Home POLSKAPodróże po Polsce Iwonicz-Zdrój: 5 miejsc wartych odwiedzenia z dzieckiem

Iwonicz-Zdrój: 5 miejsc wartych odwiedzenia z dzieckiem

by Magda Pinkwart

Iwonicz-Zdrój to uzdrowisko w stylu alpejskim, z kilkusetletnią tradycją i zabytkami. Do tego wody zdrojowe, zabiegi spa i widokowe trasy turystyczne.

Moje ulubione miejsca na rodzinny wyjazd to takie, gdzie można wypoczywać aktywnie, a po zwiedzaniu i wędrówkach cieszyć się zabiegami odnowy biologicznej. Dlatego bardzo lubimy całą rodziną odwiedzać polskie uzdrowiska. Ale najważniejsze, żeby w takich miejscach było coś, co zainteresuje dzieci. Podpowiadamy, co ciekawego oferuje dla najmłodszych turystów Iwonicz-Zdrój.

Iwonicz-Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim. Leży w Beskidzie Niskim, na wysokości 380-450 m n.p.m. niedaleko Krosna. Miasto otoczone wzgórzami położone jest w dolinie Iwonickiego Potoku, dzięki czemu ma niezwykły, dobroczynny dla zdrowia mikroklimat. Można tu dojechać samochodem, albo autobusem. Warto się tu wybrać teraz, jesienią, kiedy złocą się lasy jodłowo – bukowe na wzgórzach otaczających miasto. Ale Iwonicz-Zdrój jest piękny o każdej porze roku.

5 miejsc wartych odwiedzenia z dzieckiem w Iwoniczu-Zdroju

1.Park Zdrojowy i tężnie

Odnowiony Park Zdrojowy z podświetlaną fontanną i kompozycjami kwiatowymi to serce uzdrowiska. Fontanna w parku zdrojowym tryska wodą na wiele sposobów, więc mali odkrywcy mogą ją podziwiać i zgadywać skąd wypłynie woda. Wieczorem mieni się kolorami. Na rozwidleniu Alei Naftowej i Alei Wincentego Pola, w miejscu, gdzie szlak prowadzi do lasu w kierunku Góry Przedziwnej, stoją mini tężnie wypełnione tarniną wierzbową. Wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat przesycony cennymi mikroelementami. Można tu usiąść na ławeczce i cieszyć się powietrzem pachnącym solanką. Mikroklimat powstały wokół tężni, dzięki zawartości w aerozolu wodorowęglanów, chlorków, sodu oraz jodków, sprzyja profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, chorób płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i ogólnego wyczerpania. Kilka chwil w tym miejscu przyniesie spokój i wyciszenie. 

2. Źródła Bełkotki

Od tężni ruszamy w górę szlaku turystycznego na Górę Przedziwną. Prowadzi on wzdłuż potoku nad którym stoi kamienny obelisk na cześć hrabiego Karola Załuskiego – odnowiciela uzdrowiska w 1837 roku. Na szlaku spacerowym znajdują się tablice edukacyjne informujące o faunie i florze okolicy. Na końcu znajduje się źródło Bełkotki. Wzięło swą nazwę od dźwięku wydobywających się na powierzchnię wody pęcherzyków gazu ziemnego. Jeśli wsłuchać się w sadzawkę dobiegnie nas delikatny „bełkot” wody. Kiedy wydobywano tu ropę naftową i gaz, odgłosy te były mocniejsze, a woda nawet płonęła! Według legendy do źródełka wpadł piorun i nie może się wydostać, stąd bulgotanie, gaz i płomienie. Nad Bełkotką stoi obelisk poświęcony Wincentemu Polowi – poecie i miłośnikowi Iwonicza.

3. Hejnał i słodkości

W samo południe warto wybrać się do Restauracji Zdrojowej. Możemy tam spróbować miejscowego przysmaku – słynnych małdrzyków iwonickich. Ta lokalna słodkość to rodzaj racucha ze słodkiego twarogu, podawanego z owocami, bitą śmietaną, lodami i czekoladą. Porcje są duże i swobodnie wystarczą na przekąskę po wędrówce na szlaku. O 12 z wieży zegarowej zabytkowego Bazaru (1876-80) płynie hejnał Iwonicza-Zdroju.

Czytaj dalej na następnej stronie…

Related Articles

Leave a Comment