Home Podróże po świecieEuropa Gruzja: Monastyr Dżwari – cud na skale

Gruzja: Monastyr Dżwari – cud na skale

by Magda Pinkwart

Monastyr Dżwari, zabytkowy kościółek z VI wieku, stoi na wysokim, skalistym wzgórzu górującym nad dawną stolicą – Mcchetą.

Monastyr Dżwari (z gruzińskiego Klasztor Krzyża) to jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w Gruzji. Jest przykładem idealnej harmonii natury i architektury. Widać go, na skraju stromej skały, z prowadzącej na północ od Tbilisi autostrady – początku Gruzińskiej Drogi Wojennej. Znajduje się na obrzeżach położonej nieco ponad 20 kilometrów od Tbilisi dawnej stolicy i centrum duchowego regionu – Mcchety. Leżąca w widłach rzek Aragwi i Kury dawna metropolia, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji. A górujący nad miastem monastyr Dżwari jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z historycznym kompleksem sakralnym Mcchety. Na zewnątrz wieje silny, kaukaski wiatr, wewnątrz jest już tylko pełna mistycyzmu cisza, niemal dotykalnie przesycona zapachem kadzideł.

Monastyr Dżwari, blog podróżniczy, Mccheta
Monastyr Dżwari. Kakuaski wiatr na skale nad Mcchetą.

Tradycja głosi, że właśnie w tym miejscu zatrzymała się Święta Nino (ok. 268–ok. 335), patronka Gruzji, która swoim działaniem doprowadziła do chrystianizacji kraju w 337 roku. Mistyczka modliła się żarliwie na najwyższym wzniesieniu Mcchety, na którym znajdowała się pogańska świątynia, i pozostawiła na nim drewniany krzyż. Ludzie zaczęli doświadczać w tym miejscu cudów, więc pielgrzymowało tu coraz więcej pątników. Wybudowano kościół, który z czasem stał się ważnym ośrodkiem religijnym. Pozostałości pierwszej świątyni można zobaczyć po północnej stronie dzisiejszej budowli. Obecny kościół powstał w latach 590–605. W późnym średniowieczu kompleks był ufortyfikowany kamiennym murem i bramą, której pozostałości zachowały się do dziś.

Dżwari, monastyr w Gruzji.
Regularna bryła monastyru Dżwari.
Monastyr Dżwari – widok z góry na Mcchetę i rzeki Kurę i Aragwi.
Widok z monastyru Dżwari na Mcchetę i rzeki Kurę i Aragwi.

Była to pierwsza w tej części świata budowla sakralna na planie krzyża greckiego (zaprojektowana zgodnie z zasadami układu centralnego). Monastyr Dżwari służył potem jako wzór przy budowie innych tego rodzaju świątyń. Dziś to unikalny obiekt i jedna z najważniejszych świątyń w kraju. Z uwagi na silne działanie erozji i zaniedbania w procesie konserwacji, monastyr Dżwari umieszczono na liście stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem bezcennych zabytków świata. Wnętrze świątyni jest bardzo ascetyczne. Nie ma tutaj charakterystycznych dla wschodnich obrządków złoceń i bogatych zdobień. Są tylko wielowiekowe, surowe mury, które przypominają o długiej historii chrześcijaństwa. Światło wpada do środka przez wąskie okienka. W półmroku, dymie świec i kadzideł, słychać jedynie szept modlitw i szelest długich, mnisich szat.

Dżwari mnich Gruzja, blog podróżniczy
Mnich w Dżwari pobłogosławił naszego synka.

Kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy monastyr Dżwari, przydarzyła nam się niezwykła historia. Sergiusz podszedł by kupić od drzemiącego w kąciku poważnego, surowego prawosławnego mnicha trzy świeczki, które zapaliliśmy w intencji naszej rodziny. Brodaty duchowny przebudził się i dostrzegł kątem oka naszego rocznego synka. Natychmiast ruszył w naszą stronę. Byliśmy pewni, że zwróci nam uwagę, że nie wolno robić zdjęć, albo ochrzani nas za niewłaściwy strój, albo każe pilnować dziecka. Tymczasem porwał na ręce naszego synka i zaczął czule przemawiać do niego po gruzińsku. Łaskotał Chruczka długą brodą, pokazywał z bliska święte ikony. Przez dobre dziesięć minut wszyscy ze zdziwieniem spoglądali na wesołego mnicha, który zazwyczaj tylko ucisza i karci niesfornych turystów. Chrucz był zachwycony, śmiał się wesoło w głos i ciągnął świątobliwego ojca za siwą brodę. Na koniec duchowny z powagą przekazał mi Chruczka, pocałował go w małą, umorusaną chrupkami kukurydzianymi łapkę, wygłosił do niego słowa błogosławieństwa, które rozumiał tylko on i Wili, i odszedł z powrotem do świeczek i świętych ikon…

 Surowe wnętrze monastyru Dżwari, Gruzja.
Surowe wnętrze monastyru Dżwari.

Dojazd do Dżwari:
Najprościej dotrzeć do Dżwari własnym samochodem. Do Mcchety prowadzi dobra droga, na ostatnim odcinku do monastyru jest już stroma, górska droga gruntowa. Z Tbilisi do Mcchety kursują marszrutki (przystanek na dworcu autobusowym obok stacji metra Didube). Przy wyjściu z metra uważaj na wyłapujących niezorientowanych turystów taksówkarzy proponujących dojazd do Mcchety za wielokrotnie wyższą cenę. Za przejazd marszrutką z Tbilisi do Mcchety zapłacisz 1 GEL od osoby. Z Mcchety do Dżwari możesz złapać wspólną taksówkę lub po prostu okazję, która za drobną opłatą zawiezie cię na szczyt wzgórza.

Dżwari, Gruzja

Przeczytaj inne nasze wpisy z Gruzji na blogu Keep Calm and Travel. Albo wypróbuj przepis na pyszne adżarskie chaczapuri, który przywieźliśmy z naszej podróży.

Related Articles

Leave a Comment