Home Poradnik Obrzydliwe jedzenie na świecie – 10 najgorszych potraw

Obrzydliwe jedzenie na świecie – 10 najgorszych potraw

by Magda Pinkwart
durian tajlandia
Stoisko z durianami, Tajlandia.
durian Obrzydliwe jedzenie na świecie
Obrany owoc duriana.
ciorba de burta rumunia
Flaki z mlekiem, Rumunia.
armenia jedzenie
Armeński Hasz – zupa z chrząstkami.

7. Durian
Słodki Jezu, jak to śmierdzi! Trudno to opisać słowami, ale chyba najbliżej jest mu do woni męskiej szatni po ciężkim meczu, albo mdławego zapach onuc noszonych przez żołnierzy w ciężkim boju. Smród czuć już przez twardą, kolczastą skorupę, dlatego sprzedawcy pracujący przy stoisku z durianami chronią aparat powonienia maseczką, śmierdzące owoce tłuką kijem, żeby sprawdzić czy są dojrzałe i pakują w rękawiczkach. Linie lotnicze wprowadzają zakaz przewożenia durianów w bagażu podręcznym, a hotelarze twierdzą, że jeśli ktoś zje duriana w pokoju, to apartament trzeba wietrzyć przez tydzień. Ale wielbiciele durianów mówią, że ten potworny smród to nic, bo durian smakuje wprost niebiańsko i wart jest wszelkich poświęceń! No cóż. Jak dla mnie jest jak budyń waniliowy z czosnkiem, ale słyszałam od jednej z turystek, że dla niej smakował… jak mysz. Podobno każdy odbiera smak duriana nieco inaczej, zatem nie ma rady – trzeba spróbować samemu.

8. Ciorba de Burta
Jedna z najpopularniejszych zup w Rumunii, danie narodowe, które występuje w prawie każdej restauracji na pierwszym miejscu w menu. Ciorba de Burta przypomina polskie flaczki, ale ze śmietaną. Potrawa przybyła na tereny dzisiejszej Rumunii wraz z elitarnymi oddziałami wojsk Imperium Osmańskiego, które dodawały sobie mocy przed walką wysokokalorycznymi polewkami z żołądków doprawianych miętą i warzywami. Potrawa podawana jest z ostrą papryką do przegryzania i śmietaną. Jeszcze gorsza jest armeńska zupa Hasz. To obrzydliwy wywar z kości, z kością, chrząstkami i szpikiem. Zupę podaje się z dużą ilością czosnku i ostrych papryczek. Tu zobaczysz film na którym Sergiusz poświęca się i je zupę Hasz.

9. Zupa z ptasich gniazd
Serwowane są dwa rodzaje gniazd jadalnych – białe ze śliny jaskółek i ciemne, które oprócz samej śliny, zawierają także wodorosty, muchy i patyki. Jadalne gniazda spotkać można w wielu krajach południowo-wschodniej Azji, m.in. w Wietnamie, Tajlandii, Birmie, Indonezji, Malezji i na Filipinach. Z gniazd przyrządza się bardzo drogą zupę, bogatą w wapń, magnez, potas i żelazo.

10. Zgniły rekin
Fermentowane ryby są cenione na wyspach Owczych i Islandii. Tamtejszym przysmakiem jest hákarl, czyli zgniły rekin, który dojrzewa zakopany w ziemi a następnie suszony. Obrzydliwie śmierdzi moczem, a w smaku przypomina rozpływający się w ustach francuski ser lub mocno posoloną słoninę. Mieszkańcy wyspy używają go jako przekąski, siedząc przed telewizorem i oglądając swój ulubiony serial.

hakarl islandia
Hákarl – zgniły rekin to przysmak na Islandii.

Próbowanie obrzydliwego jedzenie na świecie to sprawdzian odwagi i charakteru, który znacznie lepiej przechodzi mój mąż niż ja. Ale skoro już temat został poruszony, przyznajcie się, co najbardziej obrzydliwego jedliście w podróży? Co polecacie? 😉

Related Articles

1 comment

Tajlandia – kraj tysiąca smaków i zapachów - Read&Fly Magazine 19 czerwca 2022 - 14:32

[…] spróbować słynnego, egzotycznego ulicznego jedzenia. Na straganach piętrzą się błyszczące smażone skorpiony, larwy i chrząszcze, na szczęście tym razem nie widzę pieczonych tarantul, choć i one mają swoich wielbicieli. […]

Reply

Leave a Comment