Home Podróże po świecieEuropaWłochy Werona – największe atrakcje miasta Romea i Julii

Werona – największe atrakcje miasta Romea i Julii

by Magda Pinkwart

Werona, to miasto zakochanych. Klejnot historyczny i kulturowy, znany przede wszystkim jako sceneria dramatu „Romeo i Julia” Williama Shakespeare’a. I to właśnie miłość przyciąga tu turystów z całego świata.

Gdyby nie największy, angielski dramaturg, położona w północnej części Włoch nad rzeką Adygą Werona, znana byłaby jedynie jako kolejne w tym regionie miasto o historii sięgającej czasów starożytnych, kiedy to była ważnym ośrodkiem rzymskim. Ślady tego bogatego dziedzictwa można odnaleźć w postaci imponujących zabytków, takich jak Arena di Verona, która dziś służy jako scena dla operowych spektakli.

Bo Werona to miasto pełne życia i kultury. Malownicze uliczki, urocze kawiarnie i tętniące życiem place sprawiają, że każdy spacer staje się podróżą w czasie. Dodając do tego bogate kulinarne doświadczenia, składające się z pysznej kuchni regionalnej i wyśmienitych win, Werona staje się niezapomnianym punktem na mapie podróży każdego miłośnika historii, sztuki i dobrej zabawy. A to, że Romeo i Julia są postaciami fikcyjnymi, nie przeszkadza, by podążać ich śladami. Zwłaszcza, gdy jesteśmy zakochani.

Werona – największe atrakcje miasta Romea i Julii

1. Arena di Verona: To starożytny amfiteatr rzymski jest jedną z najbardziej imponujących budowli w Werony. W świecie muzycznym znana jest głównie z letnich operowych spektakli. Nigdzie indziej monumentalna „Aida” Giuseppe Verdiego nie jest pokazywana z takim rozmachem. Z powodu fantastycznej akustyki, lubią tu występować gwiazdy zarówno muzyki klasycznej, jak i pop. Śpiewał tu Luciano Pavarotti, ale i Eros Ramazotti, sir Paul McCartney, Whitney Houston, czy zespół Pink Floyd. Zbudowany w 30 r n.e. mógł w czasach swojej świetności pomieścić 30.000 widzów spragnionych widoku walk gladiatorów. Dziś widownia jest nieco mniejsza, ale też imponująca – 20.000. Latem odbywa się tu słynny, na cały świat festiwal operowy.

Dom bohaterki sztuki Szekspira

2. Casa di Giulietta (Dom Julii): Legenda o Romeo i Julii jest wiecznie żywa, a fakt, że bohaterowie sztuki Szekspira nigdy nie istnieli, zupełnie nie przeszkadza w odwiedzeniu renesansowej kamienicy, w której jakoby miała mieszkać zakochana dziewczyna. Turystów przyciąga nie tylko słynny balkon, ale także rzeźba Julii, która obiecuje szczęście w miłości tym, którzy ją dotkną. Chętnych na to nigdy nie brakuje. W budynku mieści się ciekawe muzeum, pokazujące wnętrze mieszczańskiego domu z czasów Renesansu.

Główny rynek Werony

3. Piazza delle Erbe: Centralny rynek Werony to miejsce, gdzie można poczuć puls miasta. Otoczony kolorowymi budynkami, znanymi barami i sklepami, jest idealnym miejscem na spacer i odkrywanie lokalnych smakołyków. Od czasów antycznych było tu forum, przy którym mieściły się najważniejsze miejskie instytucje. Zwraca uwagę symbol Wenecji – lew św. Marka, który przypomina, że Werona w Średniowieczu należała do najpotężniejszej, włoskiej republiki.

4. Castelvecchio: Ten gotycki zamek, zbudowany w XIV wieku przez rodzinę Scaligeri, to ikona Werony. Dziś mieści muzeum, które zawiera bogatą kolekcję sztuki, rzeźby i pamiątek historycznych. Przez wieki służył jako główny punkt obronny miasta i reprezentacyjna rezydencja książęca.

Ponte San Pietro

5. Ponte San Pietro: Most św. Piotra to nie tylko techniczne arcydzieło, ale także romantyczne tło dla spacerów. Zbudowany w XIV wieku, by spiąć oba brzegi rzeki Adygi oferuje zapierające dech w piersiach widoki na miasto. W czasie II Wojny Światowej został wysadzony w powietrze przez wycofujące się oddziały niemieckie. Pieczołowicie go odrestaurowano i dziś służy mieszkańcom i turystom.

6. Zamek świętego Piotra: To tu, górująca nad rzeką cytadela, była pierwszym ośrodkiem miejskim Werony. Rzymskie castrum – obóz wojskowy, z czasem otoczono murami i powstały imponujące fortyfikacje. Podczas wojen napoleońskich, zamek mocno ucierpiał. Później Austriacy urządzili tu koszary, a dziś jest muzeum miejskie.

7. Funicular : Kolejka szynowa prowadząca z nad rzeki na wzgórze zamku św. Piotra. Uruchomiono ją w 1941 roku, ale z powodu wojny, po dwóch latach została zamknięta. Otwarto ją ponownie w 2017 roku. Trasa ma 180 metrów długości i wwozi pasażerów na wysokość 55 metrów. Oferuje doskonały widok na miasto.

8. Jedzenie: Werona to kulinarny top włoskiej kuchni. Na dodatek, znajdziemy to coś dobrego na każdą kieszeń. Zimą koniecznie trzeba spróbować lokalny przysmak – pieczone kasztany. A przez cały rok, dostępna jest focaccia, odpowiednik neapolitańskiej pizzy. Bez wątpienia absolutnym hitem są tutejsze lody. Bez skosztowania gelati wizyta w Weronie nie byłaby zaliczona.

.

Werona jest pełna fascynujących miejsc do zwiedzania, a te wymienione powyżej to tylko niektóre z nich. Każda z tych atrakcji oferuje niezapomniane doświadczenia, które pozostaną w pamięci na długo po powrocie do domu.

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

Leave a Comment