Home Materiały Partnerów Planujesz zakup klocków na prezent? Przeczytaj zanim wybierzesz

Planujesz zakup klocków na prezent? Przeczytaj zanim wybierzesz

by Magda Pinkwart

Klocki stanowią idealny prezent zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, ponieważ uczą cierpliwości i koncentracji, a także rozwijają intelekt, wyobraźnię oraz sprawność manualną. Na sklepowych półkach możemy obecnie znaleźć całą gamę przeróżnych klocków, dlatego też, aby dokonać właściwego wyboru, powinniśmy nieco bliżej przyjrzeć się ich rodzajom.

Klocki drewniane
Drewniane klocki są bardzo chętnie wybierane przez rodziców, ponieważ bardzo dobrze rozwijają wyobraźnię dziecka, a także pomagają mu rozpoznawać figury geometryczne oraz kolory. Dzięki nim dzieci mogą konstruować różnego rodzaju budowle, co w istotny sposób wpływa na ich rozwój. Pomimo tego, iż są znacznie cięższe od kloców plastikowych, to jednak mają wiele zalet. Idealnie sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, ponieważ wspierają ich edukację, wspomagając naukę liczenia, a także kojarzenia i utrwalania cyferek oraz liter. Dzięki temu, że są wykonane z naturalnego materiału, to nie zawierają w sobie żadnych substancji chemicznych, przez co są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że klocki drewniane są trwalsze od klocków plastikowych, dlatego też przez długi czas będą z pewnością dobrze służyły Twojemu dziecku.

Klocki wafle
Jeśli zależy nam na zapewnieniu dziecku zabawy na dłuższy czas, świetnym wyborem mogą być tzw. klocki wafle, które łączą w sobie elementy klocków konstrukcyjnych oraz edukacyjnych. Klocki te charakteryzują się dosyć specyficznym kształtem, dzięki czemu można je ze sobą łączyć, tworząc różnego rodzaju konstrukcje. Polecane są w szczególności tym dzieciom, które dopiero co wchodzą w etap rozwoju zdolności konstruktorskich oraz manualnych. Czym jeszcze odznaczają się takie klocki? Dzięki nim dziecko może wznosić nie tylko pojedyncze budowle, ale również całe miasta, które z pewnością posłużą mu następnie do długiej zabawy.

Klocki edukacyjne
Wśród specjalistów od rozwoju dzieci największym uznaniem cieszą się klocki edukacyjne, ponieważ wspomagają rozwijanie kompetencji społecznych, a także uczą współpracy, z którą wiele osób ma niestety spory problem. Dzięki nim dzieci mogą poznawać nie tylko kolory oraz kształty, ale również różnego rodzaju dźwięki i faktury. Oprócz tego wspomagają naukę liczenia, a także poruszania się w przestrzeni. W zależności od stopnia zaawansowania mogą być przeznaczone zarówno dla młodszych, jak i dla nieco starszych dzieciaków.

Klocki konstrukcyjne
Klocki te zaliczane są do grupy klocków edukacyjnych, a co najważniejsze dzieciaki wprost za nimi przepadają. Mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z takich materiałów jak plastik oraz metal. Dzięki nim możesz zapewnić swojemu dziecku wszechstronny rozwój. Mają wiele zalet, ponieważ uczą precyzji, koordynacji, logicznego myślenia, planowania, analizowania i realizacji projektu, a także rozwijają wyobraźnię (można dzięki nim projektować różne konstrukcje). Dzięki nim dziecko może poznawać podstawy takich dziedzin jak matematyka, fizyka, a nawet mechanika (klocki takie można bowiem wprawić w ruch, jednak wymaga to dodatkowych zdolności). Zobacz klocki konstrukcyjne na Allegro.

Klocki magnetyczne
Klocki magnetyczne mają wbudowane specjalne magnesy, dzięki którym można je ze sobą łączyć, tworząc różnego rodzaju konstrukcje (budowle, pojazdy oraz figury) nawet te bardzo skomplikowane. Przeznaczone są zarówno dla młodszych dzieci (od 3 roku życia), jak i dla tych nieco starszych. Zapewniają one dzieciom przede wszystkim dobrą zabawę, jednak umożliwiają również poznanie zasad działania magnesu. Mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno z plastiku, jak i z drewna, przy czym należy tutaj mieć świadomość tego, iż te drewniane charakteryzują się większą wytrzymałością, dzięki czemu przez długie lata będą dobrze służyły każdemu dziecku. Klocki magnetyczne pomagają pobudzić kreatywność, koordynację wzrokową i wyobraźnię (zwłaszcza tę przestrzenną, jednak wówczas warto sięgnąć po klocki magnetyczne 3d), uczą samozaparcia, działają antystresowo i stanowią świetny wstęp do nauki geometrii oraz matematyki.

fot: materiały partnera

Related Articles

Leave a Comment