Canterbury w hrabstwie Kent jest znane przede wszystkim ze swojej niesamowitej katedry, ale warte obejrzenia jest całe miasteczko z wieloma średniowiecznymi skarbami. I nie bójcie się, że dzieci będą się nudzić. Zwiedzając katedrę będą brać udział w fascynującej edukacyjnej grze terenowej i każdy tu znajdzie coś dla siebie. Dorośli będą mogli dotknąć historii, zadumać się nad miejscem zabójstwa biskupa Thomasa Becketa (zginął mniej więcej tak samo i z podobnych powodów co nasz biskup Stanisław). No i podziwiać piękny miks stylów od wczesnego romańskiego po renesans. A dzieciaki w tym czasie będą namierzać ukryte zwierzęta, których w katedrze jest zadziwiająco dużo.
Gotycka katedra w Canterbury, jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów w Anglii, jest wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest siedzibą arcybiskupa Canterbury, głowy kościoła Anglii.
Historia katedry w Canterbury rozpoczęła się w 597 roku, kiedy grupa mnichów pod przewodnictwem świętego Augustyna przybył do Kentu. Zostali oni wysłani przez Papieża w Rzymie na misję szerzenia chrześcijaństwa w Anglii. Augustyn ustanowił w Canterbury swoją siedzibę, i został pierwszym arcybiskupem.
Katedra w Canterbury ma tradycję przyjmowania pielgrzymów, która sięga czasów średniowiecznych. W XIV wieku Geoffrey Chaucer uwiecznił historie opowiadane przez grupę pątników, zmierzających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury, w „Opowieściach kanterberyjskich”, arcydziele średniowiecznej poezji. Pełen realistycznych obserwacji i humoru tekst jest nie tylko zabytkiem literatury, ale stanowi cenne źródło informacji dla językoznawców oraz historyków o sytuacji obyczajowej i społecznej w Anglii końca XIV wieku.
Na fasadzie katedry warto zwrócić uwagę na współczesne rzeźby Królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Postaci są tej samej wielkości, mimo, że w rzeczywistości Książę Filip miał 1,83 m wzrostu, a jego żona 1,63 m.
Najważniejsza postać związana z Canterbury, Thomas Becket, był duchownym, przyjacielem króla Henryka II, który mianował go arcybiskupem Canterbury. Król chciał w ten sposób zyskać większy wpływ na kościół, jednak Thomas był wierny swoim ideałom i wierze, więc wkrótce popadł w konflikt z monarchą. Według zapisów historycznych w Boże Narodzenie 1170 roku podczas uczty na zamku w Bures w Normandii, w kulminacyjnym momencie sporu o Becketa, Henryk miał wykrzyknąć: Któż uwolni mnie wreszcie od tego kłopotliwego klechy? Czterech rycerzy wzięło sobie słowa władcy do serca i zamordowało biskupa przed ołtarzem katedry w Canterbury 29 grudnia 1170 roku. W miejscu zbrodni znajduje się tablica upamiętniająca Thomas Becketa i mroczna rzeźba ze stylizowanymi mieczami. Do dziś czuje się w tej kaplicy niepokój i mroczną tajemnicę.
“Will no one rid me of this turbulent priest?” – to cytat przypisywany Henrykowi II Królowi Anglii, poprzedzający śmierć Thomasa Becketa, arcybiskupa Canterbury, w 1170 roku. Chociaż cytat nie został wyrażony jako rozkaz, skłonił czterech rycerzy do podróży z Normandii do Canterbury, gdzie zabili Becketa.
Jednym z najcenniejszych skarbów w Bibliotece Katedralnej jest księga o zwierzętach zwana „bestiariuszem”. Ta piękna księga została napisana po łacinie i ozdobiona ponad 700 lat temu, w całości ręcznie. Dla dzieci odwiedzających katedrę przygotowano quest – w katedrze ukryto zagadki związane ze zwierzętami. Trzeba odszukać je w różnych zakątkach świątyni (na przykład witraż z wywernami, ślad kociej łapki na posadzce, rzeźby zwierząt i mitycznych stworzeń) a po skończonej misji odebrać nagrodę. Nasze dzieci były zachwycone zabawą i z ciekawością zaglądały w każdy zakątek świątyni.
Katedra w Canterbury – krok po kroku
Nawa główna
Nawa główna jest w rzeczywistości jednym z najnowszych fragmentów katedry, ukończonym ponad 600 lat temu. W nawie głównej znajduje się najstarszy witraż w katedrze. Ma prawie 850 lat i przedstawia Adama kopiącego grządki w Rajskim Ogrodzie. Witraż zobaczysz po lewej stronie po wejściu do drzwi, u dołu Great West Window.
Krypta
Romańska Krypta jest najstarszą częścią Katedry, a niektóre ściany mają prawie 1000 lat. Warto zwrócić uwagę na rzeźbione kapitele kolumn i poszukać na nich wyobrażeń zwierząt.
Kaplica Męczeństwa
Kaplica Męczeństwa w północno-zachodnim transepcie to miejsce zamordowania arcybiskupa Thomasa Becketa w 1170 roku. Po tym jak Thomas Becket został ogłoszony świętym Canterbury stało się najważniejszym miejscem pielgrzymek w Anglii. Na posadzce znajduje się tablica upamiętniająca męczeństwo, a na ścianie rzeźba przedstawiająca krzyż z dwoma mieczami (rzuca ona cień na ścianę dając w sumie cztery miecze, tyle ilu było zamachowców).
Chór
Chór jest sercem Katedry, tu odbywają się nabożeństwa i śpiewane są pieśni. Po obu stronach są rzeźbione stalle, a na środku mównica w kształcie orła, skąd odbywa się czytanie Biblii. Ta część katedry została przebudowana w 1176 roku po katastrofalnym pożarze.
Grób arcybiskupa Chichele
Kiedy wyjdziesz z chóru w kierunku Kaplicy Trójcy Świętej, zobaczysz po prawej stronie dwupoziomowy grób arcybiskupa Henry’ego Chichele. Na górze duchowny jest przedstawiony niczym za życia – olśniewający, ubrany w piękne szaty odpowiednie dla jego pozycji. Na dolnym poziomie przedstawione są jego nagie zwłoki. Napis na nagrobku przypomina, że bez względu na to, jak ważni jesteśmy w życiu, w śmierci jesteśmy wszyscy równi. Inskrypcja głosi: Urodziłem się w nędzy, a potem wychowałem się na prymasa. Teraz służę jako pokarm dla robactwa. Oto mój grób. Co ciekawe nagrobek zbudowano jeszcze za życia arcybiskupa, więc codziennie przechodząc obok widział swoje przyszłe miejsce spoczynku.
Kaplica Trójcy Świętej
Schody prowadzące do Kaplicy Trójcy Świętej nazywane są Schodami Pielgrzyma. Mają wyślizgane stopnie, bo dawno temu pątnicy wchodzili po nich na kolanach. Kaplica Trójcy Świętej to najwyższa część katedry, do której można wejść. Była w niej kaplica-sanktuarium św. Tomasza Becketa – imponująca, wykonana z marmuru pokrytego złotem i klejnotami. Została zniszczona w 1538 roku na rozkaz Henryka VIII. Nic nie zostało ze wspaniałego sanktuarium, ale na środku Kaplicy Trójcy Świętej stoi świeca, która oznacza miejsce, w którym kiedyś było. W Kaplicy Trójcy Świętej są dwa grobowce królewskie: króla Henryka IV i Edwarda z Woodstock, znanego jako Czarny Książę. Nad grobowcem Czarnego Księcia jest jego tarcza, tunika, hełm i inne elementy stroju bojowego, przypominające, że był jednym z najdzielniejszych rycerzy swoich czasów.
Kaplica Korony
Kaplica Korony mieściła kiedyś relikwiarz w kształcie głowy i ramion św. Thomasa Becketa. Wewnątrz przechowywano wierzchnią część (koronę) czaszki św. Thomasa. Najważniejsi goście, mogli zobaczyć relikwię, a nawet ją pocałować!
Poza wnętrzem katedry warto zobaczyć Wielki Klasztor i Ogród Ziołowy, a także krużganki.
Bilety (£14, dzieci do 17 lat za darmo) można kupić w Visitors Centre.
Podczas naszej podróży do Canterbury mieszkaliśmy w hotelu Premiere Inn z pięknym widokiem na katedrę.