Home Podróże po świecie Chester: najlepsze darmowe atrakcje

Chester: najlepsze darmowe atrakcje

by Magda Pinkwart

Piękne miasto o historii sięgającej czasów rzymskich. Z murami obronnymi, największym rzymskim amfiteatrem w Wielkiej Brytanii, najstarszym torem wyścigów konnych, a także z 1000-letnią katedrą, jest idealnym miejscem na wycieczkę. Zobacz jakie darmowe atrakcje oferuje Chester.

Jak dojechać do Chester?

Chester leży w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Cheshire, niedaleko granicy walijskiej, nad rzeką Dee. Najbliższe lotniska międzynarodowe znajdują się w Liverpoolu i Manchesterze. Stamtąd też kursują do Chester pociągi i autobusy. Dobry dojazd do miasta jest także z Leeds, Birmingham i Londynu. Jeśli wybierasz się do Chester własnym samochodem, pamiętaj, że parkingi w centrum są płatne. Można zatrzymać się na Linenhall Car Park – jest bardzo blisko historycznego centrum i ma przystępne ceny.

chester darmowe atrakcje
Słynne domy szachulcowe, dzięki którym Chester nazywa się czarno-białym miastem.

Od rzymskiej osady do średniowiecznej potęgi

Miasto zostało założone przez Rzymian około 2000 lat temu jako obóz i forteca Deva (Castra Devana) i stanowiło bazę logistyczną i zaopatrzeniową dla wojsk stacjonujących w okolicy. Rzymianie stacjonowali tu przez 300 lat a Chester było jedną z trzech głównych baz armii rzymskiej w Brytanii. Miało ważne znaczenie strategiczne z uwagi na port i położenie graniczne. Dlatego dziś najwięcej w Wielkiej Brytanii archeologicznych pozostałości z czasów Rzymian jest właśnie tutaj. Miasto było celem ataków Wikingów, Celtów, Anglów i Sasów, który zajmowali i pustoszyli bogatą osadę. Około 1070 roku do Chester dotarli Normanowie. Wtedy wybudowano w mieście zamek i katedrę.

chester katedra
Krużganki katedry w Chester.

W średniowieczu Chester znów stało się zamożnym i dobrze prosperującym portem – w XIII wieku miasto było ośrodkiem handlu morskiego, obsługującym Szkocję, Irlandię, Francję i Hiszpanię. Król Henryk VIII w 1541 roku nadał miastu prawa miejskie i uczynił Chester biskupstwem. W XVI w miejscu dawnego ogromnego rzymskiego portu powstał się najstarszy wciąż czynny tor wyścigowy w kraju – The Roodee, w którym co roku odbywają się wyścigi konne i międzynarodowe zawody polo.

chester darmowe atrakcje
Widok na Eastgate Street.

Najlepsze darmowe atrakcje Chester

1. Mury obronne
Są tu najlepiej zachowane mury miejskie z czasów rzymskich na terenie Wielkiej Brytanii. Spacer warto zacząć od bramy Watergate lub Eastgate. Trasa turystyczna wokół murów miejskich ma ok. 2 mile (3,21 km), podczas spaceru można podziwiać architekturę i atrakcje miasta.

chester darmowe atrakcje zegar
Widok z Bramy Wschodniej (Eastgate).

2. Wieża zegarowa
Na bramie Eastgate znajduje się bogato zdobiona wieża zegarowa, wybudowana w 1897, na pamiątkę roku diamentowego jubileuszu koronacji królowej Wiktorii. Po bokach bramy są wąskie schody. Warto się na nie wspiąć, bo perspektywa miasta z góry wyglada naprawdę wyjątkowo.

chester darmowe atrakcje
Chester – Brama Wschodnia (Eastgate) z wieżą zegarową.

3. Rows – szachulcowe galerie handlowe
Miasto na przestrzeni wieków pełniło znaczącą rolę w handlu, w średniowieczu powstały tu bardzo okazałe, dwukondygnacyjne domy i sklepy w konstrukcji szachulcowej. Dziś 700-letnie Rows również pełnią funkcję handlową, są w nich sklepy, butiki, galerie sztuki, kawiarnie i restauracje. Ale przede wszystkim są zachwycającym plenerem do efektownych zdjęć.

chester darmowe atrakcje domy
Pasaże handlowe w konstrukcji szachulcowej.

4. Promenada nad rzeką Dee
W Średniowieczu Chester było największym miastem portowym w północno-zachodniej Anglii. Do portu zawijały okręty z całego świata, a miasto bogaciło się. Powstawały okazałe budynki i dzielnice handlowe. Z czasem rzeka Dee została całkowicie zamulona i port podupadł. Dziś można wybrać się na spacer promenadą lub rejs statkiem turystycznym.

5. 1000-letnia Katedra
Katedra w Chester została założona jako opactwo benedyktynów w 1092 roku w miejscu dawnej świątyni rzymskiej. Oryginalny kościół został zbudowany w stylu romańskim lub normańskim, fragmenty tego założenia można zobaczyć do dziś. Od 1250 roku przez 275 lat świątynia była przebudowywana w stylu gotyckim i dziś podziwiamy jej efektowną, potężną bryłę. We wnętrzu znajdują się jedne z najlepiej zachowanych rzeźb średniowiecznych w Europie. Są tu piękne krużganki i ogród, a dla dzieci – model katedry z klocków LEGO. Po zwiedzaniu i duchowych uniesieniach można posilić się w katedralnej restauracji. W katedrze odbywają się recitale organowe i koncerty chórów.

6. Rzymski amfiteatr
Amfiteatr w Chester jest największym amfiteatrem rzymskim w Wielkiej Brytanii. Miał co najmniej dwie kondygnacje siedzeń i 7000 widzów mogło w nim podziwiać parady, dzikie zwierzęta i walki gladiatorów. Tuż obok znajduje się piękny ogród i pierwsza katedra w Chester.

chester darmowe atrakcje amfiteatr
Darmowe atrakcje Chester – pozostałości rzymskiego amfiteatru.

7. Pierwsza katedra w Chester
Kościół św. Jana Chrzciciela, założony pod koniec VII wieku przez Anglosasów, pełnił funkcję katedry we wczesnym średniowieczu. Znajduje się poza antycznymi murami miasta Chester, na klifie nad północnym brzegiem rzeki Dee.

chester darmowe atrakcje
Kościół św. Jana Chrzciciela.

8. Grosvenor Museum
Nazwa Grosvenor Muzeum otwartego w 1886 roku pochodzi od nazwiska książąt Westminsteru, którzy byli głównymi właścicielami ziemskimi w Cheshire. Znajdują się tu zbiory poświęcone historii Chester, jego dziedzictwu artystycznemu oraz historii naturalnej.

chester grosvenor museum
Ekspozycja w Grosvenor Museum.

Related Articles

3 komentarze

Martyna 18 kwietnia 2021 - 22:17

Przeglądając zdjęcia aż czuje zapach tych budowli – są przepiękne

Reply
Magda 22 kwietnia 2021 - 12:08

Są niezwykłe to prawda W Chester na każdym kroku czuć historię.

Reply
Marta 24 kwietnia 2021 - 16:39

Przyznaję, ze niezwykle doceniam takie posty 😉 tj „darmowe atrakcje”… Mam nadzieję, ze nie zabrzmi to cebularsko 😉 ale często jest tak, że na podróż wydajemy trochę, a potem chcielibyśmy pozwiedzać i podziwiac ładne miejsca bez trzymania w ręku portfela…
Pozdrawiam!

Reply

Leave a Comment