Dodatkowe ubezpieczenie autocasco poszerza zakres ochrony. Właściciel otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela na naprawę samochodu nawet wtedy, kiedy to on będzie sprawcą wypadku. W jakich jeszcze sytuacjach pomocne będzie autocasco? Czy w ramach polisy AC można liczyć na odszkodowanie za aparat fotograficzny i smartfona, które są przewożone w pojeździe? Dowiedz się więcej o tym dodatkowym ubezpieczeniu!
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów mogą zdecydować się na dodatkowe autocasco, assistance i NNW. W tym artykule zajmiemy się dokładniej tym pierwszym. Natomiast więcej informacji o assistance znajdziesz na ubezpieczenie assistance na mubi.pl.
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu
Podczas wypadku drogowego uszkodzeniu lub zniszczeniu ulega nie tylko samochód, ale również rzeczy w nim bądź na nim przewożone. Czy ubezpieczenie autocasco wypłaci szkody za ich zniszczenie? Okazuje się, że tak – choć trzeba podkreślić, że nie za wszystkie! Większość ubezpieczyciele wymienia przedmioty, które podlegają ochronie. Gdzie znaleźć informacje na ten temat?
Przed wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia zawsze warto zapoznać się z jego warunkami, które zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam znajdziemy listę przedmiotów przewożonych w samochodzie, które podlegają ochronie.
Większość ubezpieczycieli uznaje za bagaż, który podlega ochronie, portfel razem ze znajdującymi się w nim pieniędzmi, papierami wartościowymi, dokumentami oraz biletami. Dotyczy to także zniszczenia i utraty teczki lub innego rodzaju torby.
W samochodzie może znaleźć się także wózek lub fotelik dla dziecka – są to drogie rzeczy, które objęte są także ochroną w ramach autocasco. Tu warto podkreślić, że po nawet niewielkie stłuczce producenci fotelików samochodowych zalecają ich wymianę! Urządzenia te mają za zadanie przyjąć siłę uderzenia, co może uszkodzić ich konstrukcje.
Ubezpieczyciele za bagaż uznają także sprzęt rehabilitacyjny czy chodziki, a także rowery i inny sprzęt sportowy – na przykład narty czy deskę snowboardową. Właściciel otrzyma odszkodowania również za zniszczone instrumenty muzyczne, okulary czy walizki.
Na koniec warto wspomnieć o sprzęcie elektronicznym. Oczywiście za jego zniszczenie lub uszkodzenie również otrzymamy odszkodowania. Mowa tutaj zarówno o aparatach fotograficznych, kamerach, jak i telefonach, laptopach i nawigacji samochodowej.
Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczyciele nie wymieniają na przykład ubrań. Jeśli otrzymamy odszkodowanie za walizkę, to zapakowane w niej swetry, spodnie i koszule nie podlegają ochronie. Podobnie sytuacja wygląda z książkami.
Zajrzyj do OWU!
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, co przekłada się między innymi na to, że jego warunki są takie same bez względu, u którego ubezpieczyciela zostanie wykupione. W przypadku autocasco sprawa wygląda inaczej – każda firma ubezpieczeniowa ustala zakres, wyłączenia i obowiązki (oczywiście w ramach obowiązującego prawa).
Wszystkie informacje na temat ubezpieczenia zawarte są w OWU, dlatego warto sięgnąć po ten dokument przed wyborem konkretnego ubezpieczenia – ubezpieczyciele oferują różne warianty polisy AC – ale także po powstaniu szkody, by przypomnieć sobie, za które uszkodzone przedmioty można otrzymać odszkodowanie.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie sprzętu osobistego lub bagażu w formie płatnego dodatku. Z kolei Proama czy Generali zapewnia taką ochronę za darmo, tym kierowcom, którzy nie powodują szkód. Warto także zwrócić uwagę, że ubezpieczyciele określają maksymalną kwotę, która ogranicza ich odpowiedzialność
Zakres ochronu ubezpieczenia AC
Ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wskazują, jakie sytuacje objęte są ochroną ubezpieczeniową. Czy dotyczą one tylko zderzenia pojazdów? A może właściciel pojazdu może liczyć na ochronę także w przypadku innych zdarzeń?
Zakres ochrony ubezpieczenia AC obejmuje po pierwsze zderzenia pojazdów. Jednocześnie ubezpieczony może liczyć na odszkodowania za uszkodzenia powstałe w wyniku zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu. Także zniszczenia spowodowane przez siły przyrody (powódź, pożar) objęte są ochroną. Należy dodać do tego kradzież z włamaniem i nagłe działanie czynników termicznych lub chemicznych – wylicza Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.
Ile ubezpieczony ma czasu na zgłoszenie uszkodzenia bagażu lub przedmiotów osobistych? Zazwyczaj jest na to 3 dni od dnia zdarzenia. W przypadku kradzieży należy ją także zgłosić na policje. Obowiązkiem osoby ubezpieczonej jest sporządzenie listy utraconych rzeczy – trzeba określić ich liczbę i wartość. W przypadku, kiedy firma ubezpieczeniowa zaakceptuje zestawienie, odszkodowania zostanie wypłacone w ciągu 30 dni.
O ubezpieczeniu autocasco powinni pomyśleć w szczególności kierowcy nowych lub paroletnich samochodów. Najlepiej kupić je w pakiecie z OC, po wcześniejszym porównaniu różnych ofert w porównywarce Mubi!