Home Hotele Talaria Resort&SPA – pałac nie tylko dla księżniczek

Talaria Resort&SPA – pałac nie tylko dla księżniczek

by Sergiusz Pinkwart

Wycieczki po okolicy

Talaria to też świetne miejsce wypadowe na bliższe i dalsze wycieczki. Można wybrać się do pobliskiej Korytnicy Łaskarzewskiej (5 km od Talarii), gdzie stoi piękny kościół pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła. Na terenie parafii obozował Tadeusz Kościuszko przed swą ostatnią bitwą pod pobliskimi Maciejowicami. Dziś, w dawnej organistówce jest ciekawe muzeum folklorystyczne. Historyczne wydarzenia z sąsiedztwa z pewnością wywarły wrażenie na urodzonym w Woli Okrzejskiej Henryku Sienkiewiczu. W dawnym dworku babci pisarza – Felicjanny Cieciszewskiej, znajduje się małe muzeum polskiego noblisty (26 km od Talarii).

talaria
Ogromny teren ogrodu pałacowego daje poczucie intymności.
korytynica kościół
Zabytkowy kościół w pobliskiej Korytnicy.

Przy szosie lubelskiej znajdziemy też kościół w Rykach (12 km od Talarii) pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Neogotycka budowla projektu najsłynniejszego architekta mazowieckich świątyń – Józefa Piusa Dziekońskiego, kryje w sobie ołtarz z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego autorstwa Leona Wyczółkowskiego, czołowego przedstawiciela tzw. Młodej Polski. Na zewnętrznym murze kruchty umieszczono tablicę nagrobną Stanisława Poniatowskiego, starosty ryckiego, kasztelana krakowskiego i wojewody mazowieckiego, ale przede wszystkim znanego jako ojciec ostatniego króla I Rzeczpospolitej – Stanisława Augusta. Poniatowskiego pochowano w nieistniejącym już dziś kościele pod wezwaniem Św. Jakuba.

kazimierz dolny na weekend
Godzinę jazdy od Talarii jest Kazimierz Dolny.

Stąd już blisko jest do Puław (45 km od Talarii), gdzie znajdziemy wiele pozostałości po jednym z najznamienitszych rodów magnackich – Czartoryskich. A dalej jest Kazimierz Dolny (60 km od Talarii) – mekka artystyczna i ulubione miejsce weekendowych wypadów warszawskiej bohemy. Szczegółowo opisany pomysł na weekend w Kazimierzu Dolnym znajdziesz TUTAJ.

pomysł na weekend w kazimierzu

Talaria Resort&SPA
Pałac w Trojanowie
Trojanów 158
recepcja@talaria.pl
+48 511 411 189

Related Articles

Leave a Comment