Home Materiały Partnerów Aktywne zwiedzanie z rodziną. Jaki rower sprawdzi się najlepiej?

Aktywne zwiedzanie z rodziną. Jaki rower sprawdzi się najlepiej?

by Magda Pinkwart

Rower to doskonałe narzędzie do transportu lokalnego i wycieczek po okolicy, ale przecież nie trzeba ograniczać się do tych zastosowań. Wiele osób decyduje się na aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi w ramach dalekich wypraw, które angażują nie tylko ciało, ale też umysł – turystyka rowerowa to świetna okazja do zwiedzania ciekawych zabytków. Jaki rower jest do tego najlepszy?

Rower trekkingowy

W przypadku turystyki rowerowej najczęstszym wyborem jest zwykły rower trekkingowy. To najbardziej uniwersalne i polecane rozwiązanie – optymalny kształt oraz dodatkowe akcesoria zapewniają wysoki komfort jazdy po niemal każdym terenie. Rower trekkingowy świetnie sprawdzi się w mieście, ale też na polskich szlakach rowerowych, które często biegną po bezdrożach. Jazda w trudnych warunkach jest znacznie łatwiejsza dzięki amortyzacji, choć trzeba pamiętać, że nie jest ona aż tak solidna, jak w przypadku roweru górskiego. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania na aktywne zwiedzanie z rodziną, to wybierz rower trekkingowy!

Rower crossowy

Rower crossowy to odchudzona wersja roweru trekkingowego o odmiennej konstrukcji. Nieco gorzej radzi sobie w trudnym terenie, ale wciąż można z niego korzystać na bezdrożach i nieutwardzonych drogach. Natomiast dużo wygodniej jedzie się nim po asfalcie i ścieżkach rowerowych, co jest zasługą specjalnej konstrukcji ramy oraz wyprostowanej pozycji w trakcie jazdy. To korzystne rozwiązanie, także pod kątem kosztów zakupu. W sprzedaży znajdziesz rowery crossowe o różnej cenie, ale zasadniczo są one nieco tańsze, niż rowery trekkingowe.

Rower górski

Jeśli zamierzasz wybrać się na rodzinne wycieczki rowerowe po górach, to najlepszą opcją jest rower górski. Solidna amortyzacja oraz opony z grubym bieżnikiem sprawiają, że jazda po wymagającym terenie jest znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Niestety rower górski nie radzi sobie najlepiej w warunkach miejskich – oczywiście da się nim jechać po ścieżce rowerowej czy ulicy, ale wymaga to dużo większego wysiłku, niż w przypadku roweru trekkingowego.

Rower szosowy

Rowery szosowe zazwyczaj poleca się kolarzom oraz osobom, którym zależy na osiągnięciu dużej szybkości na asfalcie. Jeśli większość tras rowerowych w twojej okolicy biegnie po utwardzonych drogach, to rozważ zakup tego rodzaju roweru. Pojazd nie jest zbyt uniwersalny, a trudny teren sprawia mu ogromne problemy, nie mówiąc już o zwiększeniu ryzyka awarii. Turyści powinni raczej zdecydować się na inne, bardziej uniwersalne rozwiązania.

Rower elektryczny

Jeśli zależy Ci na wygodzie i komforcie jazdy, to wybierz rower elektryczny. W sprzedaży znajdziesz elektryczne rowery trekkingowe i górskie. Wspomaganie rzeczywiście przydaje się podczas jazdy, szczególnie na dłuższych dystansach, ale musisz pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora oraz maksymalnym zasięgu pojazdu. Rower elektryczny to świetne rozwiązanie dla rodzin, które planują aktywne zwiedzanie i jazdę po trasach rowerowych. Warto je rozważyć szczególnie w przypadku dzieci – dzięki wspomaganiu najmłodsi rowerzyści mogą bez problemów pokonywać dłuższe trasy.

fot: materiały partnera
artykuł sponsorowany

Related Articles

Leave a Comment