Malmö, trzecie co do wielkości miasto Szwecji, z powodzeniem łączy wielowiekową historię z nowoczesnością. I ma wiele atrakcji na rodzinny weekend.
Gamla Staden (Stare Miasto) to zabytkowe kamienice i brukowane uliczki. Nowatorską architekturę zobaczysz w przebudowanym nabrzeżu Västra Hamnen. Nowoczesne cuda inżynierii – najwyższy budynek w Skandynawii i najdłuższy most w Europie – górują nad cieśniną Sund, w której Szwedzi urządzają sobie kąpiele w lodowatej wodzie, niezależnie od pory roku.
Dojazd do Malmö
Do Malmö możesz dotrzeć z dwóch lotnisk – w Malmö lub Kopenhadze. Z Kopenhagi do Malmö dojedziesz pociągiem lub autobusem przez najdłuższy most w Europie (i do niedawna najdłuższy na świecie) – Øresundsbron nad cieśniną Sund. Sam przejazd jest atrakcją – zwłaszcza dla dzieci. Cała przeprawa liczy niemal 16 kilometrów długości. W jej skład wchodzi most o długości 7845 m, sztuczna wyspa o długości 4050 m oraz tunel o długości 3510 m.
Chcesz połączyć wyjazd do Malmö ze zwiedzaniem Kopenhagi? Sprawdź darmowe atrakcje Kopenhagi:
Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest pociąg. Możesz do niego wsiąść na dworcu głównym w Kopenhadze (Københavns Hovedbanegård, w skrócie København H) to miejsce, z którego odjeżdżają pociągi w różne części Danii i Szwecji, a także te kursujące przez najdłuższy most w Europie do Malmö. Bilety można kupić w kasie na dworcu lub w automatach (po prawej stronie od kas dworcowych). Zabytkowy dworzec z początku XX wieku jest piękny, ale ma bardzo ciasne windy na perony i na poziom ulicy, co jest istotne, gdy podróżujesz z wózkiem. Pociągi do Malmö odjeżdżają także z lotniska, więc jeśli wybierasz się do Szwecji zaraz po przylocie, nie musisz jechać do centrum Kopenhagi. W hali przylotów kupisz bilety w czerwonym automacie oznaczonym: “Bilety do Szwecji”.
Jedzenie
Bardzo popularnym miejscem na spotkania i jedzenie jest Hedvigsdal Vedugn & Vin w Malmö Saluhall przy Gibraltargatan 6 (skrzyżowanie z Neptunigatan). W danych magazynach stworzono bazar, na którym można kupić lokalne produkty i zdrową żywność, albo wybrać się na pyszne lody rzemieślnicze, i na prawdziwą szwedzką pizzę wypiekaną w piecu opalanym drewnem. Tak, tak, szwedzką pizzę. Mąka organiczna jest produkowana lokalnie, a dodatki właściciele Hedvigsdal uprawiają we własnym ogrodzie warzywnym. Wili bezpiecznie wybrał klasyczną Margeritę, a my zdecydowaliśmy się na eksperyment – specjalność restauracji, czyli pizzę z czerwoną kapustą, cebulą i szczypiorkiem. I – o dziwo – takie połączenie było naprawdę pyszne. Do tego sok jabłkowy i sok z rabarbaru od sadowników ze Skanii.
5 rzeczy, które warto przeżyć w Malmö
1.Spróbuj robaków w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia (Disgusting Food Museum), Kvarteret Caroli, Östergatan 12.
Spodobała nam się idea muzeum pokazująca, jak bardzo kultura w jakiej się wychowujemy, wpływa na nasz odbiór jedzenia. Ewolucyjną funkcją obrzydzenia jest pomoc w unikaniu chorób i trucizn. A wstręt jest jedną z sześciu podstawowych ludzkich emocji. Ale choć emocje są uniwersalne, pokarmy, które uważamy za obrzydliwe, już nie. I tak – Tajowie uwielbiają smażone w głębokim oleju larwy i śmierdzące owoce – duriany, a Islandczycy zajadają się zgniłym rekinem. Polacy z kolei piją sok z kiszonej kapusty, który również znalazł się na ekspozycji wśród największych obrzydliwości. Na wystawie znajdziesz 80 najbardziej obrzydliwych potraw na świecie. Można je obejrzeć, powąchać, a nawet skosztować. Wilhelm odważył się zjeść śmierdzący ser i duriana, ale nie miał odwagi spróbować robaka. A roczna Lara, widząc, że tata zjada larwy – sama się nimi zajadała. Wszystkie blokady mamy w głowie 🙂
Na wystawie można zobaczyć m.in: Surströmming – sfermentowane śledzie herring ze Szwecji, Cuy – pieczone świnki morskie z Peru, najbardziej zgliwiały ser świata, zgniłe tofu z Chin, hákarla – zgniłego rekina z Islandii czy duriana – śmierdzący jak stare skarpetki owoc z Tajlandii.
2. Spaceruj uliczkami Gamla Staden – Starego Miasta
W centralnym punkcie Gamla Staden (Starego Miasta) jest Stortorget (Rynek) i tętniący życiem Lilli Torget (Mały Rynek). Na brukowanych uliczkach, na parterach domów szachulcowych są klimatyczne kawiarnie i restauracje. Stortorget powstał w XVI wieku na miejscu zburzonego klasztoru, zobaczysz tu ratusz z 1546 roku a w centralnej części placu fontannę i pomnik szwedzkiego króla Karola X Gustawa. Warto wstąpić do kościoła św. Piotra z XIV wieku, wybudowanego w stylu Bałtyckiego Gotyku.
3. Odwiedź Västra hamnen – nowoczesny Port Zachodni
Z kolei Västra hamnen czyli Port Zachodni to nowoczesna część miasta powstała w krajobrazie poprzemysłowym. Teraz w miejscu dawnej stoczni są nowe zabudowania, wśród nich Turning Torso – najwyższy budynek Skandynawii zaprojektowany przez słynnego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. To pierwszy “skręcony wieżowiec” na świecie – od czasu jego wybudowania w 2005 roku powstało ich na całym świecie wiele. Najniższe kondygnacje w stosunku do najwyższych są obrócone o 90 stopni. Budynek ma 190 metrów i 54 piętra i jest razem z mostem Øresundsbron wizytówką Malmö. Z Västra hamnen w kierunku zimnych łaźni nad morzem prowadzi przepiękna promenada ze ścieżką rowerową. Warto wybrać się tu na spacer.
4. Zdobądź zamek Malmöhus, Malmöhusvägen 6
To najstarszy w Skandynawii zachowany renesansowy zamek. Pierwsza warownia powstała w tym miejscu w 1434 roku na polecenie Eryka Pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii (w tamtych czasach było to zjednoczone królestwo). Zamek miał znaczenie strategiczne, kontrolowano z niego statki przepływające przez cieśninę Sund. Potem warownia była rozbudowywana przez kolejnych władców. Budynek na wyspie, otoczony fosą przez wieki służył także jako spichlerz, arsenał szwedzkiej armii czy więzienie. Dziś mieści się tu muzeum miejskie Malmö Museer.
5. Wskocz z sauny do zimnego morza w Łaźniach Ribersborgs Kallbadhus
Ribersborgs Kallbadhus czyli Zimny Dom Kąpielowy, znajduje się na końcu długiego molo wybiegającego w wody cieśniny Öresund między Szwecją a Danią. Przed wejściem na molo jest teren rekreacyjny z placem zabaw, a z samego deptaka roztacza się niesamowity widok na morze, z jednej strony na most Öresund, który łączy dwa kraje, a z drugiej najwyższy w Skandynawii wieżowiec Twisted Torso. Kallbadhus, zbudowany w 1898 roku, to kompleks łaźni oraz niepodgrzewanych basenów i zejście do otwartego morza, w którym można kąpać się przez cały rok. Choć zimą jest naprawdę zimno, chętnych nie brakuje. Prosto z gorącej sauny Szwedzi wskakują do lodowatej wody. Tak zahartowane są nawet małe dzieci, które, niezależnie od temperatury, skaczą do morza jak śledzie. W Ribersborgs można posiedzieć w saunie z widokiem na stalowoszare fale, a następnie wyjść na zewnątrz, aby popływać w lodowatym morzu. To świetna dawka energii i endorfin, lepsza niż najmocniejsza kawa. Ale kawę czy herbatę a nawet grzańca, też można wypić po wrażeniach w kawiarni w obiekcie.
Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!
4 komentarze
[…] Najobrzydliwe potrawy świata? Są rzeczy straszniejsze niż kompot z suszu. Można znaleźć jedzenie bardziej przerażające niżhiszpańskie “Ostrygi z Rocky Mountain” (bycze klejnoty), nadziewany wielbłąd u Beduinów, chińskie kacze ozorki, meksykańskie scamoles (larwy dużych mrówek), kopi luwak ( kawa z odchodów), koniki morskie na patyku, śmierdzący owoc durian, angielskie węgorze w galarecie czy chociażby polska kaszanka. Oto lista najbardziej ekstremalnego lokalnego jedzenia tylko dla odważnych. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o najbardziej ekstremalnym jedzeniu, powinien odwiedzić np. w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w szwedzkim Malmö. […]
[…] Najobrzydliwe potrawy świata? Są rzeczy straszniejsze niż kompot z suszu. W wielu krajach można znaleźć jedzenie bardziej przerażające niż hiszpańskie “Ostrygi z Rocky Mountain” (bycze klejnoty), nadziewany wielbłąd u Beduinów, chińskie kacze ozorki, meksykańskie scamoles (larwy dużych mrówek), kopi luwak (kawa z odchodów), koniki morskie na patyku, śmierdzący owoc durian, angielskie węgorze w galarecie czy chociażby polska kaszanka. Oto lista najbardziej ekstremalnego lokalnego jedzenia tylko dla odważnych. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o najbardziej ekstremalnym jedzeniu, powinien odwiedzić np. w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w szwedzkim Malmö. […]
[…] Najobrzydliwsze potrawy świata? Są rzeczy ohydniejsze niż kompot z suszu. W wielu krajach można znaleźć jedzenie bardziej przerażające niż hiszpańskie “Ostrygi z Rocky Mountain” (bycze klejnoty), nadziewany wielbłąd u Beduinów, chińskie kacze ozorki, meksykańskie scamoles (larwy dużych mrówek), kopi luwak (kawa z odchodów), koniki morskie na patyku, śmierdzący owoc durian, angielskie węgorze w galarecie czy chociażby polska kaszanka. Oto lista najbardziej ekstremalnego lokalnego jedzenia tylko dla odważnych. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o najbardziej ekstremalnym jedzeniu, powinien odwiedzić np. w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w szwedzkim Malmö. […]
[…] Malmö na weekend: 5 rzeczy, które warto zobaczyć w stolicy Skanii 9 lutego 2024 – 11:16 […]