Home Podróże po świecieEuropa Gruzja: Lotnisko Kutaisi – dojazd z lotniska do Kutaisi, Batumi, Tbilisi

Gruzja: Lotnisko Kutaisi – dojazd z lotniska do Kutaisi, Batumi, Tbilisi

by Magda Pinkwart

Lotnisko Kutaisi to popularny cel podróży Polaków. Latają tu tanie linie Wizz Air z wielu polskich miast (m.in. Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania czy Wrocławia). Z lotniska można dojechać do najważniejszych celów wakacyjnych – Tbilisi i Batumi. Jednak sprawny i tani dojazd do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta Gruzji wbrew pozorom nie jest taki prosty i oczywisty.

lotnisko kutaisi dojazd

Lotnisko Kutaisi – co zrobić po wylądowaniu

Lotnisko Kutaisi w ostatnich latach przeszło gruntowną modernizację, jest więc nowoczesnym i przyjaznym budynkiem. Po wylądowaniu czeka nas kontrola paszportowa, po niej powinniśmy zaopatrzyć się w lokalną walutę – lari w jednym z kantorów lub bankomatów. Punkty wymiany walut na lotnisku w Kutaisi są prowadzone przez banki, więc kurs nie odbiega od tego, jaki mamy w mieście. A lokalna waluta będzie nam potrzebna, by ruszyć w dalszą drogę, więc warto zaopatrzyć się w nią właśnie teraz. W hali przylotów znajdują się również stanowiska przewoźników autobusowych oraz operatorów telefonii komórkowej. Z uwagi na wysokie ceny roamingu najlepszym rozwiązaniem jest zakup lokalnej karty SIM lub przed przyjazdem przez internet usługi eSIM.


Lotnisko Kutaisi – dojazd z lotniska do centrum Kutaisi, Batumi i Tbilisi

Kiedy już zaopatrzymy się we wszystko konieczne do dalszej podróży, czas ruszać dalej. Jeśli nie chcemy przepłacać za transfer musimy uważać na lokalnych taksówkarzy, którzy grasują już w hali przylotów i kręcą się przed terminalem, wyłapując wychodzących z lotniska podróżnych. Będą wam proponować transport, jednak musicie być gotowi na to, że wstępna cena może być mocno zawyżona. Ostateczny koszt przejazdu trzeba negocjować przed wejściem do auta.

Jeśli chcemy dojechać transportem publicznym do Kutaisi, Batumi czy Tbilisi mamy trzy możliwości:

Najdrożej ale najwygodniej – taksówką

Przed lotniskiem jest wielu taksówkarzy, którzy przewiozą nas do centrum Kutaisi, ale potrafią zawołać za przejazd 20-30 euro, co jest ceną zdecydowanie za wysoką. Do Kutaisi można dojechać za 10-20 lari, a w taryfie nocnej za 20-30 lari. My mieliśmy przylot przed północą i zdecydowaliśmy się poprosić o transfer w dobrej cenie właściciela naszego hotelu w Kutaisi.

Taksówkami można także dojechać do Tbilisi i Batumi, co ma sens, gdy jedziemy większą grupą i można podzielić koszty. Trzeba się targować, cenę można zbić o około 25-30%. Jeśli udało Wam się więcej – pochwalcie się w komentarzach.

Średnia cena – zorganizowanym transportem np. Georgian Bus

Przejazd można zarezerwować na stronie internetowej przewoźnika www.georgianbus.com. Warto to zrobić wcześniej, zwłaszcza, jeśli jedziemy większą grupą, żeby mieć pewność, że będą dla nas miejsca. Autobusy są skorelowane z lotami, więc kierowca czeka na pasażerów nawet gdy lot się opóźnia.

Bilet do Tbilisi kosztuje 25 lari od osoby, autobus zatrzymuje się przy Parku Puszkina, koło kolumny św. Jerzego. Kurs do Batumi kosztuje 17 lari od osoby, autobus zatrzymuje się przy ulicy Ninoshvili 1 niedaleko Wieży Alfabetu.

Najtaniej – marszrutką

Żeby złapać marszrutkę trzeba przejść przez parking do głównej ulicy. Marszrutki to małe busiki pasażerskie dla lokalsów, którzy zwykle płacą za kurs mniej niż przyjezdni. My za kurs z Kutaisi na lotnisko płaciliśmy 3 lari od osoby. Płaci się u kierowcy przy wsiadaniu. Marszrutki łapiemy machając ręką na przejeżdżający busik. Ponieważ na tabliczkach napisy są w alfabecie gruzińskim, warto zawsze upewnić się u kierowcy, że dojedziemy do celu.

Marszrutki do Kutaisi

Marszrutki z lotniska do Kutaisi dojeżdżają na dworzec autobusowy obok McDonalda (przy Chavchavadze St.). Jest to miejsce oddalone od strefy turystycznej. By dojechać do centrum trzeba złapać lokalny autobus (do Fontanny Kolchidy i centrum turystycznego dojeżdża linia 1, bilet kosztuje 0,5-1 lari), albo jeśli nie mamy ciężkich bagaży – można się przejść – spacer zajmuje ok. 40 minut.

Marszrutki do Tbilisi i Batumi

Jeśli wybieramy się dalej do Batumi czy Tbilisi, z tego samego dworca autobusowego, na który przyjeżdża marszrutka z lotniska odjeżdżają marszrutki w tych kierunkach. Na dworcu jest centrum handlowe, targ i McDonald’s więc można zrobić zakupy i posilić się przed dalszą podróżą.

Lotnisko Kutaisi – powrót marszrutką do lotniska z centrum Kutaisi

Analogicznie kiedy będziemy jechać na lotnisko w Kutaisi możemy wybrać jeden z tych środków transportu. My, po nocnym transferze w jedną stronę zaproponowaną przez hotel taksówką, postanowiliśmy przetestować dojazd z centrum Kutaisi do portu lotniczego marszrutką.

Niestety, pytani przez nas na przystankach lokalsi nie potrafili lub nie chcieli odpowiedzieć na pytanie o dojazd marszrutką z Kutaisi na lotnisko, wszyscy sugerowali wzięcie taksówki. Najlepiej od szwagra.

Jednak sprawdziliśmy, że na lotnisko można dojechać szybko i tanio w następujący sposób: miejskim busikiem linii 1 (L-1 lub R-1) dojeżdżamy na dworzec autobusowy przy McDonaldzie (przy Chavchavadze St.). Jeśli nie mamy ciężkich bagaży możemy też dojść tam spacerem. Trasa z centrum zajmuje 40 minut, po drodze można obserwować życie miasta. My szliśmy z dziećmi, bo po gruzińskich przysmakach trzeba było robić kroki, i był to fajny spacer a jednocześnie zwiedzanie z placami zabaw po drodze.

Lotnisko Kutaisi dojazd

Przy dworcu autobusowym znajduje się duży dom handlowy, głośny i tłoczny bazar oraz stacja busików odjeżdżających do Batumi i Tbilisi. Z tego co się zorientowaliśmy i dopytaliśmy (gdyż informacja o kursowaniu marszrutek wygląda tu na wiedzę tajemną) busiki kursują na lotnisko z trzech miejsc w okolicach dworca: ze stanowiska na tyłach z napisem Airport, z przystanku po przeciwnej stronie ulicy, na przeciwko McDonalda, oraz sprzed kasy biletowej dworca. Z tego, co mówili kierowcy, busiki odjeżdżają co 20-25 minut. Na pewno odjeżdżają o pełnych godzinach.

My wsiedliśmy do marszrutki na stanowisku z napisem Airport, i dobrze, bo tam pasażerowie zbierali się w oczekiwaniu na przejazd, więc udało nam się zająć miejsca. Kiedy nasza marszrutka zatrzymała się kilkaset metrów dalej na przystanku na przeciwko McDonalda, była już pełna i zostały tylko miejsca stojące. Marszrutka jedzie na lotnisko 25 minut. Za kurs płacimy kierowcy przy wysiadaniu. Kurs kosztował 3 lari od osoby.

kutaisi dojazd marszrutka
To są trzy miejsca na dworcu autobusowym w Kutaisi, z których odjeżdżają marszrutki na lotnisko.

Jedyne czego nam się nie udało ustalić, to rytm dobowy kursowania marszrutek, co jest istotne przy nocnych i porannych lotach. My lądowaliśmy z dziećmi przed 23 i nie ryzykowaliśmy tylko zamówiliśmy transfer z hotelu. Ale jeśli wiecie, od której do której kursują marszrutki z lotniska do Kutaisi napiszcie w komentarzach.

Przed wylotem z lotniska Kutaisi

UWAGA! Nawet jeśli odprawimy się on-line i jedziemy tylko z bagażem podręcznym, przy wylocie z lotniska Kutaisi musimy podejść do odprawy biletowo-bagażowej po karty pokładowe. Ale, mimo że informacje na lotnisku oraz komunikaty od Wizz Aira mówią, że potwierdzenie odprawy on-line musi być wydrukowane – wystarczy pokazać boarding w telefonie.

Na lotnisku Kutaisi działają sklepy i restauracje, ale ceny są jak na Gruzję bardzo wysokie. Chaczapuri imeruli, które w mieście kosztowało 3,5 lari w sklepiku na lotnisku już 16,5 lari. Internet jest szybki i dobry, a lotnisko czyste i nowoczesne.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeśli nasze teksty dają Ci inspirację, a praktyczne rady przydają się w podróży, postaw nam kawę. Z pełnym kubkiem łatwiej nam tworzyć kolejne wartościowe, sprawdzone relacje z pierwszej ręki! Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Articles

3 komentarze

Rogowska Ewa 10 października 2023 - 15:10

Marszrutki z dworca autobusowego Kutaisi kursują od 8’00 – 18’00 i przejazd kosztuje 5 lari

Reply
Rogowska Ewa 10 października 2023 - 15:12

Marszrutki z dworca autobusowego Kutaisi odjeżdżają od 8’00 – 18’00 a koszt 5 Lari

Reply
Magda Pinkwart 6 lutego 2024 - 13:17

My w kwietniu 2023 płaciliśmy za przejazd na lotnisko 3 lari, odjazd spod dworca autobusowego, stanowisko z napisem Airport. Dzięki za informację o godzinach kursowania.

Reply

Leave a Comment