Home Atrakcje Dubaj: Green Planet – lekcja biologii w tropikach

Dubaj: Green Planet – lekcja biologii w tropikach

by Magda Pinkwart

Tropikalny las deszczowy, w którym rośnie 3000 gatunków roślin, po gałęziach wdrapują sie zwierzęta, w koronie drzew latają barwne ptaki. A pod korzeniami, w gigantycznym akwarium, pluskają się egzotyczne ryby. Nie, to nie Brazylia i Puszcza Amazońska. To Dubaj.

Jeżozwierze, leniwce, węże, papugi, egzotyczne ptaki to mieszkańcy Green Planet, atrakcji w City Walk w sercu Dubaju. Centralnym miejscem ekspozycji jest ogromny, sztuczny pień drzewa, z którego wyrastają jak najbardziej prawdziwe tropikalne gatunki drzew, lian i innych roślin. Tworzą one żywe, bujne środowisko, w którym doskonale czują się tropikalne zwierzęta. Drzewo z Green Planet jest największym na świecie nienaturalnym, lecz podtrzymującym życie innych gatunków drzewem.

Wewnątrze przeszklonej wieży Green Planet panują specjalnie dobrane parametry środowiskowe. Wilgotnośc wynosi 70 procent, a temperatura między 25°C a 28°C. Na najniższej kondygnacji znajduje się gigantyczne akwarium, w którym pływają piranie, arapaima, arowana i płaszczki – ryby i zwierzęta występujące w podwodnych tropikalnych środowiskach. Następnie zwiedzający wjeżdżają windą na samą górę i z perspektywy korony drzewa ogarniają wzrokiem dżunglę. Ekosystem, z szumem wodospadów, wilgotnym powietrzem i odgłosami zwierząt, przenosi nas prosto do lasu deszczowego. Spacerując w dół spiralną rampą, przechodząc wiszącymi mostkami czy dziuplami, powoli odkrywasz żyjące tu egzotyczne dzikie zwierzęta – tukany, jaszczurki, węże, żaby, kolonie mrówek czy kolorowe papugi.

Wili w zielony, egzotyczny świat wsiąkł od razu. Głaskał węże, podziwiał ptaki i zwierzęta, chował się w jaskiniach. Oglądał edukacyjne filmy i bawił się przy stanowisku z mikroskopami. Wizyta tutaj, była dla niego dużo cenniejsza niż lekcje biologii – wszystkiego uczył się dotykając własnymi rączkami, wąchając, czując na skórze wilgoć powietrza czy chłód skóry węża. Teraz nie musi wyobrażac sobie, jak wygląda dżungla. Po prostu to wie.

The Green Planet Dubai
City Walk w dzielnicy Jumeirah
Bilety: AED 99 (dorośli), AED 74 (dzieci 3-12 lat)
www.thegreenplanetdubai.com/en

Related Articles

Leave a Comment