Co sprawia, że Toskania jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków? Z całą pewnością swoją zasługę ma w tym ciepły włoski klimat i słoneczne piaszczyste plaże. Mimo wszystko nie brakuje miejsc, w których jest ciepło i można się wykąpać w morskiej wodzie, a mimo to Toskania cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem turystów. Co za to odpowiada?
Toskańskie krajobrazy, piaszczyste plaże i górskie tereny
Toskania słynie z pięknej słonecznej pogody, która pozwala na to, aby sezon turystyczny trwał tu aż od świąt Wielkiej Nocy do października. Miejsce to, co roku przyciąga do siebie wielu turystów, którzy chcą odpocząć od codziennych zmartwień, podziwiając piękne krajobrazy. Toskania ma pod tym kątem naprawdę wiele do zaproponowania – klimat panujący w środkowej części Włoch to prawdziwy turystyczny raj, w dodatku ta część kraju ma dostęp aż do dwóch mórz, Liguryjskiego i Tyrreńskiego. Gdyby tego było mało, Toskania to w przeważającej, bo aż 65% większości, teren wyżynny. 25% powierzchni zajmują tu tereny górskie, które porośnięte bujnie zieloną roślinnością wraz z ciepłymi piaszczystymi plażami tworzą niepowtarzalną atmosferę tego regionu.
W Toskanii od setek lat rozkwita rolnictwo – uprawia się tu między innymi zboża, ziemniaki, winorośle, czy brzoskwinie. Nie brakuje tu także gospodarstw, w których hoduje się bydło, kozy, czy owce. W tej części Włoch niewiele jest fabryk i zakorkowanych autostrad – dominują za to obszerne pola, góry, kolorowe miasteczka i plaże. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, ponieważ ciepłej włoskiej atmosfery nie oddadzą żadne, nawet najlepiej dobrane słowa.
Toskańska kuchnia i wyjątkowe wina z długo dojrzewających owoców
Tradycyjna toskańska kuchnia opiera się na składnikach, które na tym rolniczym terenie można było pozyskiwać z plonów własnych gospodarstw. Różnice pomiędzy kuchnią polską a toskańską są naprawdę diametralne – w tej części Włoch nawet chleb smakuje inaczej. Wypieka się go bez soli i jest on istotnym składnikiem wielu popularnych na tym terenie dań.
Kuchnia toskańska to lekkie posiłki pełne pomidorów, oliwek, ogórków, czerwonej cebuli, czy bazylii. Włosi słyną na świecie z zamiłowania do makaronu – na tym terenie najczęściej spotkać można jego odmianę zwaną pappardelle. Makaron ten przypomina długie i płaskie wstążki. Podaje się go z warzywami i mięsem. W Toskanii najczęściej jada się drób i dziczyznę, głównie ze względu na myśliwską tradycję tego regionu.
Będąc w Toskanii, nie można zapomnieć o spróbowaniu kilku rodzajów regionalnych win. Na tym terenie nie brakuje winnic – klimat sprzyja długiemu dojrzewaniu owoców, które nadają trunkom bogatych aromatów smakowych i zapachowych. Wśród stałych mieszkańców najczęstszym wyborem jest zwykle kwaśna odmiana sangiovese. Nie zależnie od preferencji smakowych, na szczególną uwagę zasługują butelki, na których szyjkach znaleźć można czarnego koguta – to miejscowy symbol najwyższej jakości.
Toskańskie miasta i miasteczka wpisane w górski i nadmorski krajobraz
Wśród miast Toskanii najbardziej znanym jest oczywiście Florencja, miejsce, w którym narodził się Renesans, pełne wspaniałych budowli sakralnych. Obowiązkowym przystankiem dla zwiedzających jest plac Piazzale Michelangelo oraz znajdujące się tuż obok niego ogrody: irysowy i różany pochodzący z 1865 roku.
Florencja nie jest oczywiście jedyną miejscowością wartą odwiedzenia w Toskanii – najpiękniejsza krajobrazy, pagórki bujnie obrośnięte roślinnością, obsiane zbożem pola, oblane słońcem winnice i spacerujące tuż przy drodze owce zobaczyć można głównie w mniejszych miasteczkach. To w takich miejscach warto również szukać dla siebie noclegu – mniejsze miejscowości ulokowane w niewielkiej odległości od ciepłych, słonecznych plaż i pięknych górskich krajobrazów, często pełne są domów przygotowanych na wynajem dla turystów. Wiele z nich to prawdziwe wille, bogato wykończone, z pięknym ogrodem i obszernym basenem – można się o tym przekonać na stronie z ofertami pod adresem https://www.interhome.pl/wlochy/toskania.
Jakie jeszcze miasteczka warto odwiedzić, będąc w Toskanii? Z całą pewnością warta uwagi jest miejscowość o nazwie Lukka, nazywana przez wielu najpiękniejszym toskańskim miasteczkiem. Podziwiać można w nim przede wszystkim wspaniale zachowane kościoły, wyjątkową włoską architekturę i niesamowite krajobrazy. Miejscowość Collodi słynie natomiast z Villi Garzoni, w której przez lata żył autor Pinokia, Carlo Lorenzini. Wśród najpiękniejszych okolicznych miasteczek często wymienia się także Castiglione di Garfagnana z pięknie zachowaną twierdzą pochodzącą z 1371 roku.
fot. materiały partnera