Home Podróże po świecieAfryka Marrakesz – 5 miejsc, w których poczujesz magię Orientu [Dużo zdjęć]

Marrakesz – 5 miejsc, w których poczujesz magię Orientu [Dużo zdjęć]

by Sergiusz Pinkwart

4. Pałac El Badi

ruiny pałacu El Badi
To tu mieszkał w El Badi szach Mansur
Baseny wypełnia zapach drzewek pomarańczowych

Sułtan Ahmad Al Mansur uważał się – nie bez racji – za najpotężniejszego władcę całej Afryki Północnej. Pod koniec XVI wieku podbił Maroko, a Marrakesz ustanowił stolicą. Żeby udowodnić swoją potęgę postanowił, nie szczędząc kosztów, wybudować pałac, który przyćmi legendarną siedzibę kalifów andaluzyjskiej Kordoby. Sprowadzał marmury z Włoch, złoto z Mali, inżynierów z Francji i Turcji. Cztery baseny, w których dziś rosną drzewa pomarańczowe, fontanny, bogato dekorowane mury, a nawet kazamaty dla niewolników. Pomnik pychy i władzy przetrwał sto lat. Został w znacznej mierze zniszczony przez założyciela dynastii Alawickiej Moulaia Al Rashida (przodka obecnego króla Mohameda VI).

Podczas zwiedzania El Badi warto zobaczyć animowaną prezentację pałacu z czasów świetności. Możesz też wejść na mury i spojrzeć na dziesiątki ukrytych tu bocianich gniazd. W pałacu też jest prezentowany dwunastowieczny minbar (ambona, z której imam wygłasza kazania) z meczetu Koutoubia. 

Czytaj dalej na następnej stronie…

Related Articles

4 komentarze

Irmina 26 listopada 2020 - 09:50

Ciekawe, że Yves Saint-Laurenta tak upodobał sobie Marrakesz. Niewątpliwie miał na miejscu wiele źródeł inspiracji. Te kolory, zapachy, różnorodność…

Reply
Sergiusz Pinkwart 26 listopada 2020 - 12:39

Kolory, zapachy i ciekawa berberyjska kultura to jedno. A drugie, to nieciekawa sytuacja we Francji po stłumieniu rewolucji 1968 roku. Yves Saint-Laurent i jego partner – Pierre Berger, czuli się w Paryżu osaczeni. Nie mogli też otwarcie ze sobą być. Dlatego zdecydowali się na emigrację do Maroka. Okazało się to też bardzo inspirujące ze względów zawodowych. Warto jest pójść do muzeum Yves Saint Laurenta, a potem do znajdującego się w Ogrodach Majorelle Muzeum Sztuki Berberyjskiej. Jeśli zrobimy to w tej właśnie kolejności, to uderzy nas to jak bardzo w swoich projektach Saint-Laurent wzorował się na ludowej sztuce mieszkańców gór Atlas.

Reply
Irmina 4 grudnia 2020 - 13:36

Dziękuję za przybliżenie tematu i podpowiedź odnośnie zwiedzania. Będę mieć te szczegóły w głowie podczas wizyty.

Reply
Targowanie w podróży - Sklep w drodze 23 września 2021 - 20:58

[…] płomień do torby) nie topi się. Czyli to skóra, a nie plastik! Dwa dni wracałem na ten bazar w Marrakeszu. Rzucałem swoją cenę i odchodziłem. Aż kupiłem za równowartość stu […]

Reply

Leave a Comment