Home POLSKAPodróże po Polsce Kielce – najciekawsze atrakcje stolicy Gór Świętokrzyskich

Kielce – najciekawsze atrakcje stolicy Gór Świętokrzyskich

by Sergiusz Pinkwart

3. Kadzielnia

O ile deptakami i katedrami może się poszczycić wiele europejskich metropolii, to niewiele z nich ma w centrum miasta wielką, majestatyczną wapienną skałę, przypominającą ateński Akropol. Skojarzenie nie jest zupełnie przypadkowe, bo ponoć mieściła się tu pogańska świątynia. Aż do XVI wieku kadzielnik kieleckiej kolegiaty miał w swoich obowiązkach oczyszczanie terenów „diabelskiego kultu” dymem jałowca. Pamiątką po tamtych czasach jest nazwa wzgórza – Kadzielnia.

kadzielnia
Kielce mają niezwykłe atrakcje – jak Skałka Geologów na Kadzielni.

Dziś to ulubiony teren rekreacyjno-rozrywkowy kielczan. Spektakularna, wapienna Skałka Geologów wznosi się nad głęboką doliną, której dno pokrywa Szmaragdowe Jeziorko. To teren Rezerwatu Przyrody Kadzielnia, niegdyś intensywnie eksploatowany. Od XVIII wieku był tu kamieniołom i stały piece do wypalania wapna. Miękkie skały osadowe Kadzielni kryją w sobie 25 jaskiń – najwięcej w całych Górach Świętokrzyskich. Ukształtowanie terenu, przypominające antyczną Grecję, stanowiło inspirację do wybudowania na terenie Kadzielni otwartego amfiteatru na pięć tysięcy miejsc – obecnie prestiżowego miejsca koncertów i festiwali. Od dwóch lat można też spojrzeć na Kadzielnię z nietypowej perspektywy. Spod usytuowanego na szczycie wzgórza pomnika Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne (pamiątka po PRL) zaczyna się zjazd Tyrolki na Kadzielni. Trzystopniowa trasa, licząca ponad pięćset metrów, okrążająca Skałkę Geologów i przebiegająca nad Szmaragdowym Jeziorkiem to atrakcja dla odważnych, ale zapewnia niesamowite widoki i dużo emocji.

tyrolka kadzielnia
Zjazd Tyrolką na Kadzielni daje dużo emocji.

Podczas zjazdu można z bliska przyjrzeć się ustawionym na wapiennym urwisku Tablicom Mojżeszowym. Kamienne (w rzeczywistości raczej betonowe) tablice z rzymskimi cyframi symbolizującymi dziesięć przykazań przekazanych Mojżeszowi na górze Synaj, ustawiono na Kadzielni 30 grudnia 2005 roku, z inicjatywy prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego. Są naprawdę imponujące – mają po sześć metrów wysokości i dwa szerokości. Do amfiteatru i startowego punktu „tyrolki” najlepiej dostać się od ulicy Legionów, a duży parking, trasy spacerowe, punkty widokowe i skate-park są od strony ul Krakowskiej. 

Czytaj dalej na następnej stronie…

Related Articles

Leave a Comment