Home Materiały Partnerów Najlepsze źródła termalne w Polsce. Sprawdź, gdzie warto się wybrać po relaks i zdrowie

Najlepsze źródła termalne w Polsce. Sprawdź, gdzie warto się wybrać po relaks i zdrowie

by Magda Pinkwart

Woda termalna to jedna z najcenniejszych substancji występujących na naszej planecie. Co ciekawe, Polska ma jej całkiem spore zasoby, choć do tej pory wykorzystujemy potencjał geotermii tylko w niewielkim stopniu. O dobroczynnym wpływie wody termalnej na organizm można się przekonać podczas wizyty w zasilanym nią kompleksie basenowym. Takich obiektów jest coraz więcej, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze źródła termalne w Polsce. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Właściwości zdrowotne wody termalnej 

Woda termalna jest pozyskiwana z bardzo głębokich pokładów ziemi, a tym samym w pełni chroniona przed zanieczyszczeniami z działalności człowieka (przemysłowej i rolniczej). Na głębokości nawet kilku kilometrów naturalnie podgrzewa ją magma, dzięki czemu woda po wydobyciu na powierzchnię wciąż ma temperaturę kilkudziesięciu stopni Celsjusza i wręcz musi być schładzana, aby można było bezpiecznie napełnić nią baseny termalne.

Co najważniejsze, woda termalna zawiera wszystkie najcenniejsze składniki mineralne, w tym potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń czy sód. Dzięki temu możemy korzystać z jej potencjału zdrowotnego również od zewnątrz.

To warto wiedzieć 

Woda termalna jest składnikiem najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych. 

Z dobroczynnego wpływu wody termalnej ludzkość korzysta od wieków. Istnieją dowody na to, że np. rzymscy legioniści byli kierowani do term w celu zregenerowania się i zaleczenia ran po bitwach. Z kolei w starożytnej Grecji woda termalna była uznawana za naturalne lekarstwo oraz substancję o działaniu odmładzającym.

Dziś mamy naukowe potwierdzenie tego, że woda termalna ma realny, bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm, m.in. w zakresie:

  • łagodzenia bólu i napięcia mięśniowego,
  • łagodzenia dolegliwości reumatycznych,
  • regulowania gospodarki hormonalnej,
  • wspierania odbudowy skóry,
  • przyspieszania metabolizmu,
  • łagodzenia stresu,
  • stymulowania mózgu do produkcji większej ilości serotoniny,
  • wyrównywania kolorytu skóry,
  • detoksykacji organizmu.

Kąpiele w wodzie termalnej mogą stanowić formę terapii pourazowej oraz pooperacyjnej. Szczególnie dobrze sprawdzają się w ramach rehabilitacji kontuzji ortopedycznych. Nie zapominajmy również o znakomitym wpływie wody termalnej na ludzką skórę – dlatego kąpiele termalne zaleca się osobom cierpiącym na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy zmagającym się z trądzikiem.

Najlepsze źródła termalne w Polsce są na Podhalu 

Tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli planujesz po raz pierwszy wybrać się na termy i celujesz w najlepsze źródła wody, to kieruj się na Podhale. Na południu Polski znajdują się olbrzymie złoża wody termalnej, która w dodatku ma bardzo wysoką jakość.

Nie bez znaczenia jest również to, że właśnie na Podhalu znajduje się najwięcej godnych uwagi kompleksów termalnych zasilanych wodą pozyskiwaną z głębokich źródeł.

Które termy wybrać? Kieruj się tymi kryteriami 

Pierwsza wizyta na termach powinna być niezapomniana, dlatego radzimy postawić na taki kompleks, który cieszy się doskonałymi opiniami dotychczasowych gości. Znajdziesz je na przykład w wyszukiwarce Google.

Wybierając termy na Podhalu zwróć również uwagę na to, jakie atrakcje oferuje dany obiekt. Same baseny wypełnione wodą termalną mogą zaspokoić oczekiwania pary, która chce tylko przez kilka godzin zażyć relaksu. Gorzej z rodzinami z dziećmi – najmłodsi goście szybko zaczną się nudzić, dlatego z myślą o nich dobrze będzie postawić na termy ze strefą dla dzieci i młodzieży (zjeżdżalnie, płytkie baseny i brodziki dla maluszków).

Kolejnym kryterium wyboru powinna być okolica term. To ważna kwestia zwłaszcza dla osób, które planują nieco dłuższy, na przykład weekendowy pobyt i nie chcą spędzić go w całości w basenach. Pod tym względem szczególnie atrakcyjnie wypadają termy koło Zakopanego, skąd można szybko dostać się np. na tatrzańskie szlaki czy do samego Zakopanego.

Najważniejszym na co należy zwrócić uwagę jest natomiast jakość i skład wody termalnej, od czego w głównej mierze zależą terapeutyczne efekty wizyty na termach. Tutaj naszą rekomendację mają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/), które są zasilane wodą pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, zawierającą aż 28 składników mineralnych, składniki specyficzne, jak siarkowodór i fluorki, a także mającą korzystny bilans jonowy i wysoki stopień mineralizacji (1593,2 mg/dm3).

Nieprzypadkowo Termy BUKOVINA są jednym z najchętniej odwiedzanych kompleksów termalnych w naszym kraju, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/najlepsze-zrodla-termalne-w-polsce-dlaczego-polacy-tak-chetnie-wybieraja-termy-bukovina.

Related Articles

Leave a Comment