Home PoradnikDieta Tradycyjna Polska Wigilia: Bigos wegetariański

Tradycyjna Polska Wigilia: Bigos wegetariański

by Magda Pinkwart

Wigilijny stół, biały obrus i sianko. A na nim dwanaście potraw. Wśród nich nie może zabraknąć tradycyjnego polskiego bigosu.

No to teraz zapytacie: skoro tradycyjny, to dlaczego wyjeżdżam Wam z daniem wegetariańskim? Ano dlatego, że tradycja nie oznacza jednego i tego samego przepisu. Kilka lat temu byłam jurorką na ogólnopolskim Święcie Bigosu. Próbowaliśmy kilkudziesięciu potraw, z których żadna nie przypominała tego, co znam z rodzinnego domu. Były bigosy pachnące przyprawami korzennymi, a to z wieloma rodzajami mięs, a to z dodatkiem wódki, a to z grochem, a to z borowikami, a najbardziej wymyślne – z ananasem. Bo nie ma dwóch takich samych bigosów.

A tradycja? Otóż prawdziwy tradycyjny, staropolski bigos to danie… bez kapusty. Bigos był gulaszem z kilkunastu rodzajów mięs, bardzo tłustym, z dodatkiem esencjonalnego szpiku, goździków i przypraw korzennych. Kapustę do przepisu wprowadziła dopiero XIX-wieczna autorka książek kucharskich, Lucyna Ćwierczakiewiczowa. W swoim bestsellerze 365 Obiadów za Pięć Złotych podała przepis na bigos z dodatkiem kapusty – dzięki temu danie było tańsze. I okazało się hitem, który króluje na polskich stołach do dziś.

My przeszliśmy na dietę wegańską, więc i nasz bigos będzie bez mięsa. Robiliśmy go w tym roku pierwszy raz i jest pyszny!

SKŁADNIKI:

1,5 kg kiszonej kapusty
1 jabłko
1 cebula
10 wędzonych śliwek
10 gram suszonych grzybów
2 łyżki sosu sojowego
szklanka czerwonego wina
łyżeczka soli
2 ząbki czosnku
10 ziaren pieprzu
4 ziela angielskie
3 goździki
2 liście laurowe
sok z cytryny i pomarańczy
kminek, pieprz, cząber, tymianek, kolendra, rozmaryn, cynamon, imbir – do smaku, ja daję więcej, bo lubię bardziej korzenne

 

PRZYGOTOWANIE:

1. Dzień przed gotowaniem bigosu namocz suszone grzyby w zimnej wodzie. Zostaw na noc.

2. Następnego dnia pokrój kiszoną kapustę na drobniejsze kawałki i przepłucz. Na dnie garnka rozgrzej sporą ilość oleju (całe dno powinno być pokryte warstwą oleju). Cebulę pokrój w drobną kostkę i zeszklij na oleju. Dodaj kiszoną kapustę, przyprawę, łyżkę soli. Zalej całość wodą i gotuj na mały ogniu przez godzinę.

Bigos gotuje się długo i trzeba często dolewać wodę.

3. Zetrzyj na tarce jabłka. Grzyby pokrój na mniejsze kawałki. Do kapusty dodaj starte jabłko, pokrojone śliwki, grzyby a także wodę, w której się moczyły. Dopełnij świeżą wodą, dodaj sos sojowy i gotuj na małym ogniu przez kolejną godzinę, co jakiś czas mieszając.

4. Dodaj wino i sok z cytrusów. Dopełnij wodą

Dolewanie wina to najprzyjemniejszy moment.

5. Gotuj na małym ogniu przez pięć godzin, co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką i w razie potrzeby dolewając wody. Pamiętaj, by sprawdzać, by w bigosie cały czas była woda, żeby się nie przypalił.

Cytrusy dodają intensywnego aromatu.

6. Bigos jest najlepszy drugiego lub trzeciego dnia, po kilku odgrzaniach. Przechowuj go w chłodnej spiżarni lub lodówce.

To danie wymaga czasu, cierpliwości, uwagi i wielu składników, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. I może być pyszną, rozgrzewającą przekąską na kilka dni dla całej rodziny. Wystarczy do niej kawałek ciemnego chleba.

Ciemny chleb z masłem i jabłko są idealne do bigosu.

Related Articles

2 komentarze

Greg 23 grudnia 2017 - 01:14

Zgłodniałem – czytając 😉

Reply
Magda 28 grudnia 2017 - 22:13

No to następnym razem zrobimy Ci do spróbowania 🙂

Reply

Leave a Comment