W trzecim wpisie o najważniejszych rzeczach, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Izraela, podpowiemy Ci praktyczne rozwiązania, by podróż była wygodna, bezproblemowa i bezpieczna.
Na początek to, co najważniejsze w rodzinnej wyprawie, czyli bezpieczeństwo. Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy Izrael jest bezpieczny. Staraliśmy się odpowiedzieć na nie tutaj: (KLIK)
O TOP 10 miejscach, które trzeba zobaczyć na północy i południu Izraela przeczytasz tutaj: (KLIK) – północ, czyli od Tel Avivu do Wzgórz Golan i tutaj: (KLIK) – południe, czyli od Eilatu do Jerozolimy.
To były, jak to mówią, szampanskoje i frukty, a teraz: wodka i ogórcy. Czyli czas na konkrety 😉
1. Dojazd
A raczej dolot, bo to jednak 2500 km. w linii prostej. Do Izraela dolecisz z Polski na jedno w z dwóch lotnisk międzynarodowych: lotnisko Ben Guriona w Tel Avivie lub Ovda koło Eilatu. W ostatnim roku tani przewoźnicy uruchomili loty do Izraela z większości międzynarodowych portów lotniczych w Polsce, więc nie ma problemu, żeby znaleźć połączenie z lotniska blisko domu. Tanie bilety zdarzają się bardzo często. Do Izraela lata LOT i El-Al na Ben Guriona (drożej) albo Wizz Air i Ryanair na Ben Guriona i do Ovdy (taniej).
2. Wizy
Mamy z Izraelem ruch bezwizowy – ważną 90 dni wizę turystyczną otrzymuje się na lotnisku. Dziś jest to karteczka otrzymywana na granicy, lub pieczątka wbijana do paszportu. W tym drugim przypadku wiza izraelska może skutecznie zamknąć drogę do wjechania do niektórych krajów arabskich. Nam się tak zdarzyło w Iranie. Także jeśli zależy Ci na braku pieczątki, poproś o to pogranicznika podczas kontroli paszportowej przy wjeździe. My ostatnio dowiedzieliśmy się na granicy, że, ponieważ jesteśmy frequent flyerami do Izraela i już sporo tych pieczątek mamy, karteczka nam nie przysługuje. Jeżeli w paszporcie masz pieczątki z krajów arabskich, może zdarzyć się dłuższe odpytywanie na granicy. Ale nie musi, bo ja mam mnóstwo takich pieczątek i nigdy się nie czepiają.
3. Procedury na lotnisku
Na lotnisko – przy wyjeździe z Izraela, albo przy locie z Warszawy na pokładzie El-Al, trzeba przyjechać na 3 godziny przed wylotem. Tyle potrzeba na długie i rozbudowane procedury bezpieczeństwa. Przygotuj się (podczas wyjazdu z Izraela) na pytania o powód wizyty, odwiedzone miejsca, o to kto pakował Twój bagaż i czy dostałeś coś od kogoś w prezencie. Na lotnisku w Ovdzie, z uwagi na licznych wczasowiczów z Polski i Rosji, mają nawet zalaminowane kartki z pytaniami w językach słowiańskich. Trzeba się też przygotować na to, że bagaż zostanie prześwietlony nawet na dwóch stanowiskach, w różnych urządzeniach i jeżeli wzbudzi jakieś podejrzenia, to zostaniemy odesłani do stanowiska, na którym walizka zostanie otwarta, a jej zawartość szczegółowo przejrzana.
4. Dojazd z lotniska
Lotnisko Ben Guriona. W ciągu tygodnia najszybszy i najtańszy jest szybki pociąg, który dojeżdża do Tel Avivu w kilkanaście minut (bilet kosztuje 16 NIS, można go kupić w automatach lub kasie). Rozkład można znaleźć na stronie Israeli Railways. Główny przystanek autobusowy, z którego dojedziesz do Jerozolimy czy Tel Avivu, to El Al Junction. Jest poza terenem lotniska i trzeba do niego dojechać (ok. 15 minut) wahadłową linią numer 5. Rozkład i połączenia można sprawdzić na stronie przewoźnika autokarowego Egged Bus. Jeżeli jednak przylatujesz w trakcie szabatu (zachód słońca w piątek – zachód słońca w sobotę), to możesz wziąć taksówkę sprzed terminalu (ok. 120 NIS) albo pojechać zarezerwowanym wcześniej shuttle busem (ok. 70 NIS). Można także wypożyczyć auto.
Lotnisko Ovda. Znajduje się na środku pustyni, więc po prostu trzeba się z niego szybko wydostać. Z lotniska pasażerów zabierają busy Eilatshuttle (bilet ok. 8 USD) i taksówki (ok. 20 USD). Najtańsza i naszym zdaniem najlepsza opcja to autobus linii 282 Egged. Rozkład jest dostosowany do lotów, autobusy przyjeżdżają na każdy samolot, a bilet w jedną stronę kosztuje 25 NIS. Autobusy kursują przez cały tydzień, również w szabat. Na pewno nie zabraknie dla Ciebie miejsca – kiedy zapełni się jeden autobus – na parkingu czekają kolejne, które zabierają wszystkich chętnych pasażerów. Na lotnisku nie ma wypożyczalni samochodów – znajdziesz je dopiero w centrum Eilatu.
5. Wypożyczenie samochodu
Wypożyczelnie są przy lotnisku Ben Guriona i w większych miastach. Zarówno lokalne izraelskie, jak i międzynarodowe (Rental Cars, Hertz). Jazda po Izraelu nie sprawia żadnych problemów, drogi są w dobrym stanie, jeździ się po prawej stronie, są także autostrady. W niektórych miejscach natkniesz się na posterunki wojskowe na drodze, ale nie powinno Cię to przerażać. W najgorszym wypadku zapytają kto, po co i dokąd, w najlepszym trzeba będzie trochę zwolnić. W wypożyczalni upewnij się co do miejsc, do których NIE możesz wjechać, najczęściej są to tereny Autonomii. Dlatego, żeby uniknąć kłopotów, nawet jeśli wypożyczasz samochód, zostaw go na parkingu, a do Betlejem czy do Jerycha wybierz się arabskim autobusem.
6. Komunikacja publiczna
Cały kraj pokrywa sieć linii autobusowych Egged Bus. Można się nimi dostać właściwie do każdego miejsca w kraju. Bilety kupisz na dworcu lub u kierowcy. Są także pociągi, ale liczba linii jest znacznie uboższa. Mapę kolei znajdziesz tutaj: (KLIK). W większości pociągów przy fotelach są gniazdka, a na pokładzie WiFi. Uwaga! Komunikacja publiczna nie jeździ w szabat. Wtedy pozostają minibusiki sherutim, jakie znasz z innych krajów, jako rosyjskie marszrutki czy afrykańskie dalla dalla. W Tel Avivie jeżdżą miejskie autobusy i minibusiki sherutim, w Jerozolimie dodatkowo tramwaje. W Tel Avivie jest także rozbudowana sieć rowerów miejskich, cennik znajdziesz tutaj: (KLIK)
7. Waluta
Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy szekel izraelski – NIS lub ILS, który dzieli się na 100 agorot. Przelicznik jest łatwy i wynosi mniej więcej 1 NIS = 1 PLN. Dobrze jest kupić przynajmniej trochę szekli na początek jeszcze w Polsce, bo na miejscu może być problem ze znalezieniem kantoru akceptującego polską walutę. Można również przylecieć z dolarami lub euro. Trzeba tylko uważać na dwie rzeczy – na przelicznik (wiadomo, lotnisko, hotel i turystyczne atrakcje to nienajlepsze miejsca na wymienianie waluty) oraz na prowizję, jaką niektóre z punktów wymiany walut doliczają do każdej transakcji. W większości miejsc bez problemu akceptowane są karty debetowe i kredytowe (poza bazarami czy autobusami).
8. Ceny
Są ok. 1,5-2 razy wyższe niż w Polsce. Więc przygotuj się, że falafla na starym mieście w Jerozolimie kupisz za 20 szekli. Ale już w dzielnicy ortodoksyjnej Mea Shearim, w falaflowni dla miejscowych będzie kosztował 9 szekli.
Sok ze świeżo wyciskanych granatów – 14-17 szekli.
Hummus 200 g. – 16-18 szekli.
Puszka piwa w sklepie – 8-12 szekli.
Butelka wina – 30-40 szekli.
Tańsze produkty kupisz w dużych supermarketach na obrzeżach miast. Okazyjne zakupy, również spożywcze, można też zrobić na targu HaCarmel w Tel Avivie.
Taniej będzie również w częściach arabskich, gdzie za jeszcze ciepłą, wyrabianą w miejscowej piekarni pitę zapłacisz 1 NIS.
9. Telefony i Wi-Fi
Jeśli chodzi o ładowarki, to nie potrzeba przejściówek, jest tak samo, jak w Polsce. Internet bezprzewodowy jest dostępny w zdecydowanej większości restauracji i hoteli, a także w mieście (np. w centrum Tel Awiwu i Jerozolimy). Warto z tego korzystać, bo ceny roamingu polskich sieci są bardzo wysokie.
10. Hotele
W Izraelu znajdziesz zarówno luksusowe hotele jak i tanie hostele. Taniej zawsze będzie w częściach arabskich. Na przykład tańsze noclegi niż w Jerozolimie znajdziesz w odległym o kilka kilometrów Betlejem. Można szukać noclegów przez booking.com, trivago, airbnb czy hostelworld, a w mniejszych miejscowościach po prostu popytać lokalsów. Interesującą opcją jest nocleg przy klasztorach w miejscach świętych, albo w domach prowadzonych przez polskie siostry. My w Jerozolimie ostatnio nocujemy zawsze w sercu Starego Miasta, w plątaninie uliczek 2 minuty od Bazyliki Grobu, w Hostelu Citadel, który ma na dachu taras z widokiem na starówkę, Złotą Kopułę i Górę Oliwną. Warunki są jak dla Krzyżowców, ale atmosfera jak nigdzie na świecie.
7 komentarzy
Taka podróż to moje małe marzenie 🙂 Jeżeli w końcu się uda, to na pewno skorzystam z Waszych rad. Pozdrowionka!
Na pewno się uda. Uściski dla Ciebie!
Izrael jest na wyciągnięcie ręki. Za lot płacimy 39 zł w tę i 39 zł z powrotem
To prawda. To zasługa tego, że poza wysokim sezonem rząd Izraela wspiera tanich przewoźników. A właśnie poza sezonem Izrael jest super – jest ciepło, a nie ma takich tłumów.
Świetny wpis i cenne informacje! 🙂 Orientujesz się może, czy wypożyczalnie samochodów na lotnisku Ben Gurion sa czynne całą dobę, nawet w czasie szabatu? Przylatujemy w piatek wieczór o 19, chcemy wypożyczyć samochód i nigdzie nie możemy znaleźć potwierdzonej informacji, czy da się go wypożyczyć późnym wieczorem i to jeszcze w szabacie. Z góry dziękuję za odpowiedź, Magda 🙂
Dzięki! Cieszę się, że się przydaje 🙂
Jeśli chodzi o wypożyczalnie samochodów na Ben Gurionie to zależy od firmy – są takie, które działają w piątek tylko do 12, a potem odbierasz auto na zasadzie wypożyczenia poza godzinami pracy i jest za to ekstra opłata. Ale są też takie, których oddziały na lotnisku są czynne 24h/dobę niezależnie od szabatu. Także to w zależności od tego, jaką firmę wybierzecie.
Hej 🙂
Planujemy wyjazd do Tel Avivu, kupiliśmy już bilety lotnicze – nie wiedząc, że lądując w sobotę o 20:00 będziemy mieli taki problem z dojazdem. Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi czy o tej porze, z lotniska Ben Gurion dostaniemy się całkiem tanim kosztem do Tel Avivu. Oczywiście sprawdziliśmy już stronę Israel Railways i tego dnia nie ma żadnych odjazdów, mimo, że w internecie piszą, że pociągi jeżdżą normalnie o tej porze bo szabat kończy się w okolicach 18:00-18:30. Czy mogłabyś nam jakoś pomóc?