Home Podróże po świecieEuropa St. Michael’s Mount w Kornwalii – praktyczny przewodnik

St. Michael’s Mount w Kornwalii – praktyczny przewodnik

by Magda Pinkwart

Wszyscy słyszeli o słynnym Mont-Saint-Michel w Normandii. Ale po drugiej stronie kanału, na bliźniaczej wyspie pływowej u wybrzeży Kornwalii, jest również bardzo ciekawy St. Michael’s Mount.

Marzyliśmy o tej podróży od dawna. St. Michael’s Mount to miejsce owiane legendą, które fascynowało ludzi od wczesnego średniowiecza. Według tradycji miał się tu ukazać św. Michał Archanioł. W 1066 roku na wyspę przybyli mnisi z bliźniaczego Mont-Saint-Michel (o naszej wyprawie do Mont-Saint-Michel we Francji pisaliśmy TUTAJ). Do wybudowanego przez nich na szczycie góry kościoła zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi. Miejsce jest tym bardziej niezwykłe, że na wyspę można przejść suchą nogą tyko podczas odpływu. Gdy przychodzi przypływ i przybywa kilka metrów wody, można dostać się na nią tylko łódką.

St. Michael's Mount to ozdoba wybrzeża Kornwalii.
St. Michael’s Mount widziany z portu w Marazion.

Dojazd i orientacja

Dojazd z Londynu (o atrakcjach dla dzieci w Londynie pisaliśmy TUTAJ) do Marazion to ok. 5 godzin podróży, bo zamek leży na samym końcu „ogona” Kornwalii. W miasteczku Marazion niedaleko przeprawy są parkingi, w sezonie turystycznym bardzo zatłoczone. Przy głównym placu znajdują się pensjonaty, restauracje i darmowa toaleta. Obok jest zejście na nabrzeże, z którego odpływają łódki turystyczne.

Grobla prowadząca do zamku na St. Michael's Mount.
Grobla prowadząca do zamku na St. Michaels Mount.

Tak jak średniowieczni pielgrzymi, tak i dziś turyści zmierzający na St. Michael’s Mount muszą stosować się do praw natury. Przed przyjazdem sprawdź godziny przypływów i odpływów, żeby wiedzieć kiedy wybrać się na wycieczkę. Podczas odpływu możesz przejść na wyspę po liczącej 366 metrów grobli. Kiedy nadejdzie przypływ, z nabrzeża w miasteczku Marazion co kilka minut odpływają łodzie turystyczne. Przeprawa kosztuje 2 funty za dorosłego i 1 funta za dziecko. 

Na łódce w drodze na St. Michael's Mount.
Na łódce w drodze na St. Michael’s Mount.

Po dopłynięciu na wyspę przejdź do budynku kas i wybierz rodzaj zwiedzania. Możesz wykupić bilet na sam zamek, do ogrodów, lub bilet łączony zamek+ogrody. My wybraliśmy bilet rodzinny za 40 funtów do zamku i ogrodów. Pełen cennik znajduje się TUTAJ

Za budynkiem kas ścieżka prowadzi przez trawiaste pole ze stolikami, gdzie po zwiedzaniu można urządzić sobie piknik. Potem biegnie ostrzej w górę – to droga na zamek. Trzeba pokonać kilkadziesiąt kamiennych stopni i strome podejście w lesie. Po 5 minutach docieramy na zamek. 

Na górę prowadzą kamienne schody.
Na górę prowadzą kamienne schody.
Podejście pod górę trwa tyko kilka minut.
Podejście pod górę trwa tylko kilka minut.

Zamek – zwiedzanie i atrakcje

Wili od razu przy wejściu dostał książeczkę z zadaniami i komplet naklejek. To świetna zabawa dla małych turystów, bo dzięki niej mają radość z szukania przedmiotów, ciekawostek i poznawania ich historii w każdej z komnat. Do tego doszła jeszcze rywalizacja z innymi dziećmi zbierającymi naklejki i wkrótce po zamku biegała cała gromada kilkuletnich poszukiwaczy skarbów. Przebiegali zamkowe komnaty, taras z zapierającym dech w piersiach widokiem i XV-wieczną kaplicę św. Michała, szukając rozwiązania zagadki. Podziwiali stare księgi w Bibliotece, XVI-wieczne mapy wiszące w Pokoju Map, a także osobliwości, jak mumia kota. Szukali odpowiedzi na pytania w dawnych kufrach podróżnych czy na portretach przodków rodziny St Aubyn, mieszkającej w zamku od XVII wieku. Zamek został wydzierżawiony rodzinie na 999 lat, a udostępniany jest  zwiedzającym we współpracy z brytyjskim National Trust.

Zamek jest pod opieką brytyjskiego National Trust.
Zamek jest pod opieką brytyjskiego National Trust.
Na dziedzińcu zamkowym stoją działa.
Na dziedzińcu zamkowym stoją działa.

Osobnym wątkiem w zamku jest rodzina królewska, która nieraz odwiedzała ten jeden z największych zabytków Wielkiej Brytanii. Można podziwiać komnatę w której zatrzymała się Królowa Wiktoria podczas swojej niezapowiedzianej wizyty w 1846 roku, a także oglądać zdjęcia upamiętniające wizytę Królowej Elżbiety oraz Księcia Karola i Camilli w 2013 roku.

Zwiedzanie komnat zamkowych.
Zwiedzanie komnat zamkowych.
Portrety przodków.
Portrety przodków.
Najstarsza część czyli kościół.
Najstarsza część czyli kościół.
Figura przedstawiająca patrona, św. Michała Archanioła.
Figura przedstawiająca patrona, św. Michała Archanioła.

Z ekspozycji można dowiedzieć się także o historii zamku, który był obiektem kilku bitew i oblężeń. W 1193 roku twierdza została przejęta podstępem, gdy napastnicy przebrali się za pielgrzymów. A podczas Wojny Dwóch Róż w 1473 roku była oblężona przez pół roku. To także z wieży kościoła na St. Michael’s Mount w 1588 roku nadano pierwszy sygnał ostrzegawczy o przybyciu na wody angielskie hiszpańskiej Wielkiej Armady.

Po zwiedzaniu i zdobyciu wszystkich naklejek dzieci biegiem rzuciły się do wyjścia gdzie czekała na nie nagroda. Każdy z uczestników questu otrzymał medal z wizerunkiem St. Michael’s Mount.

Detale zamkowe.
Detale zamkowe.
Kornwalia
Kornwalia
Kornwalia
Widok z tarasu na ogrody na klifach.
Widok z tarasu na ogrody na klifach.

Ogrody

Po zwiedzaniu zamku ruszyliśmy w stronę ogrodów, które widzieliśmy z tarasu widokowego na górze. Gdy zejdziesz z zamku wejście do ogrodów znajduje się po prawej stronie, kilkaset metrów dalej. Przy wejściu do ogrodów można wypożyczyć za darmo specjalne nosidełko dla dziecka. To piękny spacer dobry na zakończenie wycieczki do St. Michael’s Mount.

Przepiękne tarasowe ogrody na klifach z egzotyczną roślinnością.
Przepiękne tarasowe ogrody na klifach z egzotyczną roślinnością.
Larka u stóp zamku pełza w ogrodach.
Larka u stóp zamku pełza w ogrodach.
Kornwalia
Kornwalia

Roślinność jest przepiękna i egzotyczna, taka na Wyspach Brytyjskich może być tylko w słonecznej Kornwalii. Rosną tu agawy, aloesy, palmy, kwiaty i pachnące zioła – lawenda, tymianek, rozmaryn. Romantycy mogą poszukać kwiatów lucerny, która znalazła się w bukiecie ślubnym pierwszej Lady St Levan. Od tamtej pory lucerna była już tradycyjnie umieszczana w rodzinnych bukietach. Ogród jest zaprojektowany bardzo pieczołowicie na spadających do morza klifach. Trzeba uważać podczas spaceru z dziećmi, bo ścieżki są momentami strome.

Inne darmowe atrakcje dla dzieci

Przed odpłynięciem na stały ląd poszliśmy jeszcze do muzealnego sklepiku i na lody. Podczas odpływu można także wybrać się z dziećmi na poszukiwanie stworzeń morskich na skałach. Można tu natknąć się na ryby, małże a nawet kraby. Na St. Michael’s Mount są organizowane bezpłatne wycieczki dla najmłodszych pod hasłem Pool Exploring. Za darmo można także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem do wioski, w której żyje i pracuje 30 mieszkańców wyspy.

Zamek – widok z ogrodów.
Zamek – widok z ogrodów.
Zabawa w zamkowych ogrodach.
Zabawa w zamkowych ogrodach.
Podczas odpływu można polować na morskie zwierzęta.
Podczas odpływu można polować na morskie zwierzęta.

Restauracja

Na wyspie znajduje się bardzo dobra restauracja Sail Loft i kawiarnia Island Cafe. Serwowane są tu sezonowe przysmaki kuchni kornwalijskiej, świeże ryby i owoce morza oraz miejscowe sery. Można także kupić lody lub kiełbaski z foodtrucka.

Zamek podczas przypływu.
Zamek podczas przypływu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie St. Michael’s Mount

Related Articles

Leave a Comment