice podróżujący z dziećmi?

Najczęściej popełnianym błędem jest stawianie się na odprawę lotniskową w ostatniej chwili. Przejście procedur bezpieczeństwa w biegu generuje zupełnie niepotrzebny stres dla rodziców i dzieci. Warto więc tak zaplanować podróż, aby na lotnisku pojawić się wcześniej. Wchodząc z dziećmi w pierwszej kolejności na pokład samolotu zdecydowanie łatwiej znaleźć miejsca, które szczególnie nam odpowiadają, np. ze względu na bliskość toalety. Rodzice z dziećmi mają pełne prawo do pierwszeństwa wejścia na pokład, zatem zachęcamy do korzystania z tego udogodnienia.

Aircraft_at_Katowice_Airport

Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy liniom Wizz Air. 

Wizz Air jest największą niskokosztową linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, której flota składa się z 52 samolotów typu Airbus A320 latających z 18 baz na ponad 300 trasach łączących 98 lokalizacji w 35 krajach. Wizz Air zatrudnia zespół ponad 2 000 ekspertów, którzy dbają o wysoką jakość usług i niski koszt biletów, co uczyniło Wizz Air najpopularniejszą linią lotniczą, wybieraną przez 13.9 miliona pasażerów do końca marca 2014 r. Na wizztours.com oferowane są wysokiej jakości pakiety wakacyjne. WIZZ Tours to platforma łącząca usługi rezerwacji lotów i miejsc hotelowych na trasach oferowanych przez linię Wizz Air.

 

 

Related Articles

37 komentarzy

M. 31 lipca 2014 - 20:13

A nie jest tak, ze dla malucha mozna wziac ALBO wozek ALBO fotelik? A nie wzoek I fotelik? Jak to wyglada w praktyce?

Reply
magda 1 sierpnia 2014 - 09:22

Już odpowiadam konkretnie: według zasad przewozu bagażu Wizz Air, dzieciom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem jednego wózka spacerowego, składanego wózka dziecięcego lub fotelika samochodowego dla niemowląt (przewożonych bezpłatnie). Czyli jedna z powyższych rzeczy może być przewożona bezpłatnie. Szczegóły dotyczące przewozu bagażu dla dzieci można także znaleźć na stronie Wizz Air, w sekcji „Dzieci i niemowlęta” (http://wizzair.com/pl-PL/useful_information/faq#2).

Reply
Kasia 31 lipca 2014 - 21:33

Bardzo potrzebny wpis. Ale ja mam jeszcze pytanie – czy w cenie biletu można zabrać wózek i fotelik dla dziecka czy dotyczy to tylko jednej z tych rzeczy. Ostatnio gdy lecieliśmy Lotem inaczej informowali nas na infolinii, inaczej na lotnisku i jeszcze inne zdanie na ten temat miał personel pokładowy. W efekcie fotelik został nadany jako kolejna sztuka bezpłatnego bagażu 😉 Pozdrawiam

Reply
magda 1 sierpnia 2014 - 09:24

Niestety masz rację. Tak jak odpowiedziałam wyżej (oficjalne info od linii) – albo fotelik albo wózek mogą być przewożone bezpłatnie.

Reply
ameise 27 lipca 2015 - 07:50

to ja chciałam dopytać o ten fotelik czy jeżeli na stelażu wózka zamiast siedziska spacerowego zamontujemy fotelik (i zabierzemy tylko stelaż+fotelik) to będzie ta konstrukcja traktowana jako jeden wózek czy jako wózek + fotelik?

Reply
Iwona Belke 31 lipca 2014 - 22:02

Niedługo wybieram sie w pierwszą podróż ze swoim synkiem. Znalazły sie tu dla mnie bardzo cenne informacje. Dziękuje 🙂

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 09:32

Bardzo się cieszymy 🙂 Powodzenia! Będzie fajnie!

Reply
Marta Kucharczyk 31 lipca 2014 - 22:49

Pomagamy przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu, wkładaniu bagaży do schowka. – dobre sobie;) A o stewardzie, który na widok kobiety ciężarnej unika wzroku by czasem nie pomoc nie wspomnę 😀 Po co ta ściema, jedyny plus to ceny a reszta zależy od ludzi, którzy akurat lecą i ich humoru. Ech, ciśnienie mi sie podniosło a już późno 😉

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 05:20

Naprawdę tak Cię potraktowano? A gdzie leciałaś? My nie spotkaliśmy się z takim zachowaniem w żadnych liniach. Może mieliśmy szczęście…

Reply
Kasia 1 sierpnia 2014 - 06:35

Niestety potwierdzam to co napisała Marta, wszystko zależy od ludzi. I to nie tylko w tanich liniach. Nasz narodowy przewoźnik ;), jeszcze w czasach gdy było jedzenie na pokładzie, tez inaczej traktował pasażerów. Np my dostaliśmy zabawki dla Malwinki na czas lotu, a mama która siedziała obok z maluchem już nie… Jedyny wyjątek to linie w rodzaju Qatar – tam nawet w klasie ekonomicznej czujesz się jak w pierwszej 😉

Reply
Marta Kucharczyk 1 sierpnia 2014 - 06:31

Niestety 🙁 I choć mam kilka ulubionych osób w zalogach to wkurzam się kiedy Pani rzecznik wypowiada się tak jakby to był standard, niestety jest to tylko dobra wola i uprzejmość tych osób. Ciąża moze nie była zbyt wysoka, ale zabieg odwrócenia wzroku celowy na 100%. Latalam na kilku trasach ale głownie do Finlandii z Gd. Mamy jeszcze sporo doświadczeń, np. Z koniecznością przewiniecia jeszcze przed startem, z połamanym wózkiem itp. Ale to zbyt długa historia;) w artykule brakuje tez uscislen typu: wózek bezpłatnie do lat …(2 lub 3) bo tam chyba tez sa jakies limity. Generalnie loty z dzieckiem super, zawsze ktoś z pasażerów pomoże. Gdy leci dwoje rodziców to właściwie pomoc nie jest potrzebna:D a wizz nadal wygrywa w porownaniu z ryinair:D

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 09:48

No niestety, przepisy przepisami, szkolenia szkoleniami, a zawsze może się trafić ktoś, kto nie będzie chciał/wiedział jak pomóc. Oby jak najmniej takich przypadków. Bo rodzicom w podróży naprawdę przydaje się wsparcie 🙂 Masz rację, że bardzo często można liczyć na współpasażerów, co jest bardzo miłe.
A jeśli chodzi o kwestię do jakiego wieku wózek bezpłatnie, to podaję za wyciągiem z przepisów z oficjalnej strony przewoźnika: Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem jednego wózka spacerowego, składanego wózka dziecięcego lub fotelika samochodowego dla niemowląt (przewożonych bezpłatnie). Jedna z tych rzeczy zostanie też przewieziona bezpłatnie w przypadku dzieci (w wieku 2 – 14 lat).

Reply
Angie 3 maja 2017 - 23:10

Czyli mogę na 3 latka zabrać fotelik samochodowy dla niemowlęcia? 😀

Reply
magda 4 maja 2017 - 18:37

Jak najbardziej 🙂

Reply
Obierz dobry kierunek 1 sierpnia 2014 - 05:56

My natomiast pisaliśmy o komplikacjach, które mogą przydarzyć się przed wylotem z dzieckiem i o tym, jak sobie z nimi poradziliśmy. Zapraszamy: http://obierzdobrykierunek.blogspot.com/2014/06/komplikacje-przed-wylotem.html

Reply
Iwona Konturova 1 sierpnia 2014 - 06:03

Co za ściema z tym WizzAirem. Mój kuzyn chciał polecieć do Polski z żoną i córka na dwa tygodnie. Edinburgh – Gdańsk. Nie poleciał bo wyszło mu £600. Ja z rodzina lecę w sierpniu KLM (tez trzy osoby) Aberdeen -Warszawa cena? £430. I kto tu jest niskobudżetowy?

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 06:12

Jest tyle czynników, które wpływają na cenę biletu, że nie można odpowiedzieć na to pytanie wprost. Chyba tylko – szukać, szukać i jeszcze raz kombinować. My też lecąc do Manchesteru na 2 tygodnie szukaliśmy okazji, a ceny w tanich liniach (Wizz i Ryanair) wahały się od kilkuset złotych za naszą trójkę do ponad tysiąca za osobę… W końcu polecieliśmy Wizz w jedną a wróciliśmy Ryanem, bo tak wyszło najkorzystniej. Kilka dni temu sprawdzaliśmy loty do Marrakeszu i można polecieć za niecałe 300 zł w obie strony (charter last minute z bagażem rejestrowanym), za nieco ponad 300 zł w obie strony (EasyJet z Berlina, tylko bagaż podręczny), za 1500 zł (TAP Portugal przez Lizbonę) albo za 6500 (KLM przez Amsterdam). Więcej o naszym poszukiwaniu kamienia filozoficznego tanich lotów zobacz na naszym blogu: http://fromwarsawwithlove.pl/gdzie-jest-tanie-latanie/, o tym jak znaleźć najlepszą okazję wśród tanich lotów piszemy też w dodatku do Zwierciadła “Podróże małe i duże”, dostępnym w salonach prasowych.

Reply
Sylwia Kubaszewska-Sarna 1 sierpnia 2014 - 06:27

Troszke za malo informacji dotyczacej wieku dzieci i zabieraniu jedzenia na poklad. Np. przy odprawie na Okeciu dzieci do roku moga miec swoje jedzenie. My bylismy z dzieckiem, ktore mialo prawie dwa latka i musielismy wszystko wyrzucic- mimo, ze lot trwal 5 godz. Z ledwoscia baba nas z mlekiem przepuscila- ale ostatni raz! Jakby byla mozliwosc kupienia mleka w sklepach na miejscu lub w samolocie- otoz Nie ma! Tak wiec na polskim lotnisku rygorystyczne przepisy, mimo checi linii 🙂

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 08:49

To jakaś masakra, że kazali Wam wyrzucić jedzenie dla dziecka. My lecieliśmy z Chruczem jak już miał ponad rok (a wygląda i rozmiarowo jest na jakieś 2 lata). Nikt nas nie pytał o jego wiek. I przepuścili nas przez kontrolę na Okęciu z: dwiema buteleczkami wypełnionymi soczkiem i jedną z przegotowaną wodą, do tego mieliśmy dwie butelki szklane z bobo fruitem do uzupełnienia soku, żeby go nawilżać podczas lotu, saszetkę z mleczkiem w proszku, jogurcik i alternatywnie słoiczek, jakby mu się zachciało akurat obiadku oraz obwarzanki, bo działają na niego uspokajająco jak się nudzi przypięty pasem. Słyszeliśmy o historiach, że na niektórych lotniskach w Hiszpanii czy we Włoszech nie pozwalają wnieść nawet butelki wody dla 2-3 latka. My zawsze latamy z jedzeniem i piciem dla małego i nigdzie nie mieliśmy większych problemów, a jak ktoś coś próbuje – stanowczo odmawiamy oddania jedzenia i picia dla dziecka. Przecież to absurd, żeby ponad roczne czy dwuletnie dziecko głodzić przez parę godzin lotu!

Reply
Sylwia Kubaszewska-Sarna 1 sierpnia 2014 - 09:18

przed nami była kobietka z dzieckiem 11-miesięcznym i baba przy kontroli brała próbkę mleka dziecka, sprawdzić nie wiem co! Na Wyspach Hiszpańskich można było brać dla dziecka wszystko. Może trafiliśmy na zły dzień Pani z kontroli ale miła nie była dla nikogo. Im chodzi o to, żeby na lotnisku kupować za takie ceny, że szok! Mała butelka wody dla naszej małej 8zł.

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 19:55

jakaś jędza, współczuję. ale, kurczę, co nas, rodziców, obchodzi zły dzień takiej baby? przecież dziecko jest najważniejsze. warto walczyć. obiecujemy, że zrobimy materiał konkretnie o przepisach na Okęciu. Żebyście się mieli na co – i to po nazwisku – powoływać 🙂

Reply
Marta Gołębiowska 1 sierpnia 2014 - 14:52

A co ze zmianą ciśnienia? Jak dzieci to znoszą? Niedługo lecę z ośmiomiesięczną córką i zastanawiam się, jak to zniesie.

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 19:48

Na zmiany ciśnienia najlepsze jest picie. Gdy samolot zacznie kołować do startu, podaj córeczce buteleczkę z piciem. I tak samo podczas schodzenia do lądowania. Przetestowaliśmy osobiście. Nasz Chrucz zawsze zasypiał podczas startu, popijając drobnymi łyczkami soczek.

Reply
Dziecko w drodze 1 sierpnia 2014 - 19:59

Niestety, zaraz po starcie się budził i rozrabiał 🙂 Ale picie dla tak małego dziecka jest ważne – musi przełykać i będzie OK.

Reply
Pierwszy ROK Dziecka w Drodze 31 grudnia 2014 - 23:36

[…] miesiąc poważnych tematów. Testowaliśmy nowy fotelik dziecięcy Maxi Cosi Pearl, pytaliśmy eksperta od podróży lotniczych na co mogą w samolocie liczyć rodzice z małymi dziećmi. Ale w domu sobie nie do końca sami […]

Reply
Ona 2 grudnia 2015 - 14:54

Czy w wizzair kobieta w widocznej ciąży może skorzystać z darmowego pierwszeństwa wejścia na pokład?

Reply
sergiusz 3 grudnia 2015 - 16:44

Nie sądzę, by był taki przepis w regulaminie, ale w praktyce to przeważnie działa, podobnie jak wejście bez kolejki do kontroli bezpieczeństwa.

Reply
Roisin 28 lutego 2016 - 00:48

Ludzie, bierzcie do samolotu jakies przekaski dla dziecka, ktore nie brudzą wszystkich dookoła! Sa przeciez rzeczy, ktore sa bezpieczne i wygodne, np ja dziecku daje takie musy owocowe w tubkach (Holle akurat) i nie ma zadnego problemu, ze gdzies to sie rozpacka, pobrudzi wspolpasazerow itd (a wlasnie niedawno jedna mama z dzieckiem wysmarowala mnie kaszka podawana z talerzyka podczas podrozy – były turbulencje i mozecie sobie wyobrazic reszte…)

Reply
Beata 27 lutego 2017 - 11:37

Witam cos slyszalam o jakims zwrocie pieniedzy z wizzair jesli wylatuje z uk i syn ma 3 lata trzeba jakus formulasz wypelnic i jakas kwote zwracaja. Tylko nie eiem jaka? Wybieram sie do pl latem i bilety sa od 120£-170£ za osobe wiec jak mam placic za siebie i syna to masakra. Wie ktos cos o tym zwrocie jasy?

Reply
Ania 2 lipca 2017 - 22:16

Ponawiam pytanie, czy dla dziecko 3 letniego mogę bezpłatnie przewieźć fotelik samochodowy linią Wizzar?

Reply
magda 2 lipca 2017 - 22:19

Tak, jak najbardziej. Wózek albo fotelik można przewozić bezpłatnie.

Reply
Ania 2 lipca 2017 - 22:27

Dziękuję bardzo za odp. Pytam ponieważ nie mogę znaleźć takiego zapisu na stronie wizzar, w informacjach jest tylko mowa wprost o fotelikach dla niemowląt do 2 lat, a córka ma 2,5 roku. Czy mogłaby mnie Pani naprowadzić gdzie wprost jest o tym mowa w regulaminie, abym mogła się na to powołać w przypadku problemów na lotnisku?

Reply
kinga 16 lutego 2018 - 11:27

wiatam a czy jest możliwość wniesienia na pokład nosidła ergonomicznego lub chusty jeśli wcześniej odprawiliśmy wózek tzn. fotelik samochodowy ze stelażem?

Reply
Magda 18 lutego 2018 - 10:09

Hej, nie ma z tym problemu jeśli niesiesz w chuście lub nosidle dziecko. Jeśli bierzesz chustę osobno, to musi się zmieścić do bagażu podręcznego.

Reply
Ania 9 marca 2018 - 22:39

Corka ma 14 lat rocznikowo ale według daty urodzenia 13,5 gdyż jest z 31,12 moje pytanie brzmi czy liczy się rok urodzenia czy data urodzenia by mogła lecieć sama ?

Reply
Magda 10 marca 2018 - 15:26

Liczy się dokładna data urodzenia dziecka i to ile będzie miało lat w momencie lotu. Datę urodzenia trzeba podać przy rezerwowaniu biletu.

Reply
Bobska 31 maja 2018 - 15:26

ja latam samolotem w chuście Luna Dream. Bardzo wygodna jest do podróży. i co ciekawe, nigdy nie kazali mi się rozwiązać podczas kontroli 😉

Reply

Leave a Comment