Home Podróże po świecieEuropa Wieża Eiffela bilety, cena, zwiedzanie, czyli wycieczka na symbol Paryża

Wieża Eiffela bilety, cena, zwiedzanie, czyli wycieczka na symbol Paryża

by Magda Pinkwart

Wieża Eiffela – symbol Paryża i Francji, miejsce zaręczyn, rocznic ślubów, atrakcja dla dzieci i dorosłych. Piszemy jak ją zwiedzić, jaka jest cena biletów i gdzie kupić bilety. 

Wieża Eiffela to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji na świecie. Rzeczy, o które najczęściej pytacie, to bilety, cena, co zobaczyć, gdzie rezerwować. A także o to jakie są przepisy covid, bo na terenie wieży obowiązują teraz ścisłe ograniczenia (w artykule opisujemy stan na wrzesień 2021).

Wieża Eiffela – historia i ciekawostki

324-metrowa konstrukcja jest najwyższą budowlą w kraju, a w momencie powstania (i przez kolejnych 40 lat) była najwyższą budowlą na świecie. Zbudowana na paryską wystawę światową w 1889 roku, miała być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i technicznej Francji i demonstracją technicznych możliwości ówczesnych inżynierów. Jej oszałamiająca wysokość i niecodzienny kształt szokował wielu paryżan i artystów. Spośród wielu propozycji minister handlu, odpowiedzialny za wystawę, wybrał projekt Gustave’a Eiffela. Spośród 107 propozycji lokalizacji wieży w stolicy ostatecznie zdecydowano się na Pole Marsowe, na którym miała odbyć się wystawa.

Gustave Eiffel był doświadczonym konstruktorem kolejowych mostów stalowych, a pomysł budowy wieży w rzeczywistości pochodził od dwóch pracowników jego firmy. Eiffel odkupił od nich prawa autorskie i opatentował projekt. Budowa trwała od 1887 do 1889 roku, prace prowadzono po 10 godzin dziennie. Francuzom konstrukcja się nie spodobała, protestowano już podczas jej budowy. Po 20 latach wieża miała być rozebrana. Aby do tego nie dopuścić Eiffel założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Ale dopiero kiedy na szczycie wieży umieszczono telegraf odstąpiono od jej demontażu. I słusznie, bo już w czasie I wojny światowej zapewniała Paryżowi łączność z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami.

Szukasz pomysłu na prezent? – podaruj podróż marzeń

Wieża Eiffela waży 10 tysięcy ton. Pod wpływem słońca i ciepła, które rozszerza metal, jej wysokość w zależności od temperatury powietrza może się zmieniać nawet o 17 centymetrów! Na wietrze wieża odchyla się od pionu o 6-7 cm. Największe w historii zanotowane odchylenia pod wpływem silnych podmuchów wyniosły 9 cm. Konstrukcja wieży wsparta jest na czterech podstawach. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni. W nocy wieża jest iluminowana przez oświetlenie składające się z 352 reflektorów. W ważne rocznice jest podświetlana we francuskie barwy państwowe. Co siedem lat wieża jest malowana farbą antykorozyjną, do czego zużywa się 50–60 ton emulsji.

Wieża Eiffela bilety, cena, zwiedzanie praktycznie

Tarasy widokowe

Na wieży dostępne są trzy poziomy widokowe. Pierwszy (57,63 m) i drugi (115,73 m) są dostępne schodami i windami, trzeci poziom (276,13 m) jest dostępny tylko windą. Na I piętrze jest restauracja, kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Figurkę wieży Eiffela kupisz tam od 14 do 45 euro, a małe breloczki za 5-9 euro. Od sprzedawców podróbek pod wieżą kupisz figurki znacznie taniej, ale nie są tak precyzyjnie wykonane z dobrych materiałów. Ceny w restauracjach na wieży – ok. 15 euro za obiad, ok. 7-8 euro za przekąskę, piwo i wino 7 euro, szampan – 12 euro.

Wieża Eiffela bilety

Bilety na windy rezerwuje się na oficjalnej stronie Tour Eiffel na określone godziny. Bilety trzeba zwykle zamawiać z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie. Jest także niewielka pula biletów last minute, które są wrzucane do systemu w dniu zwiedzania. Można także kupić bilety łączone – schody na 2 piętro + winda na 3 poziom. Kupuje się je na miejscu, więc nie potrzeba rezerwacji. W kasie trzeba kupić bilet łączony (schody+winda) i wchodzi się na II piętro schodami a na szczyt wjeżdża się szybką windą. Ze schodów są piękne widoki więc warto. Jeśli wybierzemy opcję schody i winda warto przyjść rano, zaraz po otwarciu wieży o 9.30. Wtedy nie ma kolejek i sprawnie wejdziemy na wieżę. Koło południa do kas ustawiają się już spore kolejki. Dużo osób rezerwuje także bilety na zachód słońca.

Wieża Eiffela bilety i ceny

Ceny biletów jak na Paryż nie są wygórowane, a dla dzieci obowiązują zniżki. 

Windą do 2 piętra wjedziemy za 16,70€ (młodzież do 24 lat: 8,40€, dzieci do 11 lat: 4,20€, dzieci do 4 lat bezpłatnie). 

Windami na szczyt (przesiadka na 2 piętrze) wjedziemy za 26,10€ (młodzież do 24 lat: 9,90€, dzieci do 11 lat: 5,00€, dzieci do 4 lat bezpłatnie).

Bilet łączony schody do 2 piętra + winda do 3 piętra (do kupienia tylko na miejscu) kosztuje 19,90€ (młodzież do 24 lat: 13,10€, dzieci do 11 lat: 6,60€, dzieci do 4 lat bezpłatnie).

Wszystkie ceny znajdziecie na oficjalnej stronie wieży [KLIK]

Wieża Eiffela – przepisy covid

Teren wieży Eiffela jest obecnie odgrodzony, przed wejściem znajdują się stanowiska kontroli sanitarnej i kontroli bezpieczeństwa. Na teren mają wstęp tylko osoby zaszczepione na covid 2 dawkami lub osoby z negatywnym testem na covid. Przed bramkami znajduje się stanowisko testowania (koszt testu to 30 euro, wynik w 15 minut). Na terenie Wieży Eiffela obowiązuje noszenie maseczek. Po kontroli sanitarnej jest bramka wykrywająca metale i sprawdzanie są bagaże.

Wieża Eiffela zwiedzanie

Na zwiedzanie Wieży Eiffela warto zarezerwować ok. 2-3 godzin. Tyle wystarczy żeby nacieszyć się widokami, spokojnie posiedzieć w kawiarni, kupić pamiątki. Po zejściu z wieży polecamy popularny wśród paryżan piknik na Polu Marsowym z widokiem na konstrukcję. Przychodzi tu młodzież lub całe rodziny na pikniki i świętowanie ważnych momentów – często spotkamy tu zakochanych z lampką szampana, rodziny z dziećmi i przyjaciół świętujących zdane egzaminy lub np. baby shower. Warto więc mieć bagietkę, francuskie sery i napoje – my wzięliśmy dla dzieci sok a dla nas dobre francuskie wino. W parku jest darmowa toaleta miejska. 

Nasze wrażenia

Na 2 piętro Wieży Eiffela weszliśmy schodami a na 3 piętro wjechaliśmy windą, ponieważ nie mieliśmy rezerwacji, a nie było już miejsc na wybrane przez nas godziny. Przyszliśmy zaraz po otwarciu i było pusto, kiedy zeszliśmy z wieży na dole były już duże kolejki. Wycieczka na wieżę była marzeniem naszego synka, ośmioletniego Wilhelma, który uwielbia największy budynek na świecie – Burdż Khalifę w Dubaju. Ja ostatnio byłam na szczycie wieży ze swoim tatą, w 1993 roku. Pamiętam, że bardzo bałam się wysokości i nie chciałam podejść do barierki na tarasie widokowym na 3 piętrze. Teraz było znacznie lepiej. Wieża jest piękna, ma wspaniałą konstrukcję i naprawdę duże wrażenie robią widoki z tarasów widokowych. To niesamowite, że zbudowano ją pod koniec XIX wieku. Warto odwiedzić to miejsce chociaż raz w życiu.

Wieża Eiffela bilety
Na szczycie Wieży Eiffela z synkiem Wili the Explorer. Nieźle wieje. I z mężem na Polu Marsowym.

Opowiedzcie w komentarzach czy byliście na Wieży Eiffela i o swoich wrażeniach. A jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące praktycznego zwiedzania wieży – też piszcie w komentarzach pod postem.

Related Articles

Leave a Comment