2. Ogrody Majorelle
Marrakesz jest nierozerwalnie związany z nazwiskiem dyktatora mody Yves Saint-Laurenta, który pomieszkiwał tu od końca lat ’60, a przeprowadził się na stałe w latach ’80. Dziś mieści się tu fantastyczne Muzeum Mody i ogrody, które Saint-Laurent przejął i pielęgnował po zmarłym w 1962 roku francuskim malarzu Jacques’u Majorelle. Ogrody te uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. W ich centrum jest mały budynek muzeum sztuki berberyjskiej ze ścianami w kolorze kobaltowym (zwanym też błękitem Majorelle). Przy muzeum działa sklepik z zapierającymi dech w piersiach dziełami sztuki inspirowanej sztuką berberyjską i projektami dyktatora mody oraz przyjemna kawiarnia.
Czytaj dalej na następnej stronie…
4 komentarze
Ciekawe, że Yves Saint-Laurenta tak upodobał sobie Marrakesz. Niewątpliwie miał na miejscu wiele źródeł inspiracji. Te kolory, zapachy, różnorodność…
Kolory, zapachy i ciekawa berberyjska kultura to jedno. A drugie, to nieciekawa sytuacja we Francji po stłumieniu rewolucji 1968 roku. Yves Saint-Laurent i jego partner – Pierre Berger, czuli się w Paryżu osaczeni. Nie mogli też otwarcie ze sobą być. Dlatego zdecydowali się na emigrację do Maroka. Okazało się to też bardzo inspirujące ze względów zawodowych. Warto jest pójść do muzeum Yves Saint Laurenta, a potem do znajdującego się w Ogrodach Majorelle Muzeum Sztuki Berberyjskiej. Jeśli zrobimy to w tej właśnie kolejności, to uderzy nas to jak bardzo w swoich projektach Saint-Laurent wzorował się na ludowej sztuce mieszkańców gór Atlas.
Dziękuję za przybliżenie tematu i podpowiedź odnośnie zwiedzania. Będę mieć te szczegóły w głowie podczas wizyty.
[…] płomień do torby) nie topi się. Czyli to skóra, a nie plastik! Dwa dni wracałem na ten bazar w Marrakeszu. Rzucałem swoją cenę i odchodziłem. Aż kupiłem za równowartość stu […]