Ryga – informacje praktyczne. Zobacz jak dojechać, jak poruszać się po stolicy Łotwy, gdzie spać, gdzie jeść i jakie są najlepsze punkty widokowe w mieście.
RYGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
Jak dojechać do Rygi?
Z Warszawy do Rygi jest niecałe 700 kilometrów, można więc bez problemu dojechać tam samochodem. Dojazd przez Litwę zajmuje ok. 8 godzin. W Rydze zatrzymują się także autobusy Eurolines kursujące na trasie Tallin-Warszawa, do stolicy Łotwy z Warszawy jeździ również Flixbus, podróż zajmuje ok. 10 godzin. Do stolicy Łotwy (RIX) można dolecieć z lotniska Warszawa-Modlin (WMI) bezpośrednim lotem obsługiwanym przez Ryanair. Bilety są tanie (nam udało się kupić za 75 zł od osoby) a lot trwa godzinę i 15 minut.
Jak dojechać z lotniska do centrum Rygi?
Lotnisko Lidosta Riga jest oddalone do centrum miasta o około 12 km. Przy wyjściu z terminalu znajduje się postój taksówek, które do centrum jadą ok. 15 min (koszt ok. 10-15 euro, nocny przejazd 20-25 euro). Ok 100 m od wyjścia z lotniska znajduje się krańcowy przystanek autobusowy, z którego odjeżdża linia 22 bezpośrednio do centrum miasta. Autobusy kursują z lotniska od 5.20 do 0:20. Linia autobusowa nr 22 jest jedyną linią, na którą bilet można również kupić nie tylko w automacie, ale także u kierowcy środka transportu. Płatność za bilet odbywa się wyłącznie bankową kartą płatniczą, cena biletu: 2€. Na linii autobusowej nr 22 możliwe jest także korzystanie z pozostałych rodzajów biletów dostępnych w kioskach i automatach.
Bilety komunikacji miejskiej
Bilety 90-minutowe można kupić w biletomacie na przystanku autobusowym za 1,50 euro. Żeby był ważny, bilet kartonikowy należy przyłożyć do czytnika po wejściu do pojazdu. Z biletu 90-minutowego można korzystać przez 90 minut, z możliwością przejazdu dowolną linią tramwajową, trolejbusową lub autobusową (bilet należy zarejestrować każdorazowo przy wjeździe innego pojazdu komunikacji miejskiej. Rejestracji ostatniego biletu można dokonać w 89. minucie od pierwszej rejestracji i jest on ważny aż do miejsca docelowego.
Są także bilety 24-godzinne, 3 i 5-dniowe. Na wszystkie środki transportu w Rydze obowiązują te same bilety. Bilety są czasowe, przesiadkowe, przy każdej przesiadce należy odbić bilet w czytniku w pojeździe. Istnieje także aplikacja na smartfony Rīgas satiksmes koda biļete, gdzie można kupić bilety w formie kodów QR. Wsiadając do pojazdu należy zeskanować kod w czytniku.
Jak poruszać się po mieście?
Wszystkie największe atrakcje miasta znajdują się w odległości spaceru. Do dalszych dzielnic i na lotnisko można dojechać komunikacją miejską, obsługiwaną przez przewoźnika Rīgas satiksme (www.rigassatiksme.lv). Po mieście jeżdżą tramwaje, trolejbusy oraz autobusy. Stare miasto wyłączone jest z ruchu kołowego, jednak autobusy, trolejbusy i tramwaje zatrzymują się na przystankach z każdej strony Starówki. Po Rydze jeżdżą także taksówki, niedrogie przejazdy oferują certyfikowane taksówki bałtyckiego przewoźnika Air Baltic.
Gdzie mieszkać w Rydze?
Na portalach hotelowych jak booking.com czy airbnb znajduje się mnóstwo ofert noclegów w Rydze, zarówno hoteli, hosteli jak i apartamentów w zróżnicowanych cenach. Warto zarezerwować hotel w okolicach Starówki. My zdecydowaliśmy się na hotel Park Inn by Radisson w centrum miasta. Był świetnym punktem wypadowym do zwiedzania Starówki i historycznej drewnianej zabudowy dzielnicy Kalnciema kvartāls czy spacerów po okolicznych parkach.
Gdzie jeść w Rydze?
Na Starym Mieście i w dzielnicy Art Nouveau jest mnóstwo restauracji i kawiarni na wysokim europejskim poziomie. My odwiedziliśmy kilka z nich. Doskonałe jedzenie ze świeżych składników znaleźliśmy w klimatycznej piwnicy Vecmeita ar kaķi (Mazā Pils iela 1, na przeciwko zamku). Próbowaliśmy tam stek z łososia, zupę rybną i śledzie. Wpadliśmy także na burgery do znakomitej stekowni Chef’s Corner (Jeruzalemes iela 5) w dzielnicy Art Nouveu. Koncept restauracji, przestronne wnętrza, sposób podania potraw i serwis mają tu na najwyższym poziomie i są świetnym uzupełnieniem jakości jedzenia. Menu dzieli się na produkty „z pola”– steki, burgery, tatary; a także „z morza” – ryby i owoce morza. Polecamy autorskie burgery, którymi zajadały się nawet nasze dzieci.
Nie spróbowaliśmy niestety jedzenia w słynnej restauracji 3 pavāru restorāns (na Starówce, przy Torņa iela 4), bo nie mieliśmy rezerwacji a w środku wszystkie stoliki były zajęte. Kiedy powiedzieliśmy, że usiądziemy przy stolikach pod parasolami na zewnątrz, zresztą z pięknym widokiem na mury obronne, manager był niesympatyczny, mówił, że nie obsłuży nas na zewnątrz bo na pewno będzie padać i w ogóle zrobiło się niefajnie. W końcu zgodził się, żebyśmy wzięli tylko napoje, więc zamówiliśmy soki i posiedzieliśmy na tarasie restauracji. Oczywiście nie padało. Po tym, nawet gdyby był stolik, to zwyczajnie nie wrócilibyśmy tam z uwagi na niemiłą atmosferę. Czasem topowa lokalizacja i jedzenie to za mało, gdy brakuje zwyczajnej sympatii dla gości. Z tańszych lokali możemy polecić pizzerię naprzeciwko Biblioteki Narodowej Łotwy (Kuģu iela 11) a także restauracje i bary w food court na piętrze hali targowej targu Āgenskalns. Jest tam kuchnia lokalna, ukraińska, europejska, duży wybór pysznych rzeczy w rozsądnych cenach. Ciekawą atrakcją turystyczną jest średniowieczna restauracja Rozengrāls (Rozena iela, koło katedry), gdzie w piwnicy z 1293 roku, przy świetle pochodni, podawane są dania według średniowiecznych przepisów.
Co zobaczyć? Ryga i jej największe atrakcje
Licząca około 700 tysięcy mieszkańców Ryga jest największym miastem w krajach bałtyckich. Jednak najciekawsze miejsca w mieście są położone bardzo blisko siebie. Historyczne stare miasto ma niecały kilometr kwadratowy powierzchni. Przed zwiedzaniem warto wybrać się do Informacji Turystycznej Riga Tourism Information Centre, znajdującej się na parterze Domu Bractwa Czarnogłowych (wejście od placu Rātslaukums) po darmową mapkę i inspirację do zwiedzania.
Najlepsze punkty widokowe w Rydze
Najlepsze punkty widokowe w Rydze to wieża w kościele św. Piotra na Starym Mieście, taras na 11 piętrze w Bibliotece Narodowej Łotwy oraz taras widokowy w Pałacu Nauki. Ciekawe zdjęcia zamku można także zrobić z mostu Vanšu, panorama miasta ładnie prezentuje się z wody. Godzinne rejsy Riga Panorama Trip: bilety (przez stronę internetową taniej): rivercruises.lv
Wszystkie podane informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu. Warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły zmiany w rozkładach i cennikach.
Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!