Home POLSKAPodróże po Polsce Kielce – najciekawsze atrakcje stolicy Gór Świętokrzyskich

Kielce – najciekawsze atrakcje stolicy Gór Świętokrzyskich

by Sergiusz Pinkwart

2. Katedra

Żeby wstąpić na wzgórze katedralne trzeba z ulicy Sienkiewicza skręcić w ulicę Małą i podejść kilkadziesiąt metrów. Nad okolicą góruje dość korpulentna wieża dzwonnicy i XVII-wieczna Bazylika Katedralna, zgodnie z najlepszymi średniowiecznymi tradycjami, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. A obok, zamiast plebanii, stoi ogromna, przypominająca Wersal, rezydencja biskupów krakowskich – najlepiej zachowany wczesnobarokowy pałac w Polsce, od 1971 roku goszczący w swoich szacownych murach Muzeum Narodowe w Kielcach.

katedra kielce
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kielcach.

Katedra i kielecki pałac są historycznie związane z biskupami krakowskimi. Osobną kielecką diecezję powołali do życia dopiero Austriacy na początku XIX wieku. Ale to nie znaczy, że Kielce były wcześniej mało znaczącą „filią” Wawelu. To tutejszy dominikanin, Wincenty z Kielc (czasem zwany Wincentym z Kielczy) ułożył pieśń Gaude Mater Polonia. Po raz pierwszy wykonana w 1254 roku, na kanonizację Św. Stanisława, stała się pieśnią hymniczną i była śpiewana przez polskie rycerstwo po zwycięskich bitwach. Dopiero 150 lat później częściowo wyparła ją Bogurodzica – ulubiona pieśń Jagiełły. Gaude Mater śpiewa się do dziś na inauguracji roku akademickiego na polskich uniwersytetach (najczęściej razem z Gaudeamus Igitur).

bazylika kielce
Bogato zdobione wnętrze katedry i Larka dla proporcji.

Oczywiście już w tamtych czasach (od 1171 roku) na wzgórzu katedralnym stała świątynia – rzecz jasna w stylu romańskim. Nie zachowała się, bo spalili ją najpierw barbarzyńcy z Mazowsza (najprawdopodobniej Konrad Mazowiecki – ten sam, który wsławił się „świetnym” pomysłem sprowadzenia na swoje ziemie Zakonu Krzyżaków), a potem Tatarzy. Budynki ówczesnej kolegiaty odbudowywano, za każdym razem coraz bardziej okazale. Od XVII wieku rośnie kult obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Kielc. Obraz ten znajdziemy w kaplicy po południowej stronie od nawy głównej.

bazylika kielce matka boża łaskawa
Obraz Matki Boskiej Łaskawej, patronki Kielc.

Po lewej stronie od wejścia do kościoła warto zwrócić uwagę na postać Matki Bożej z dzieciątkiem, wykonaną z wielkiego samorodka ołowiu (galeny) odnalezionego w 1646 roku na pobliskim wzgórzu – Karczówce. Polichromia nawy głównej to dzieło grupy malarzy krakowskich, którzy na przełomie XIX i XX wieku pracowali w Kielcach, m.in. Stefana Matejki (bratanka słynnego Jana), Kaspra Żelechowskiego i Leonarda Strojnowskiego. Okazały ołtarz główny to dzieło rzeźbiarza Antoniego Frączkiewicza z 1728 roku, a umieszczony w centralnej części obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny namalował wykształcony w Rzymie krakowski malarz – Szymon Czechowicz. Przy murze bazyliki katedralnej jest symboliczny grób zmarłego w Kielcach bohatera narodowego z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej – kosyniera Bartosza Głowackiego.

Czytaj dalej na następnej stronie…

Related Articles

Leave a Comment