Home Materiały Partnerów Trekkingowy niezbędnik

Trekkingowy niezbędnik

by Magda Pinkwart

Trekking cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Choć siedzący tryb życia niejako na stałe wpisał się do naszej codzienności, to jednak wiele osób wciąż wykazuje silną potrzebę spożytkowania energii w ruchu i poruszania się. Chodzenie po górach jest idealnym wyjściem. Choć zadanie to jest dość męczące, to jednak nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Ponadto, wysiłek zrekompensują piękne widoki na trasie.

Co to jest trekking?

Z definicji jasno wynika, iż trekking to wielodniowe górskie wędrówki w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. W ramy te wpisuje się więc kilkudniowy wypad połączony z biwakowaniem. W Polsce mianem trekkingu bardzo często mylnie określa się każdy wypad w góry. Ostatecznie nie ma w tym jednak nic złego. Wszak nie chodzi przecież o definicję, a o podjęcie aktywności fizycznej. 

Zalety trekkingu

Korzyści wynikających z tej aktywności nie sposób zliczyć. Najważniejsze zalety charakterystyczne dla trekkingu to:

 • uniwersalność – jest to wyjątkowo przystępna forma spędzania wolnego czasu, która sprawdzi się niezależnie od wieku. Wystarczy jedynie dobrać długość i rodzaj trasy adekwatnie do możliwości uczestników,  
 • bliskość natury – nie ma nic piękniejszego w trekkingu niż fakt bliskiego obcowania z naturą. Wycieczki tego rodzaju pozwalają odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu, 
 • piękne krajobrazy – podczas trekkingu można podziwiać piękne widoki i krajobrazy, które nie zostały zburzone przez ingerencję człowieka, 
 • trening charakteru – trekking pozwala sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Radzenie sobie w nieznanym otoczeniu, bez udogodnień dostępnych na co dzień, to nie lada wyzwanie, 
 • możliwość rozwoju – wędrówki są wciągające, ponieważ wraz ze wzrostem umiejętności można zdobywać coraz wyższe szczyty i osiągać to, co jeszcze do niedawna pozostawało wyłącznie w sferze marzeń, 
 • satysfakcja – każdy zdobyty szczyt to gwarancja dumy i satysfakcji. 
trekking w górach

Wyprawa trekkingowa to świetny pomysł na aktywny wypoczynek na łonie natury. Zapierające dech w piersiach widoki, a także przygody przeżywane podczas wędrówki sprawią, że będzie to niezapomniane przeżycie, nie tylko dla osób przemierzających szlaki samotnie, ale i dla całych rodzin. Należy jednak zachować rozsądek i pamiętać o tym, że góry to miejsce, do którego trzeba podchodzić z szacunkiem. Pamiętajmy więc o stosownym prowiancie oraz stroju.

Niezbędne rzeczy, bez których nie można wyruszyć na wyprawę

Każdy entuzjasta górskiego trekkingu przed swoją pierwszą wędrówką powinien zadbać o dobór odpowiedniego sprzętu trekkingowego. Na liście zakupów bezwzględnie nie może zabraknąć następujących pozycji:

 • buty trekkingowe – ten element garderoby nie może być przypadkowy. Dokonując wyboru najlepiej stawiać na buty nieco luźniejsze. Po pierwsze bardzo często do tego typu obuwia zakłada się grubsze skarpety, a poza tym w trakcie długotrwałego wysiłku stopy zaczną puchnąć. Buty do trekkingu powinny być wyposażone w membranę, czyli dodatkową powłokę chroniącą przed przemakaniem i dostawaniem się wody do środka obuwia. 
 • odzież – podczas górskich wypraw trzeba zadbać także o stosowny ubiór. W zimę koniecznie trzeba wyposażyć się w kurtkę, która będzie chronić przed wiatrem, zimnem i przemakaniem. Koniecznie trzeba także zaopatrzyć się w polar, oddychające spodnie i specjalną bieliznę. 
 • rzeczy do spania (namiot, śpiwór, mata) – każda z tych rzeczy powinna charakteryzować się wysoką jakością i wytrzymałością. Dokonując wyboru warto mieć również na uwadze dwa najważniejsze parametry – wagę i rozmiar. Wszystkie te rzeczy nie powinny być zbyt ciężkie i nieporęczne, ponieważ będzie trzeba nosić je przez całą wędrówkę. 
 • latarki czołowe – latarki tego typu powinny generować światło białe i czerwone. Warto rozważyć także wybór produktów generujących światło w kolorze zielonym, zwłaszcza jeśli wędrówka dotyczy miejsc odludnych. Dzięki temu będzie można podglądać zwierzęta nocą. 
 • apteczka podróżna – ten element wyposażenia to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego nie może jej zabraknąć w górskim plecaku. 
 • środki higieny – z dala od cywilizacji przydadzą się produkty, które nie wymagają użycia zbyt dużej ilości wody. W tej materii świetnie sprawdzą się mydła i szampony w płatkach, żele dezynfekujące i chusteczki nawilżane. 
trekking buty

Trekking to forma aktywności, która spodoba się nie tylko miłośnikom gór, ale i wszystkim osobom pragnącym zdobywać nowe doświadczenia. Jedyne wymagania to odpowiedni sprzęt, pozwalający na pokonanie wielu kilometrów, dobrze przygotowana trasa, dostosowana do indywidualnych możliwości, a przede wszystkim chęci. Bez względu na to, czy wyprawa odbędzie się w Polsce, czy za granicą można mieć pewność, że będzie to niesamowite doznanie dla każdego uczestnika wyprawy.

Related Articles

Leave a Comment